Są to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach tucznych, po połączeniu się z antygenem (insuliną) powodują ich degranulację i uwolnienie biologiczne czynnych mediatorów (histamina, serotonina, bradykininy i in.). Natychmiastowa alergia insulinowa występuje najczęściej w postaci uczuleniowego odczynu skórnego, który pojawia się w krótkim czasie po wstrzyknięciu insuliny. Rzadziej występują ogólne objawy wstrząsu anafilaktycznego, a nawet opisano przypadki zgonu. Czasem może wystąpić małopłytkowość i skaza krwotoczna. Obecność reagin w surowicy można stwierdzić in vivo za pomocą testu Prausnitza-Kustnera, w którym w 24 h po wstrzyknięciu do skóry zdrowego człowieka badanej surowicy wstrzykuje się w to samo miejsce insulinę. Obecnie zawartość swoistych przeciwinsulinowych immunoglobulin E (IgEt) w surowicy oznacza się ilościowo metodą radioimmunologiczną, polegającą na wytrąceniu ich w kompleksie z insuliną, a następnie na związaniu osadu z określoną ilością znakowanej jodem radioaktywnym globuliny przeciw ludzkiej immunoglobulinie E. U chorych na cukrzycę typu 1 leczonych insuliną bez objawów uczulenia zawartość tak oznaczonych IgE, wynosi około 0,2 j./ml, natomiast w alergii insulinowej wartości te są znacznie większe, w granicach od 1,0 do 20,0 j./ml. Nie stwierdzono jednakże związku pomiędzy poziomem swoistych przeciwinsulinowych IgE, a wielkością miana wszystkich immunoglobulin E (IgE) w surowicy, ani też pomiędzy poziomem IgE, a nasileniem klinicznych objawów alergii insulinowej. Niemniej jednak ustąpieniu alergii insulinowej po zmianie rodzaju stosowanej dotąd insuliny na mniej immunogenną (np. wysoko oczyszczoną) lub po skutecznym odczuleniu towarzyszy zmniejszenie zawartości IgE, w surowicy. Reaginy mogą znikać z krwi po pewnym okresie także bez widocznej przyczyny i wówczas następuje samoistna remisja lub ustąpienie alergii insulinowej. Przeciwciała te nie powodują wzrostu zapotrzebowania na insulinę, ale w około V, przypadków natychmiastowej alergii insulinowej występuje różnego stopnia insulinooporność, zależna od dużego miana w surowicy immunoglobulin G wiążących insulinę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rodzaje pochodnych sulfonylomocznikaZnaczenie praktyczne w leczeniu cukrzycy mają związki o następującym wzorze ogólnym: —S02 — NH — CO — NH — R, w którym …
- Neuropatia układu autonomicznegoUszkodzenie nerwów układu autonomicznego w cukrzycy daje liczne i zróżnicowane objawy, co jest wynikiem rozległej funkcji regulacyjnej tego układu w organizmie. Zmiany …
- Zwiększenie tkankowego zużytkowania glukozyTo zjawisko tłumaczono zwiększoną przepuszczalnością błon komórkowych dla glukozy i innych metabolitów w warunkach niedotlenienia komórek i nasilonej glikolizy, swoistym dla biguanidów …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
- MetyloksantynyLeki te wyraźnie nasilają wydzielanie insuliny in vitro. Jest to rezultatem hamowania fosfodiesterazy i zwiększenia stężenia cAMP w komórkach B. Charakterystyczne, że …
Halucynki – czy są niebezpieczne dla zdrowia? Odmiany grzybów halucynogennych , działanie
Grzyby halucynogenne (znane również jako grzyby psylocybinowe) to znane produkty, które można spożywać zarówno w stanie surowym, jak i suszu. W formie …- Neuropatia układu krążeniaUkładowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa …
- Próby obciążenia insuliną i glukoząPróba Himswortha w swoim klasycznym wykonaniu obejmuje 2 kolejne testy: w pierwszym badany otrzymuje doustnie 30 g glukozy na 1 m2 powierzchni …
- InsulinaInsulina jest białkiem o masie cząsteczkowej około 6000 (masa cząsteczkowa insuliny ludzkiej wynosi 5808, insuliny wieprzowej — 5778, insuliny wołowej — 5734, …
- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- ElektrolityPrawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub …
Najnowsze komentarze