Pierwszym produktem translacji mRNA w rybosomach jest pojedynczy polipeptyd, liczący u człowieka 110 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 11 500, który nazwano preproinsuliną. Od strony N-końcowej zawiera on fragment składający się z 24 aminokwasów (wliczając inicjującą proces biosyntezy metioninę), stanowiący peptyd sygnałowy. Zadaniem tego peptydu, syntetyzowanego w pierwszej kolejności i zawierającego liczne aminokwasy hydrofobowe, jest związanie odpowiedniego rybosomu z błoną siateczki śródplazmatycznej i utworzenie „tunelu”, przez który wytworzony polipeptyd dostaje się do wnętrza zbiornika. Po spełnieniu tej funkcji peptyd sygnałowy zostaje odcięty przez swoistą proteazę błonową i w obrębie zbiorników siateczki śródplazmatycznej pozostaje odpowiednio krótszy pojedynczy łańcuch, zwany proinsuliną. Przekształcanie preproinsuliny w proinsulinę zachodzi bardzo szybko — w ciągu niespełna 3 min — i było to przyczyną trudności wyizolowania pierwszego z tych peptydów. Znacznie wcześniej wyodrębniono proinsulinę: po raz pierwszy uzyskali ją z tkanki wyspiaka wydzielającego insulinę (insulinoma) i tak nazwali Steiner. Proinsulina jest pojedynczym polipeptydem, w obrębie którego można wyróżnić łańcuchy A i B cząsteczki insuliny oraz łączący je łańcuch C (peptyd C). Ten ostatni łączy się z łańcuchami A i B za pośrednictwem dwupeptydów utworzonych przez aminokwasy zasadowe (Arg-Liz oraz Arg-Arg). Długość peptydu C. jest gatunkowo zmienna: u człowieka liczy on 31 aminokwasów, u wieprza — 29, u wołu i owcy — 26, zaś u psa — 23. Ponadto cechuje go duża gatunkowa zmienność sekwencji aminokwasów, która obejmuje 30—50% wszystkich aminokwasów. Gatunkowe różnice w wielkości cząsteczki proinsuliny zależą głównie od budowy peptydu C: proinsulina ludzka ma 86 aminokwasów, wieprzowa — 84, zaś wołowa — 81. Masa cząsteczkowa proinsuliny wynosi około 9000. Połączenia dwusiarczkowe w jej cząsteczce występują w takiej samej liczbie i pozycji jak w cząsteczce insuliny. Uważa się, że to właśnie obecność peptydu C jest niezbędna do nadania cząsteczce insuliny właściwej konfiguracji przestrzennej i do utworzenia prawidłowych mostów dwusiarczkowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Zatrzymanie wodyU niektórych chorych, u których w okresie poprzedzającym leczenie doszło do znacznego odwodnienia, po zastosowaniu insuliny — zwłaszcza dużych dawek — i …
Najgroźniejsze nałogi XXI wieku – nowe uzależnienia
Współczesne życie wydaje się znacznie wygodniejsze od tego, które wiedli ludzie jeszcze ćwierć wieku temu. Jednakże coraz intensywniejszy konsumpcjonizm, szybki tryb życia, …Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Powikłania związane z cukrzycą u dzieciDzieci wśród chorych na cukrzycę stanowią populację o potencjalnie najdłuższym okresie przeżycia, ale zarazem grupę, w której szkody spowodowane tą chorobą występują …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Nauczanie rodzinyEdukacji w zakresie wyżej przedstawionych problemów wymagają także najbliżsi członkowie rodziny chorego, z którymi pozostaje on w stałym kontakcie (rodzice, współmałżonek, dzieci). …
- Hamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasówHamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasów, a prawdopodobnie i innych składników pożywienia. Zjawisko to wykazano in vitio oraz in vivo (także w odniesieniu …
Przyjęcie urodzinowe w domu – jak je zorganizować? Pizza w nocy Kraków
Domowe przyjęcia cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To sposób na urządzenie niewielkiej, taniej i wygodnej imprezy okolicznościowej dla każdego, kto …- Cykl glukoza — kwasy tłuszczowePod pojęciem tego cyklu rozumie się zależność pomiędzy utlenianiem kwasów tłuszczowych a zużytkowaniem glukozy w tkankach, przede wszystkim w mięśniach. W mięśniach …
- Stwardnienie tętniczek i tętnic typu MonckebergaStwardnienie tętniczek. Polega ono na zwłóknieniu i odkładaniu się pomiędzy śródbłonkiem naczyniowym a zanikłą błoną środkową substancji szklistej, która powoduje pogrubienie ścian …
Najnowsze komentarze