Przemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu fosfatydyloinozytolu. Zjawisko to występuje w przypadku stymulowania wydzielania insuliny glukozą i tolbutamidem, natomiast jest ono wyraźnie mniej intensywne w razie pobudzenia tych komórek aminokwasami. Prawdopodobnie istotne znaczenie dla przyspieszenia obrotów w cyklu fosfatydyloinozytolu ma zwiększona wskutek utleniania glukozy podaż zredukowanych dinukleotydów nikotynamidoadeninowych (NADH, NADPH). Hydrolizie fosfatydyloinozytolu towarzyszy zwiększenie napływu wolnych jonów wapniowych do cytozolu komórek B, z drugiej strony ustalono, że niektóre etapy przemiany w tym cyklu wymagają obecności owych jonów. W rachubą wchodzą także inne wpływy przemiany fosfatydyloinozytolu na wydzielanie insuliny. Egzocytozie ziarnistości zawierających insulinę sprzyja zarówno rozluźnienie struktury błony komórkowej spowodowane rozpadem fosfolipidów, jak i aktywacja przez diacyloglicerol swoistej kinazy białkowej stymulowanej przez jony wapniowe, a zależnej od fosfolipidów (Ca2+ -activated, phospholipid-dependent protein kinase PK-C), katalizującej fosforylacją białek wchodzących w skład otoczki ziarnistości komórek B. Ponadto metabolit cyklu fosfotydyloinozytolu — fosfatydan — aktywując lipazą A2 powoduje oddawanie przez fosfolipidy komórkowe kwasu arachidonowego, będącego prekursorem prostaglandyn, oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, stanowiących substrat energetyczny komórek B. Znaczna część tlenu pobierana przez te komórki jest właśnie wykorzystywana do utlenienia kwasów tłuszczowych, i to także wówczas, gdy stężenie glukozy w płynie otaczającym te komórki mieści się w granicach fizjologicznych. Należy oczekiwać, że dalsze badania wyjaśnią szczegółowo te i inne wpływy przemian fosfolipidów (np. wpływ metylacji fosfolipidów na czynność receptorów komórkowych) w komórkach B wysp trzustkowych oraz udział tych przemian w procesie biosyntezy i wydzielania insuliny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Inne objawy niepożądaneStany niedocukrzenia krwi u chorych przyjmujących pochodne biguanidu występują bardzo rzadko i to zwykle wówczas, gdy leki te są stosowane razem z …
Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?
W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …- Pozatrzustkowe choroby gruczołów dokrewnychWystępowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, …
- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- ProlactinomaU chorych z guzem (gruczolakiem, rakiem) części gruczołowej przysadki, wytwarzających zwiększoną ilość prolaktyny, obserwuje się nieprawidłową tolerancję glukozy, która wyraża się nadmiernym …
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Leczenie encefalopatii cukrzycowejPostępowanie jest nieco inne przed wystąpieniem zgorzeli niż po jej powstaniu. W obu tych okresach obowiązuje zasada optymalnego leczenia cukrzycy i eliminowania …
- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
Najnowsze komentarze