Przemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. Ten wpływ jest wynikiem aktywacji lipazy triglicerydowej przez cAMP. Działanie lipolityczne glukagonu jest słabsze aniżeli katecholamin. Przemiana białek. Glukagon powoduje nasilenie glukoneogenezy, co znajduje wyraz w większym oddawaniu glukozy przez wątrobę pod wpływem tego hormonu, niż by to wynikało z rozpadu glikogenu w tym narządzie. Głównym substratem wyjściowym są aminokwasy: w 2 h po wstrzyknięciu 1,0 mg glukagonu zawartość azotu a-aminowego w osoczu zmniejsza się o 25%, a równolegle zwiększa się wytwarzanie mocznika. Bezpośrednią przyczyną zwiększonej resyntezy glukozy z aminokwasów jest aktywacja przez cAMP kinazy fosfoenolopirogronianowej i pobudzenie na tej drodze fosforylacji pirogronianu. W tym procesie szczególna rola przypada prawdopodobnie alaninie, której napływ do krwi jest wykładnikiem rozpadu białka w tkankach (mięśniach), a która ze swej strony silnie pobudza wydzielanie glukagonu przez komórki A. Glukagon wywiera jeszcze wpływy na gruczoły wenętrznego wydzielania, mięsień sercowy i nerki. Fizjologiczne i patofizjologiczne znaczenie tych wpływów jest mało poznane, chociaż niektóre są Wykorzystywane w diagnostyce (radiologicznej) i leczeniu (w chorobach serca,, trzustki). Nasilanie przez glukagon czynności wydzielniczej innych komórek wysp trzustkowych ma zapewne znaczenie w integracji czynnościowej „narządu wyspowego”.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
- Komórki PPTen typ komórek występuje najobficiej w wyspach mieszczących się w tylnej części głowy trzustki, w sumie jednak jest ich w całej trzustce …
- Wpływ ciąży na cukrzycęU około 1/4 ciężarnych (według różnych zestawień u 10—90%) występuje cukromocz (glikozuria) przy prawidłowym stężeniu glukozy we krwi. Obserwuje się to najczęściej …
- Stwardnienie tętniczek i tętnic typu MonckebergaStwardnienie tętniczek. Polega ono na zwłóknieniu i odkładaniu się pomiędzy śródbłonkiem naczyniowym a zanikłą błoną środkową substancji szklistej, która powoduje pogrubienie ścian …
- Pedagogika medycznaCukrzycy nie można skutecznie leczyć be z współpracy z pacjentem dobrze poinlormowanym o swojej chorobie, przeszkolonym w określonych czynnościach i zachowaniach zdrowotnych …
- Metody radioimmunologiczneZastosowana po raz pierwszy do oznaczania insuliny metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w badaniach innych hormonów peptydowych i substancji, które sprzężone z …
- KetogenezaKońcowa przemiana kwasów tłuszczowych może w obrębie hepatocytów przebiegać nieco odmiennie, prowadząc do powstania acetooctanu. Mniejsze znaczenie w syntezie acetooctanu ma prosta …
- Cykliczne nukleotydyInsulina zmniejsza stężenie cAMP w komórkach, głównie przez aktywację fosfodiesterazy, i powoduje przejściowy wzrost stężenia cGMP. Wpływ hormonu na cAMP występuje jednak …
- SomatostatynaPoza hamowaniem wydzielania hormonu wzrostu i różnych funkcji przewodu pokarmowego polipeptyd ten zmniejsza czynność wydzielniczą komórek wysp trzustkowych, w szczególności zmniejsza wydzielanie …
- Patogeneza śpiączki ketonowejW omawianym zespole ujawniają się wszystkie następstwa ostrego niedoboru insuliny, który jest pogłębiony (i modyfikowany) przez zwiększenie wydzielania hormonów działających wobec niej …
- Zmiany anatomopatologiczne w nerwach obwodowych w cukrzycyW cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być …
Najnowsze komentarze