Przemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. Ten wpływ jest wynikiem aktywacji lipazy triglicerydowej przez cAMP. Działanie lipolityczne glukagonu jest słabsze aniżeli katecholamin. Przemiana białek. Glukagon powoduje nasilenie glukoneogenezy, co znajduje wyraz w większym oddawaniu glukozy przez wątrobę pod wpływem tego hormonu, niż by to wynikało z rozpadu glikogenu w tym narządzie. Głównym substratem wyjściowym są aminokwasy: w 2 h po wstrzyknięciu 1,0 mg glukagonu zawartość azotu a-aminowego w osoczu zmniejsza się o 25%, a równolegle zwiększa się wytwarzanie mocznika. Bezpośrednią przyczyną zwiększonej resyntezy glukozy z aminokwasów jest aktywacja przez cAMP kinazy fosfoenolopirogronianowej i pobudzenie na tej drodze fosforylacji pirogronianu. W tym procesie szczególna rola przypada prawdopodobnie alaninie, której napływ do krwi jest wykładnikiem rozpadu białka w tkankach (mięśniach), a która ze swej strony silnie pobudza wydzielanie glukagonu przez komórki A. Glukagon wywiera jeszcze wpływy na gruczoły wenętrznego wydzielania, mięsień sercowy i nerki. Fizjologiczne i patofizjologiczne znaczenie tych wpływów jest mało poznane, chociaż niektóre są Wykorzystywane w diagnostyce (radiologicznej) i leczeniu (w chorobach serca,, trzustki). Nasilanie przez glukagon czynności wydzielniczej innych komórek wysp trzustkowych ma zapewne znaczenie w integracji czynnościowej „narządu wyspowego”.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Próba obciążenia insulinąPolega ona na dożylnym wstrzyknięciu na czczo insuliny krystalicznej krótko działającej (Insulinum Maxirapid Polfa) w dawce 0,1 j.m. na kg masy ciała …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Komórki AKomórki A występują zawsze w wyspach trzustkowych u człowieka i większości zwierząt. Ich liczba jest mniejsza w wyspach mieszczących się w głowie …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
- Preparaty insuliny o „pośrednio" długim okresie działaniaNależą tu te insuliny, których okres aktywności mieści się pomiędzy 12 a 24 h. Wysiłki producentów zmierzają przy tym do uzyskania preparatów, …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie retinopatii cukrzycowejSpośród różnych proponowanych podziałów retinopatii cukrzycowej przyjęła się klasyfikacja, która wyróżnia: 1. Retinopatię prostą (retinopathia simplex, background retinopathy), która obejmuje takie zmiany, …
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Alergia skórna wczesnaMoże ona być miejscowa lub uogólniona. Odczyn w miejscu wstrzyknięcia insuliny pojawia się już po 2 h w postaci jasnoczerwonego nacieku niezbyt …
Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
Najnowsze komentarze