Założeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; różnice pomiędzy nimi są dość znaczne i dotyczą: rodzaju, dawki i czasu podania glikokortykosteroidu, dawki i drogi podania glukozy, oznaczenia tego cukru we krwi żylnej lub włośniczkowej oraz kryteriów oceny wyniku. Oryginalna próba Fajansa i Conna, którzy pierwsi wprowadzili do diagnostyki zaburzeń przemiany węglowodanów obciążenie hormonami kory nadnerczy i glukozą, polega na doustnym podaniu 50 mg octanu kortyzonu dwukrotnie: na 1/2 h oraz na 2 h przed spożyciem 100 g glukozy. Osoby o masie ciała powyżej 80 kg otrzymują octan kortyzonu w dawce 62,5 mg. Według tych autorów górna granica „normy” glikemii we krwi żylnej wynosi: 8,9 mmol/1 (160 mg%) po 1 h oraz 7,8 mmol/1 (140 mg%) po 2 h od podania glukozy. Od tej próby niewiele różni się próba prednizonowo-glukozowa Westa. Badany otrzymuje zamiast octanu kortyzonu dwukrotnie po 10 mg prednizonu (Encorton Polfa), zaś osoby o masie ciała powyżej 80 kg dawkę o 25% większą. Wynik tej próby ocenia się wg tych samych kryteriów, co wynik próby kortyzonowo-glukozowej. Próbom steroidowo-glukozowym przypisuje się większą czułość w rozpoznawaniu nietolerancji węglowodanów w porównaniu z obciążeniem samą glukozą, jednak ich ocena pod tym względem nie jest jednolita. Za przydatnością tych prób w rozpoznawaniu cukrzycy utajonej (przejściowej nietolerancji glukozy wg obecnej klasyfikacji WHO) przemawiają głównie obserwacje Fajansa i Conna, które tylko częściowo zostały potwierdzone przez innych badaczy. Wielokrotnie bowiem stwierdzano prawidłowy wynik tej próby u osób, u których doustne obciążenie samą glukozą dawało wynik nieprawidłowy, co może być następstwem kompensacyjnego pobudzenia wydzielania insuliny przez hiperglikemię wywołaną podaniem glikokortykosteroidów. Nie wydaje się też, by w systematycznych badaniach dużych grup ludności próby steroidowo-glukozowe były bardziej przydatne w wykrywaniu cukrzycy niż proste testy obciążenia glukozą. Jest natomiast możliwe, że w sporadycznych przypadkach próba obciążenia kortyzonem lub prednizonem i glukozą pozwala wcześniej wykryć nietolerancję węglowodanów niż standardowe doustne obciążenie glukozą.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Terapia w sieci. Jak leczyć uzależnienia?
Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki? Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do …Zyski i straty z picia alkoholu. Pić czy nie pić? – wpływ alkoholu na organizm człowieka
Żyjemy szybko, w nieustannym stresie. Często nie radzimy sobie z codziennymi sytuacjami w pracy, przerastają nas problemy w domu. Szukamy wtedy ratunku, …- Choroba nerekW chorobach nerek hiperinsulinemię obserwuje się dopiero w okresie ich niewydolności, i to zwykle po stymulacji komórek B glukozą, glukagonem lub tolbutamidem. …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
- Nefropatia cukrzycowaNefropatia cukrzycowa jest to zespół kliniczny występujący u chorych na cukrzycę, którego morfologicznym podłożem jest swoiste dla tej choroby stwardnienie kłębuszków (glomemlosclerosis …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- Doustny test tolerancji glukozyO ile stwierdzenie cukrzycy u dzieci, zwłaszcza młodszych, na podstawie obrazu klinicznego może nastręczać trudności, to zakres badań laboratoryjnych potrzebnych do ustalenia …
- Zakażenia skórySkóra jest siedliskiem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, które u chorych na cukrzycę mogą występować częściej i mają na ogół bardziej gwałtowny lub …
- Wpływ ciąży na cukrzycęU około 1/4 ciężarnych (według różnych zestawień u 10—90%) występuje cukromocz (glikozuria) przy prawidłowym stężeniu glukozy we krwi. Obserwuje się to najczęściej …
Poznaj własne ciało i jego potrzeby
Ciało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …Szpinak w kuchni.
O tym, że szpinak jest prawdziwą bombą witaminową wie chyba każdy. Przez jednych kochany i uwielbiany, przez innych znienawidzony – zwłaszcza, jeśli …
Najnowsze komentarze