Wyspy trzustkowe są unerwione przez włókna adrenergiczne, cho- linergiczne i peptydergiczne. Włókna te docierają albo wprost do komórek wysp, albo (w większości) za pośrednictwem małych skupień komórek zwojowych, które odgrywają tu podobną rolę jak sploty: warstwy mięśniowej (Auerbacha) i podśluzowy (Meissnera) w ścianie jelita. Prawdopodobnie włókna peptydergiczne nie stanowią oddzielnego układu, lecz wchodzą w skład tradycyjnych układów autonomicznych. Coraz więcej jest dowodów na to, że te same neurony syntetyzują, spichrzają i wydzielają obok „klasycznych” transmiterów także transmitery peptydowe (np. neurony cholinergiczne acetylocholinę i VIP, neurony adrenergiczne noradrenalinę i somatostatynę, neurony serotoninergiczne serotoninę i substancję P). W wyspach trzustkowych peptydy wydzielane przez pozazwojowe nerwy cholinergiczne działają tak samo jak acetylocholina, chociaż mechanizm tego działania jest inny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Śpiączka mleczanowaW przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują …
- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne kardiopatii cukrzycowejU chorych na cukrzycę z udarem mózgu stwierdza się bardzo często duże zmiany miażdżycowe w łuku aorty, tętnicach szyjnych i tętnicach kręgowo-pod- …
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?
Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
- Swoisty system transportuW usuwaniu nadmiaru cholesterolu z komórek do wątroby, która jest głównym narządem wydalającym go z organizmu, szczególną rolę odgrywa swoisty system transportu …
- Rozpoznanie różnicowe encefalopatii cukrzycowejSzczególnie ważna jest odpowiedź na pytanie, czy zgłaszane przez pacjenta dolegliwości (bóle) i stwierdzane u niego zmiany stopy, a zwłaszcza zakażona jej …
- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznikaMimo bardzo licznych badań nie wyjaśniono dotąd w pełni, w jaki sposób pochodne sulfonylomocznika wywierają korzystny wpływ na zaburzoną w cukrzycy przemianę …
Najnowsze komentarze