Dzieci wśród chorych na cukrzycę stanowią populację o potencjalnie najdłuższym okresie przeżycia, ale zarazem grupę, w której szkody spowodowane tą chorobą występują szczególnie wyraźnie. Dotyczy to zarówno ostrych, jak i przewlekłych jej powikłań. Po przeżyciu 30 lat od momentu zachorowania w dzieciństwie na cukrzycę około 2/5 tych osób podaje przebycie jednego lub więcej stanów ciężkiej kwasicy lub śpiączki ketonowej. Spośród powikłań przewlekłych najwyraźniej uwidacznia się postęp swoistych zmian w naczyniach włosowatych. Po 30 latach trwania cukrzycy prawie wszyscy chorzy mają retinopatię, w tym połowa retinopatię proliferacyjną, a niecałe 10% traci wzrok. U połowy stwierdza się zaawansowaną nefropatię cukrzycową, będącą przyczyną przedwczesnego zgonu, czemu sprzyja zakażenie dróg moczowych i nerek, które stwierdza się u 1/4 tych chorych. Również u połowy występują wyraźne objawy symetrycznej neuropatii obwodowej, a u 1/6 wyraźne objawy wisceropatii. Mniej więcej potowa osób z cukrzycą nabytą w dzieciństwie umiera przed 50 r.ż., a większość spośród drugiej połowy jest dotknięta ciężkim kalectwem. Powoduje to, że cukrzycę występującą w dzieciństwie charakteryzują najwyższe standaryzowane wskaźniki umieralności (5—10-krotnie większa umieralność) i największe skrócenie średniego oczekiwanego okresu przeżycia (15— —17 lat). Te dramatyczne w swej wymowie liczby uzyskano z retrospektywnych badań losów osób, u których cukrzyca (dziecięca) wystąpiła na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych. Należy sądzić, że postęp, jaki się w międzyczasie dokonał i nadal dokonuje w leczeniu cukrzycy (insuliny wysoko oczyszczone, insulina ludzka, programowane wlewy insuliny, samokontrola oparta na oznaczaniu glikemii) poprawiły i nadal będą poprawiać długoterminowe rokowanie w cukrzycy ujawniającej się w wieku dziecięcym. Z drugiej jednak strony obserwacje kliniczne w dalszym ciągu wskazują na ograniczoną szansę przeżycia 30—40 lat z cukrzycą i uniknięcia w tym czasie poważnych powikłań tej choroby. Dlatego też dzieci chore na cukrzycę są w szczególny sposób nadal obciążone ryzykiem największego skrócenia okresu przeżycia i dużego inwalidztwa z powodu tej choroby.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Zyski i straty z picia alkoholu. Pić czy nie pić? – wpływ alkoholu na organizm człowieka
Żyjemy szybko, w nieustannym stresie. Często nie radzimy sobie z codziennymi sytuacjami w pracy, przerastają nas problemy w domu. Szukamy wtedy ratunku, …- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- Pedagogika medycznaCukrzycy nie można skutecznie leczyć be z współpracy z pacjentem dobrze poinlormowanym o swojej chorobie, przeszkolonym w określonych czynnościach i zachowaniach zdrowotnych …
- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- Peptyd C we krwiWydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w …
- Stężenie IRI w surowicyStężenie IRI w surowicy (osoczu), oznaczane najczęściej w praktyce laboratoryjnej dla oceny sprawności czynnościowej komórek B, jest właśnie obarczone możliwością takiej błędnej …
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Substancje resztkoweJuż bardzo dawno zauważono, że jarzyny wyraźnie poprawiają tolerancję węglowodanów przez chorych na cukrzycę i fakt ten był nawet powodem poszukiwania w …
Najnowsze komentarze