Obecnie próchnicę zębów (caiies dentium) stwierdza się rzadziej wśród chorych na cukrzycę aniżeli w ogólnej populacji. Ta różnica jest szczególnie widoczna u dzieci. Tłumaczy się ją korzystnym, zapobiegającym rozwojowi próchnicy, wpływem diety cukrzycowej, nie zawierającej zupełnie cukru lub tylko niewielką jego ilość; Fakt ten zasługuje na uwagę, jeżeli się zważy, że w cukrzycy wypływ śliny jest mniejszy i że zawiera ona większą niż prawidłowo ilość glukozy. Normalnie w ślinie znajdują się tylko śladowe ilości glukozy, średnio około 0,016 mmol/1 (0,3 mg%), natomiast w cukrzycy stężenie cukru wzrasta przeciętnie 10-krotnie do średnio 0,166 mmol/1 (3,0 mg%). Wynika stąd, że spożycie cukru wpływa silniej na rozwój próchnicy zębów niż zwiększenie stężenia glukozy w ślinie. W razie powikłania próchnicy zgorzelą miazgi występujące wówczas zapalenie ozębnej może mieć natomiast gwałtowny przebieg i szybko doprowadzić do utworzenia się ropnia. Taki postęp choroby pogarsza zarówno stan miejscowy, jak i wpływa niekorzystnie na przebieg cukrzycy. Poza bezpośrednim oddziaływaniem zakażenia, pogarszającego stan metaboliczny, czynnikiem dodatkowo utrudniającym leczenie cukrzycy jest ograniczenie spożycia pokarmów, spowodowane silnym bólem. Leczenie. Leczenie próchnicy zębów u chorych na cukrzycę nie odbiega od ogólnie ustalonych zasad. W razie wykształcenia się ropnia konieczna jest szybka interwencja chirurgiczna.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
- Insulinooporność przedreceptorowąJest ona następstwem degradacji lub unieczynnienia insuliny obecnej we krwi i płynie międzykomórkowym przed jej interakcją z receptorem insulinowym komórek. Najlepiej poznanym …
- Zmiany skórne w cukrzycach wtórnychDo charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej …
Interpretacja siatki centylowej dla chłopców
Siatka centylowa jest świetnym wskaźnikiem wagi i wzrostu. Wbrew pozorom interpretuje się ją bardzo łatwo. Siatka centylowa chłopców obejmuje wiek do osiemnastego …- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- Leczenie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoZ chwilą rozpoznania śpiączki cukrzycowej lub stanu zagrażającego jej wystąpieniem (praecoma) chorego należy natychmiast skierować do najbliższego szpitala, w którym trzeba mu …
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
- KatecholaminyHormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne …
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
- Leczenie śpiączki mleczanowejMa ono na celu: 1) przywrócenie pH krwi do wartości nie stanowiącej bezpośredniego zagrożenia życia i 2) zahamowanie gromadzenia się anionu mleczanowego …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie polipeptydu trzustkowegoLudzki polipeptyd trzustkowy (hPP) jest pojedynczym łańcuchem, składającym się z 36 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 4200. U ssaków różnice w budowie …
Najnowsze komentarze