Spośród hormonów, które bezpośrednio wpływają na wydzielanie insuliny w stopniu mającym znaczenie fizjologiczne, należy wymienić z jednej strony glukagon i niektóre peptydowe hormony jelitowe, które ten proces pobudzają, z drugiej — katecholaminy, somatostatynę i (prawdopodobnie) peptyd trzustkowy, które działają przeciwnie. Docierają one do komórek B z krwią (elekt endokrynny), z sąsiednich komórek wysp trzustkowych przez połączenia międzykomórkowe (efekt parakrynny), czy wreszcie za pośrednictwem nerwów peptydergicznych (elekt neurokiynny). Działanie pobudzające lub hamujące wydzielanie insuliny stanowi z reguły składową bardziej ogólnego wpływu tych substancji, stanowiących ogniwa mało jeszcze poznanego systemu regulującego przyswojenie, dystrybucję i wykorzystanie substratów pożywienia. Hormony zwiększające wydzielanie insuliny działają jedynie w środowisku zawierającym glukozę, czyli ten ich wpływ sprzęga się z analogicznym wpływem glukozy i go nasila. Zasadniczy mechanizm oddziaływania hormonów na wydzielanie insuliny sprowadza się do ich interakcji ze swoistymi receptorami błony komórek B, w wyniku czego sygnał zewnątrzkomórkowy zostaje przeniesiony za pośrednictwem „drugiego przekaźnika” (cAMP) na układ efektorowy tych komórek. Zwiększenie wewnątrzkomórkowego stężenia cAMP powoduje wydzielanie insuliny, jego zmniejszenie daje skutek przeciwny. Te efekty podlegają modyfikacjom, determinowanym przez zależność wytwarzania i dalszych losów cAMP od stanu metabolicznego komórek B oraz przez wpływ czynników modulujących zewnątrzkomórkowe działanie hormonów, bądź też mediatorów stanowiących ogniwo pomiędzy hormonem uznawanym za B-cytotropowy a samą komórką B.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- PentozuriaMoże być nabyta lub dziedziczna. Niewielkie ilości pentoz (L-arabinoza, L-ksyluloza) pojawiają się w moczu po spożyciu dużej ilości owoców (pentosuria alimentaiis). W …
- Ziarnistość komórek B w insulinieInsulina zawarta w ziarnistościach komórek B wysp trzustkowych ma budowę krystaliczną i występuje prawdopodobnie w postaci heksamerów. Przemawia za tym także obecność …
Zabieg usuwania brodawek – usuwanie brodawek Warszawa
Brodawki to przypadłość niebywale uciążliwa pod względem estetycznym. Rozsiewają się po całym ciele – praktycznie mogą pojawić się wszędzie i powodować dyskomfort. …- Biosynteza i wydzielanie insulinyU człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z …
- Zmiany składu błony podstawnej w cukrzycyWiększość przeprowadzonych dotąd na ten temat badań dotyczyła błony podstawnej kłębuszków nerkowych, która jest stosunkowo łatwo dostępna. Główną zmianą składu tej błony …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
Przyczyny uzależnień. Skąd się biorą uzależnienia?
Uzależnienie to jedna z najpoważniejszych chorób współczesnej cywilizacji. Problem dotyczy wszystkich grup społecznych i nie ogranicza się wyłącznie do alkoholizmu, narkomanii czy …- Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPrzeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
Najnowsze komentarze