Wpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica pomiędzy wynikami badań przeprowadzonych in vitro oraz in vivo. Stosowano w nich głównie prostaglandyny szeregu E (PGE), których udział w czynności wysp trzustkowych wydaje się być szczególnie znaczący. Większość badań wykazała, że związki te pobudzają wydzielanie insuliny przez izolowane komórki B, zwłaszcza w razie małego stężenia glukozy w środowisku otaczającym. Prostaglandyny zwiększają wewnątrzkomórkowe stężenie cAMP i prawdopodobnie tą właśnie drogą stymulują sekrecję insuliny. Z drugiej strony w badaniach in vivo, przeprowadzonych zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, obserwowano z reguły zmniejszenie wydzielania insuliny po podaniu PGE na czczo oraz w warunkach stymulacji komórek B glukozą. Dożylny i dotętniczy wlew prostacykliny nie powodował u ludzi jednoznacznych zmian w insulinemii, aczkolwiek wyraźnie zwiększał glikemię. Różnice mogą być do pewnego stopnia następstwem maskowania „pierwotnego” działania prostaglandyn na komórki B przez inne wpływy tych związków, hamujące łub zmniejszające efekt stymulacji wydzielania insuliny (zwolnienie przepływem trzewnego krwi, hamowanie wytwarzania presynaptycznych neurotransmiterów stymulujących sekrecję insuliny). W świetle dotychczasowych badań, a w szczególności obserwacji, które dowodzą, że wpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny zależy od stężenia glukozy w płynie otaczającym komórki B oraz od wielkości stosowanych dawek, uważa się, że prostaglandyny nie są mediatorami, lecz modulatorami sekrecji insuliny i że efekt ich działania w komórkach B zależy od aktualnego stanu metabolicznego i czynnościowego tych ostatnich.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Dermopatia cukrzycowaTen rodzaj zmian skórnych występuje w cukrzycy najczęściej. Spotyka się je u 60% mężczyzn i 30% kobiet w wieku powyżej 30 lat, …
- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- Alergia skórna wczesnaMoże ona być miejscowa lub uogólniona. Odczyn w miejscu wstrzyknięcia insuliny pojawia się już po 2 h w postaci jasnoczerwonego nacieku niezbyt …
- Cukrzyca typu dorosłych u młodocianychTen szczególny rodzaj cukrzycy typu 2 występuje u dzieci rzadko i dotąd niewiele jest informacji na temat jego częstości w populacjach poniżej …
- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
- Struktura przestrzenna insulinyStruktura przestrzenna insuliny jest determinowana przez dodatkowe wiązania wodorowe oraz wiązania jonowe i zmienne oddziaływanie hydrofobowe łańcuchów bocznych. Mieszczące się wewnątrz jej …
- Wskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu działają na przemianę węglowodanów i inne procesy metaboliczne niezależnie od aparatu wyspowego trzustki i w związku z tym mogą być …
Zakupoholizm terapia, leczenie. Jak można pohamować żądzę zakupów?
Zakupoholizm to jeden z największych problemów współczesnych społeczeństw. Jeszcze niedawno niektórzy specjaliści traktowali niekontrolowane kupowanie jako problem natury społecznej, jednak coraz mocniej …- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
- Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie …
Najnowsze komentarze