Glukoza jako regulacja metaboliczna. Stężenie glukozy we krwi napływającej do trzustki jest najsilniejszym i najważniejszym czynnikiem fizjologicznym regulującym wytwarzanie i wyrzut insuliny. Zależność pomiędzy stężeniem glukozy we krwi (i w płynie zewnątrzkomórkowym) a wydzielaniem insuliny ma charakter sinusoidy, której wartość progowa odpowiada stężeniu glukozy 3,9—5,0 mmol/1 (70—90 mg/%), 50% maksymalnego wyrzutu — stężeniu 8,3—11,1 mmol/1 (150—200 mg/%), zaś wydzielanie maksymalne — stężeniu 16,7—27,8 mmol/1 (300—500 mg/%). Przesunięcie tej krzywej w lewo oznacza zwiększenie wrażliwości komórek B na pobudzające działanie glukozy (np. w ciąży), zaś przesunięcie w prawo — zmniejszenie wrażliwości (np. w głodzie). Perfuzja trzustki roztworem glukozy powoduje zarówno zwiększenie wydzielania insuliny zdeponowanej w ziarnistościach komórek B, jak i zwiększenie jej wytwarzania de novo w tych komórkach. Dlatego też krzywa stężenia insuliny po podaniu glukozy ma przebieg dwuwierzchołkowy, przy czym pierwszy wierzchołek odpowiada wydaleniu insuliny zdeponowanej w ziarnistościach, drugi — insulinie wytworzonej de novo. Tę drugą fazę można w warunkach doświadczalnych zahamować puromycyną. Długotrwałe podawanie glukozy we wlewie dożylnym i utrzymywanie przewlekłej hiperglikemii powoduje zwiększenie objętości wysp i liczby komórek B. Jeżeli ta proliferacja nie wystarcza do pokrycia aktualnego zapotrzebowania na insulinę i do zmniejszenia glikemii, następuje degranulacja tych komórek i ich zwyrodnienie wodniczkowe.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- AminokwasyWiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
- Insulina rzeczywistaSwoistość radioimmunologicznej metody oznaczania insuliny jest wynikiem wybiórczego wiązania grup antygenowych tego hormonu z immunoglobulinami G skierowanymi przeciwko tym właśnie grupom. Są …
- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Komórki PPTen typ komórek występuje najobficiej w wyspach mieszczących się w tylnej części głowy trzustki, w sumie jednak jest ich w całej trzustce …
- Cukrzyca insulinozależna (typu 1)Etiologię tej postaci cukrzycy pojawia się ona najczęściej w dzieciństwie i wieku dojrzewania, znacznie rzadziej w późniejszym okresie życia. Masa ciała chorych …
- Hipoglikemia poinsulinowąStany niedocukrzenia krwi o różnym nasileniu stanowią najczęstsze powikłanie, spotykane wśród chorych leczonych insuliną. Ich przyczyną jest zalecenie niewłaściwej dawki hormonu przez …
Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?
W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Wpływ insuliny na przemianę tłuszczówWpływ insuliny na przemianę tłuszczów jest wynikiem zarówno oddziaływania tego hormonu na metabolizm glukozy, jak i bezpośredniej modyfikacji aktywności enzymów kontrolujących niektóre …
Najnowsze komentarze