Spośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego cukru oznacza się glikemię. Inne badania — włączając także te, w których określa się stężenie hormonów trzustkowych we krwi — wykonuje się w stanach, w których wyniki testów obciążenia glukozą są niejednoznaczne, w których chodzi o dokładniejszą charakterystykę stwierdzonych w cukrzycy zaburzeń metabolicznych oraz w endokrynopatiach i w innych niż cukrzyca chorobach cechujących się nieprawidłowościami przemiany węglowodanów. Ponadto testy te są często wykonywane dla celów badawczych. Samo wykonanie próby czynnościowej ukierunkowanej na rozpoznanie zaburzeń przemiany węglowodanów wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad: badany powinien przez co najmniej 3 dni poprzedzające badanie przestrzegać diety zawierającej nie mniej niż 150 g, a najlepiej 300 g węglowodanów, na 8—12 h przed badaniem nie powinien palić, pić kawy i wykonywać większych wysiłków, zaś po zastosowaniu właściwego bodźca (spożyciu glukozy bądź wstrzyknięciu tego cukru, tolbutamidu, insuliny czy glukagonu) powinien pozostać do końca próby w pozycji siedzącej, wykonując tylko niezbędne ruchy. W razie planowania przeprowadzenia kilku testów u tej samej osoby należy pomiędzy kolejnymi badaniami zachować kilkudniowy odstęp (2—3 dni).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Encefalopatia cukrzycowaEncefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą …
- Choroba dużych naczyńPodłożem anatomicznym choroby dużych naczyń jest miażdżyca tętnic, w mniejszym stopniu stwardnienie tętniczek oraz stwardnienie tętnic typu Monckeberga. Zmiany te nie są …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: ubezpieczenie zdrowotne Warszawa
Każdy wie, że zdrowie jest najważniejsze. Najczęściej jednak w praktyce ludzie zaczynają się nim zajmować, gdy pojawiają się symptomy chorobowe. Pomimo pokaźnych …Pranie w twoim telefonie
Korzystanie z pralni bardzo ułatwia nam życie, a do tego w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Pranie w pralni jest znacznie …- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Mechanizm bioenergetycznyWiększe znaczenie wydaje się mieć drugi mechanizm bioenergetyczny, związany z przemianą glukozy w komórkach B. System transportu D-glukozy do tych komórek jest …
- Oznaczenie cukru w moczuTo proste badanie, wykonywane najdawniej w celu rozpoznania i kontroli leczenia cukrzycy, znajduje nadal najszersze zastosowanie w większości krajów, w tym także …
- Trwała cukrzyca wieku niemowlęcegoZalicza się tu przypadki cukrzycy trwałej typu 1, ujawniającej się przed upływem pierwszego roku życia. Są one bardzo rzadkie i cukrzyca wieku …
Najnowsze komentarze