Wpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica pomiędzy wynikami badań przeprowadzonych in vitro oraz in vivo. Stosowano w nich głównie prostaglandyny szeregu E (PGE), których udział w czynności wysp trzustkowych wydaje się być szczególnie znaczący. Większość badań wykazała, że związki te pobudzają wydzielanie insuliny przez izolowane komórki B, zwłaszcza w razie małego stężenia glukozy w środowisku otaczającym. Prostaglandyny zwiększają wewnątrzkomórkowe stężenie cAMP i prawdopodobnie tą właśnie drogą stymulują sekrecję insuliny. Z drugiej strony w badaniach in vivo, przeprowadzonych zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, obserwowano z reguły zmniejszenie wydzielania insuliny po podaniu PGE na czczo oraz w warunkach stymulacji komórek B glukozą. Dożylny i dotętniczy wlew prostacykliny nie powodował u ludzi jednoznacznych zmian w insulinemii, aczkolwiek wyraźnie zwiększał glikemię. Różnice mogą być do pewnego stopnia następstwem maskowania „pierwotnego” działania prostaglandyn na komórki B przez inne wpływy tych związków, hamujące łub zmniejszające efekt stymulacji wydzielania insuliny (zwolnienie przepływem trzewnego krwi, hamowanie wytwarzania presynaptycznych neurotransmiterów stymulujących sekrecję insuliny). W świetle dotychczasowych badań, a w szczególności obserwacji, które dowodzą, że wpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny zależy od stężenia glukozy w płynie otaczającym komórki B oraz od wielkości stosowanych dawek, uważa się, że prostaglandyny nie są mediatorami, lecz modulatorami sekrecji insuliny i że efekt ich działania w komórkach B zależy od aktualnego stanu metabolicznego i czynnościowego tych ostatnich.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Alergia skórna późnaJest to miejscowy odczyn skórny typu tuberkulinowego, pojawiający się w 18—24 h po podaniu insuliny w miejscu wstrzyknięcia. Występuje twarde, ciemnoczerwone, swędzące …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie retinopatii cukrzycowejTrzy rodzaje zmian w oczach są głównymi przyczynami upośledzenia widzenia i ślepoty u chorych na cukrzycę: retinopatia cukrzycowa, wtórna jaskra w przebiegu …
- Wpływ leków na wydzielanie insulinyNiektóre leki wpływają na biosyntezę i (lub) wydzielanie insuliny. Ma to znaczenie w klinice ze względu zarówno na wykorzystanie w terapii cukrzycy …
- Cykl fosfatydyloinozytoluAktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też …
- Insulina we krwi w niektórych innych chorobachPoza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością …
- Glukagonopodobne peptydy jelitowe (enteroglukagon)Z błony śluzowej żołądka i jelit wszystkich kręgowców uzyskano substancję o właściwościach immunologicznych i częściowo biologicznych zbliżonych do właściwości glukagonu wytwarzanego przez …
- Rokowanie i zapobieganie encefalopatii cukrzycowejRokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje …
- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- Insuliny wysoko oczyszczonePunktem wyjścia do produkcji insulin wysoko oczyszczonych (highly puriiiecl insulins] było stwierdzenie na początku lat siedemdziesiątych przez Schlichtktrulla, że nawet kilkakrotnie krystalizowana …
Najnowsze komentarze