Pierwszym produktem translacji mRNA w rybosomach jest pojedynczy polipeptyd, liczący u człowieka 110 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 11 500, który nazwano preproinsuliną. Od strony N-końcowej zawiera on fragment składający się z 24 aminokwasów (wliczając inicjującą proces biosyntezy metioninę), stanowiący peptyd sygnałowy. Zadaniem tego peptydu, syntetyzowanego w pierwszej kolejności i zawierającego liczne aminokwasy hydrofobowe, jest związanie odpowiedniego rybosomu z błoną siateczki śródplazmatycznej i utworzenie „tunelu”, przez który wytworzony polipeptyd dostaje się do wnętrza zbiornika. Po spełnieniu tej funkcji peptyd sygnałowy zostaje odcięty przez swoistą proteazę błonową i w obrębie zbiorników siateczki śródplazmatycznej pozostaje odpowiednio krótszy pojedynczy łańcuch, zwany proinsuliną. Przekształcanie preproinsuliny w proinsulinę zachodzi bardzo szybko — w ciągu niespełna 3 min — i było to przyczyną trudności wyizolowania pierwszego z tych peptydów. Znacznie wcześniej wyodrębniono proinsulinę: po raz pierwszy uzyskali ją z tkanki wyspiaka wydzielającego insulinę (insulinoma) i tak nazwali Steiner. Proinsulina jest pojedynczym polipeptydem, w obrębie którego można wyróżnić łańcuchy A i B cząsteczki insuliny oraz łączący je łańcuch C (peptyd C). Ten ostatni łączy się z łańcuchami A i B za pośrednictwem dwupeptydów utworzonych przez aminokwasy zasadowe (Arg-Liz oraz Arg-Arg). Długość peptydu C. jest gatunkowo zmienna: u człowieka liczy on 31 aminokwasów, u wieprza — 29, u wołu i owcy — 26, zaś u psa — 23. Ponadto cechuje go duża gatunkowa zmienność sekwencji aminokwasów, która obejmuje 30—50% wszystkich aminokwasów. Gatunkowe różnice w wielkości cząsteczki proinsuliny zależą głównie od budowy peptydu C: proinsulina ludzka ma 86 aminokwasów, wieprzowa — 84, zaś wołowa — 81. Masa cząsteczkowa proinsuliny wynosi około 9000. Połączenia dwusiarczkowe w jej cząsteczce występują w takiej samej liczbie i pozycji jak w cząsteczce insuliny. Uważa się, że to właśnie obecność peptydu C jest niezbędna do nadania cząsteczce insuliny właściwej konfiguracji przestrzennej i do utworzenia prawidłowych mostów dwusiarczkowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Inne stany śpiączkowe w cukrzycyU chorych na cukrzycę występują ponadto stany śpiączkowe luźno lub zupełnie nie związane etiologicznie i patogenetycznie z tą chorobą. Należą tu: śpiączka …
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cena
Na rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …- Mechanizm działania somatostatynyreceptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie …
- Neuropatia przewodu pokarmowegoZaburzenia czynnościowe, spowodowane neuropatią wegetatywną, można wykazać na całej długości przewodu pokarmowego, jednak tylko nieliczne ujawniają się klinicznie i sprawiają dolegliwości. Wspólną …
- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
- Badania laboratoryjne nefropatii cukrzycowejW początkowym okresie nefropatii cukrzycowej, przy zachowanej wydolności nerek, stwierdza się białkomocz przekraczający przeważnie 2—3 g/d, zaś w surowicy zmniejszenie stężenia albumin, …
- Neurogenne owrzodzenia stopyPrzyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie …
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkowe
Błonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …
Najnowsze komentarze