Najprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. Należy przy tym mieć na uwadze, że proinsulinę cechują gatunkowo duże różnice składu aminokwasowego (w obrębie peptydu C), w związku z czym jej działanie biologiczne można właściwie ocenić, stosując preparaty homologiczne, co w przeszłości rzadko było możliwe. U człowieka najbardziej miarodajne będą obserwacje wpływu proinsuliny ludzkiej. Z dotychczasowych nielicznych badań wynika, że proinsuliną ludzka wstrzyknięta podskórnie chorym na cukrzycę (typu 2) zmniejsza u nich glikemię do wartościprawidłowych, przy czym ten jej wpływ trwa dłużej niż działanie insuliny i zależy przede wszystkim od hamowania oddawania glukozy przez wątrobę do krwi, a w mniejszym stopniu od zwiększenia zużytkowania glukozy w tkankach pozawątrobowych. W wyniku działania enzymów konwertujących z 1 cząsteczki proinsuliny powstaje 1 cząsteczka insuliny i 1 cząsteczka peptydu C. Oba peptydy są wydzielane w ilościach ekwimolarnych do krwi układu wrotnego, co świadczy, że peptyd C nie ulega wewnątrzkomórkowej przemianie, lecz w postaci nie zmienionej opuszcza komórkę B. Dalsze losy tych peptydów kształtują się różnie. Jedynie insulina ma ustalone działanie biologiczne, natomiast nie wiadomo, czy peptyd C po przejściu do krwi spełnia jakąś funkcję fizjologiczną. Hipoteza o jego hamującym działaniu zwrotnym na komórki B w stanach hiperinsulinemii wymaga potwierdzenia. Oznaczanie peptydu C we krwi obwodowej (pozawątrobowej) ma jednak duże znaczenie praktyczne, gdyż jego stężenie lepiej odzwierciedla czynność komórek B aniżeli stężenie insuliny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Preparaty insulinyDostępna na rynku i powszechnie dotąd stosowana insulina jest otrzymywana z trzustek wieprzowych i bydlęcych. Mianuje się ją w jednostkach międzynarodowych (j.m.). …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki mleczanowejSpośród omawianych w tym rozdziale śpiączek występujących u chorych na cukrzycę rokowanie w śpiączce mleczanowej jest najgorsze. Śmiertelność wśród chorych, u których …
Terapia w sieci. Jak leczyć uzależnienia?
Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki? Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do …- Choroba małych naczyńSwoiste dla cukrzycy zmiany w naczyniach włosowatych występują prawdopodobnie we wszystkich narządach, w których te naczynia mają błonę podstawną. Przede wszystkim jednak …
Dotkliwy problem – zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza – charakterystyczne objawy, oraz przyczyny Zapalenie pęcherza moczowego może być naprawdę poważnym oraz oczywiście dokuczliwym problemem. Najczęściej do zakażenia dochodzi …- RemisjaU około 30% dzieci w pierwszym okresie leczenia zapotrzebowanie na insulinę maleje w znacznym stopniu, dając obraz remisji. Ustępują wówczas objawy kliniczne …
- Zmiany kości w cukrzycyZmiany w kościach w cukrzycy dzieli się na pierwotne, tzn. wywołane przez samą chorobę, i wtórne, zależne od jej powikłań lub innych …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Obraz morfologiczny i patogeneza nefropatii cukrzycowejPoza przytoczonymi tam hipotezami rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej w odniesieniu do nerki podkreśla się jeszcze znaczenie zaburzeń czynnościowych, poprzedzających pojawienie się zmian morfologicznych. …
- Inne choroby i zespoły kliniczneRóżne zespoły genetyczne skojarzone z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Na ogół różnicowanie tych zespołów z cukrzycą idiopatyczną nie jest trudne, ponieważ na pierwszy …
- Dolegliwości w cukrzycyDolegliwości w cukrzycy są następstwem hiperglikemii, cukromoczu, ketozy, zmian naczyniowych i innych powikłań tej choroby. W zależności od typu cukrzycy mogą one …
Najnowsze komentarze