Próba Himswortha w swoim klasycznym wykonaniu obejmuje 2 kolejne testy: w pierwszym badany otrzymuje doustnie 30 g glukozy na 1 m2 powierzchni ciała, w drugim taką samą dawkę glukozy doustnie oraz 5 j.m. insuliny krótko działającej na 1 m2 powierzchni ciała dożylnie. Glikemię oznacza się co 10 min przez 60 min. Planimetrycznie oblicza się wielkość powierzchni zakreślonej przez krzywe glikemiczne podczas kolejnych testów i z porównania powierzchni I (działanie insuliny) i powierzchni G (działanie glukozy) oblicza się wskaźnik wrażliwości na insulinę (I/G). Prawidłowo wynosi on około 1,0, w cukrzycy typu 1 i innych chorobach cechujących się zwiększoną wrażliwością na ten hormon osiąga wartości wyższe, w cukrzycy typu 2 i chorobach o zmniejszonej wrażliwości — niższe. W próbie Engel-Scotta badanemu wstrzykuje się dożylnie 0,1 j.m. insuliny krótko działającej na kg masy ciała, a po 30 min podaje się do spożycia 0,8 g glukozy na kg masy ciała. U ludzi zdrowych po zmniejszeniu się glikemii w 30 min następuje jej wzrost powyżej wartości wyjściowej, spowodowany zarówno działaniem mechanizmu regulacyjnego, jak i spożyciem glukozy. W przypadku nadwrażliwości na insulinę krzywa glikemiczna pozostaje przez cały czas poniżej wartości wyjściowej. Ta próba jest szczególnie przydatna w badaniach diagnostycznych w stanach niedoczynności części gruczołowej przysadki i kory nadnerczy, gdyż zmniejsza ryzyko hipoglikemii. Dokładną ocenę wrażliwości na insulinę uzyskuje się także przez podwójne dożylne obciążenie glukozą w dawce 0,33 g tego cukru na kg masy ciała, w którym równocześnie z drugą dawką glukozy wstrzykuje się dożylnie insulinę krótko działającą w dawce 0,3 j. na kg masy ciała. Przyrost współczynnika przyswajania glukozy K (A K) jest wykładnikiem działania insuliny egzogennej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
- Hamowanie resyntezy glukozy w wątrobieZjawisko to wykazano w badaniach doświadczalnych, przeprowadzonych na zwierzętach, pośrednio zostało też potwierdzone u ludzi. Jest więc prawdopodobne, że przyczynia się ono …
- Stomatologiczne powikłania cukrzycyPowikłania cukrzycy w obrębie jamy ustnej były częste i osiągały znaczne nasilenie przed odkryciem insuliny. W owym czasie powszechnym zjawiskiem w tej …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Rodzaje pochodnych sulfonylomocznikaZnaczenie praktyczne w leczeniu cukrzycy mają związki o następującym wzorze ogólnym: —S02 — NH — CO — NH — R, w którym …
- Ostre zapalenie nerwuPowikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Proinsulina i peptyd CPierwszym produktem translacji mRNA w rybosomach jest pojedynczy polipeptyd, liczący u człowieka 110 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 11 500, który nazwano …
- Zmiany anatomopatologiczne w nerwach obwodowych w cukrzycyW cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być …
- Inne stany śpiączkowe w cukrzycyU chorych na cukrzycę występują ponadto stany śpiączkowe luźno lub zupełnie nie związane etiologicznie i patogenetycznie z tą chorobą. Należą tu: śpiączka …
- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
Najnowsze komentarze