W próbie tej Wykorzystuje się zarówno działanie glikogenolityczne glukagonu w wątrobie, jak i pobudzanie przez ten hormon wydzielania insuliny. Pierwsza właściwość glukagonu jest przydatna w diagnostyce hepatopatii, przede wszystkim zaś glikogenoz, natomiast jego wpływ na sekrecję insuliny ma znaczenie w rozpoznawaniu wyspiaka trzustki wydzielającego ten hormon (insulinoma). Testowa dawka glukagonu wynosi 1,0 mg i wstrzykuje się ją dożylnie w ciągu kilku (3—10) minut; można ją także podać domięśniowo. Glikemię oznacza się na czczo oraz początkowo co 10 min (przez pierwsze 30 min), potem co 15 lub 30 min, łącznie przez okres 2 h. U osób zdrowych maksymalny przyrost glikemii od 1,6 do 5,0 mmol/1 (od 30 do 90 mg%) następuje zwykle w 30 min, potem jej poziom dość szybko obniża się, schodząc w 2—3 h po wstrzyknięciu glukagonu poniżej wartości wyjściowej. W testach, których celem jest przede wszystkim określenie wydzielania insuliny (IRI) i peptydu C przez komórki B. próbki krwi pobiera się w początkowym okresie częściej (w 2—3 min, 5 min i 10 min), zaś samo badanie trwa krócej (20—60 min). W przewlekłych hepatopatiach, zwłaszcza w marskości wątroby, przyrost glikemii po wstrzyknięciu glukagonu jest niewielki, podobne zjawisko — lub nawet zupełny brak zwiększenia się stężenia glukozy — obserwuje się w glikogenozach: typu 1 (niedobór glukozo-6-fosfatazy), typu 3 (niedobór amylo-1,6-glukozydazy) i typu 6, 10, 11. U chorych z wyspiakiem trzustki wydzielającym insulinę przyrost glikemii po wstrzyknięciu glukagonu jest na ogół taki sam jak u ludzi zdrowych, jednak poczynając od 30 min testu następuje z reguły szybkie zmniejszanie się stężenia glukozy, co między 90 a 180 min może u badanego wywołać objawy neuroglikopenii, a nawet utratę przytomności. Równocześnie stwierdza się nadmierny przyrost insulinemii. Na ogół jednak reakcja hipoglikemiczna na wstrzyknięcie glukagonu jest u tych chorych mniej gwałtowna aniżeli na tolbutamid. W hipoglikemii reaktywnej przebieg krzywej glikemicznej po wstrzyknięciu glukagonu jest prawidłowy.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Powikłania cukrzycyPrzez powikłania cukrzycy rozumie się heterogenną grupę dolegliwości i objawów, tworzących charakterystyczne zespoły, które występują w przebiegu tej choroby i o nim …
- Ostre powikłania cukrzycyJak była o tym mowa wyżej, do ostrych powikłań cukrzycy zaliczane są pojawiające się w krótkim czasie zespoły ciężkich objawów klinicznych, będących …
- Wysiłek fizycznyDzieci cechuje duża aktywność fizyczna i wysiłek jest ważnym elementem programu terapeutycznego u chorujących na cukrzycę. Mogą one uprawiać ćwiczenia gimnastyczne przewidziane …
- Rokowanie i zapobieganie nefropatii cukrzycowejRokowanie. Do czasu leczenia substytucyjnego dializami, a zwłaszcza przeszczepieniem obcej nerki, rokowanie było złe. Chorzy od pojawienia się dużego białkomoczu nie żyją …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- Rozwój dziecka chorego na cukrzycęPoprawne leczenie cukrzycy zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka chorego na cukrzycę. W razie jednak wczesnego wystąpienia choroby wzrost tych dzieci …
Terapia w sieci. Jak leczyć uzależnienia?
Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki? Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do …- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- Preparaty insulinyDostępna na rynku i powszechnie dotąd stosowana insulina jest otrzymywana z trzustek wieprzowych i bydlęcych. Mianuje się ją w jednostkach międzynarodowych (j.m.). …
- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
Najnowsze komentarze