Występowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, sprowadzającego się ostatecznie do przewlekłej stymulacji (hiperglikemia), wyczerpania i uszkodzenia komórek B wysp trzustkowych. Pojawiające się wówczas zaburzenie przemiany węglowodanów jest wtórne (typu 1 najczęściej obserwuje się je w hormonalnie czynnych guzach (gruczolakach, rakach) części gruczołowej przysadki oraz kory i rdzenia nadnerczy. Ta grupa cukrzyc jest uleczalna, o ile dostatecznie wcześnie rozpozna się chorobę podstawową i usunie lub zniszczy komórki wytwarzające diabetogenne hormony. 2. Następstwem ujawnienia się zaburzeń przemiany węglowodanów (cukrzycy typu 2) u osób genetycznie ku temu predysponowanych. U tych osób diabetogenne hormony pełnią funkcję „czynnika środowiskowego”, doprowadzającego do fenotypowego ujawnienia się „cukrzycorodnego genotypu”. Praktycznie wszystkie hormony działające antagonistycznie wobec insuliny mogą wywierać taki wpływ. 3. Wyrazem równoległego uszkodzenia wydzielających insulinę komórek B wysp trzustkowych oraz komórek innych gruczołów wewnętrznego wydzielania przez ten sam czynnik. Zjawisko takie występuje w wielonarządowej autoiinmunizacji, zależnej od swoistej konstelacji genów odpowiedzi immunologicznej, którą do pewnego stopnia można rozpoznać na podstawie układu genów zgodności tkankowej HLA. Występująca wówczas cukrzyca należy do typu 1 i kojarzy się z takimi autoimmunizacyjnymi chorobami gruczołów dokrewnych, jak choroba Graves-Basedowa, choroba Hashimoto, pierwotna niedoczynność tarczycy, przytarczyc i nadnerczy. Odróżnienie cukrzycy typu 1 skojarzonej z autoimmunizacyjnymi chorobami gruczołów dokrewnych od pozostałych typów cukrzycy współistniejącej z innymi endokrynopatiami nie nastręcza na ogół trudności. Natomiast różnicowanie pomiędzy cukrzycą wywołaną (typu 3) a ujawnioną (typu 2) przez nadmiar hormonów działających antagonistycznie wobec insuliny nie jest łatwe, a często wręcz niemożliwe. Informacje, pozwalające rozpoznać w przeszłości przemijającą lub potencjalną nieprawidłową tolerancję glukozy, przemawiają za ostatnim z wyżej wymienionych typów cukrzycy.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- EgzocytozaEgzocytoza nie jest jedyną drogą wydzielania insuliny przez komórki B. W rachubę wchodzi jeszcze stopniowe wewnątrzkomórkowe rozpuszczanie się części hormonu zawartego w …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
- Autoprzeciwciała przeciw receptorom insulinowymWystępowanie autoprzeciwciał skierowanych przeciw receptorom błonowym komórek znane jest w kilku chorobach, takich jak: nadczynność tarczycy (przeciw receptorom TSH), możliwość mięśni (przeciw …
Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego Szczecin
Na świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …- Problemy socjalne chorych na cukrzycęMimo że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, trwającą całe życie i stanowiącą niewątpliwie upośledzenie somatyczne, a nieraz i psychiczne, to jednak właściwe jej …
- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- Kardiopatia cukrzycowaPod pojęciem kardiopatii cukrzycowej (cardiopathia diabetica), proponowanym przez niektórych autorów, rozumie się bardziej rozległe, a zarazem bardziej dla cukrzycy swoiste uszkodzenie serca, …
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
Korzyści z jedzenia pizzy – pizza na telefon Wrocław.
Choć wydaje się to niemożliwe, pizza może stanowić smaczny i zdrowy przysmak, który posiada wiele witamin, minerałów i zdrowych tłuszczu. Podstawą jest …Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …
Najnowsze komentarze