Występowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, sprowadzającego się ostatecznie do przewlekłej stymulacji (hiperglikemia), wyczerpania i uszkodzenia komórek B wysp trzustkowych. Pojawiające się wówczas zaburzenie przemiany węglowodanów jest wtórne (typu 1 najczęściej obserwuje się je w hormonalnie czynnych guzach (gruczolakach, rakach) części gruczołowej przysadki oraz kory i rdzenia nadnerczy. Ta grupa cukrzyc jest uleczalna, o ile dostatecznie wcześnie rozpozna się chorobę podstawową i usunie lub zniszczy komórki wytwarzające diabetogenne hormony. 2. Następstwem ujawnienia się zaburzeń przemiany węglowodanów (cukrzycy typu 2) u osób genetycznie ku temu predysponowanych. U tych osób diabetogenne hormony pełnią funkcję „czynnika środowiskowego”, doprowadzającego do fenotypowego ujawnienia się „cukrzycorodnego genotypu”. Praktycznie wszystkie hormony działające antagonistycznie wobec insuliny mogą wywierać taki wpływ. 3. Wyrazem równoległego uszkodzenia wydzielających insulinę komórek B wysp trzustkowych oraz komórek innych gruczołów wewnętrznego wydzielania przez ten sam czynnik. Zjawisko takie występuje w wielonarządowej autoiinmunizacji, zależnej od swoistej konstelacji genów odpowiedzi immunologicznej, którą do pewnego stopnia można rozpoznać na podstawie układu genów zgodności tkankowej HLA. Występująca wówczas cukrzyca należy do typu 1 i kojarzy się z takimi autoimmunizacyjnymi chorobami gruczołów dokrewnych, jak choroba Graves-Basedowa, choroba Hashimoto, pierwotna niedoczynność tarczycy, przytarczyc i nadnerczy. Odróżnienie cukrzycy typu 1 skojarzonej z autoimmunizacyjnymi chorobami gruczołów dokrewnych od pozostałych typów cukrzycy współistniejącej z innymi endokrynopatiami nie nastręcza na ogół trudności. Natomiast różnicowanie pomiędzy cukrzycą wywołaną (typu 3) a ujawnioną (typu 2) przez nadmiar hormonów działających antagonistycznie wobec insuliny nie jest łatwe, a często wręcz niemożliwe. Informacje, pozwalające rozpoznać w przeszłości przemijającą lub potencjalną nieprawidłową tolerancję glukozy, przemawiają za ostatnim z wyżej wymienionych typów cukrzycy.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- „Trzecia śpiączka" WęgierkiW 1956 r. Jakub Węgierko opisał występowanie u chorych na cukrzycę śpiączki, która nie odpowiadała żadnemu ze znanych w owym czasie stanów …
- LipogenezaKwasy tłuszczowe mogą być syntetyzowane z dowolnego prekursora, który ulega przekształceniu do acetylo-CoA. U ssaków synteza ta przebiega dwiema drogami. Jedna z …
- ElektrolityPrawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub …
- Główne składniki pokarmoweIlość białka w diecie jest proporcjonalna do jej wartości energetycznej. Na ogół wystarcza zalecenie spożycia 1,0 g białka na kg masy należnej, …
- Nadwrażliwość typu komórkowegoW tym typie nadwrażliwości pojawiają się — wskutek proliferacji limfocytów pomocniczych (TH) — uczulone limfocyty, które w dalszym kontakcie z antygenem (insuliną) …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
Najlepsze źródła antyoksydantów – Grecka oliwa z oliwek sklep internetowy.
Antyoksydanty stanowią bardzo ważny składnik naszej diety – to one zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, regulują poziom cukru, polecane są także osobom, …Dlaczego pijemy? Standardowe mechanizmy uzależnienia od alkoholu
Alkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. …Poznaj własne ciało i jego potrzeby
Ciało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
- SomatostatynaSomatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, …
Najnowsze komentarze