Pod tą nazwą rozumie się zespół zmian w siatkówce, spowodowany swoistymi dla cukrzycy czynnościowymi i morfologicznymi nieprawidłowościami naczyń włosowatych i doprowadzający w razie znacznego zaawansowania tych zmian do zaburzenia widzenia. Epidemiologia. Retinopatia należy do częstych powikłań cukrzycy. W Polsce w badaniach przekrojowych stwierdzono ją u około 1/3 wszystkich osób z tą chorobą (32% wg [24], 29% wg). Podobną ogólną częstość występowania retinopatii stwierdzono w koordynowanych przez WHO wielonarodowych badaniach (przekrojowych) choroby naczyniowej w cukrzycy, przeprowadzonych w latach siedemdziesiątych. Niewielkie różnice, jakie w tych badaniach zanotowano w niektórych krajach (nieco mniejsza częstość w Indiach), przypisuje się raczej niedostatecznemu wystandaryzowaniu metod diagnostycznych, chociaż nie można wykluczyć swoistych lokalnych wpływów, np. pośredniego działania swoistych dla poszczególnych regionów świata konstelacji antygenów HLA. Częstość występowania retinopatii u osób z cukrzycą zmienia się bardzo i czasem trwania choroby: o ile we wczesnym jej okresie zmiany na dnie oka stwierdza się rzadko, to w przypadkach długo trwających są one objawem powszechnym, a ich nasilenie może doprowadzić do wyraźnego upośledzenia wzroku. Należy zarazem dodać, że u niewielkiej grupy chorych (około 10%) zmian tych nie stwierdza się nawet po bardzo długim (do 30 lat) okresie trwania choroby. Na rozwój retinopatii cukrzycowej wyraźnie wpływa stopień zaburzenia przemiany węglowodanów. Zamieszczone w tab. 71 wyniki obliczeń wskazują na wysoki stopień korelacji pomiędzy częstością występowania tego powikłania a wartościami glikemii. Wykładnikiem tej zależności jest prawdopodobnie także znamienna korelacja między występowaniem retinopatii cukrzycowej a niedoborem masy ciała i koniecznością stosowania insuliny; oba te wskaźniki charakteryzują cukrzycę o cięższym przebiegu i trudniejszą do wyrównania. Natomiast wiek chorych i ich płeć nie wydają się odgrywać znaczącej roli. W innym badaniu także stwierdzono szczególnie wysokie współczynniki korelacji pomiędzy występowaniem retinopatii proliferacyjnej a hiperglikemią, Wyraźny (odwracalny) postęp zmian w siatkówce w czasie ciąży zależy prawdopodobnie częściowo również od częstego w jej przebiegu pogarszania się stanu metabolicznego w cukrzycy, a być może także od bardziej swoistego wpływu niektórych hormonów łożyskowych. Odwracalne pogorszenie retinopatii obserwuje się także w zakażeniach, w których dochodzi do zwiększonego wydzielania hormonów działających antagonistycznie wobec insuliny. Podkreśla się też nasilanie się rozwoju retinopatii cukrzycowej pod wpływem nadciśnienia, jednak z dokładnych badań wynika, że zależność ta może być uwarunkowana współistnieniem nefropatii cukrzycowej; u osób chorych na cukrzycę bez białkomoczu nie stwierdzono korelacji między nadciśnieniem a częstością i stopniem zaawansowania swoistych dla cukrzycy zmian w siatkówce.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- OuabainaLek ten zwiększa wyraźnie wydzielanie insuliny jedynie w badaniach in vitro i tylko wówczas, gdy stosuje się go w dawkach większych niż …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- Choroby przyzębiaMimo mniej dramatycznego przebiegu choroba przyzębia (parodontopathia) stanowi w dalszym ciągu najczęstsze i najważniejsze powikłanie cukrzycy w obrębie jamy ustnej. Częstość tej …
- Woda i elektrolityNiedobór wody i chlorku sodowego uzupełnia się od początku leczenia. W ciągu pierwszych 2 h podaje się we wlewie dożylnym 2 1 …
- WątrobaWpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie …
Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …- Farmakokinetyka insulinyWydzielona przez komórki B insulina dostaje się do krwi układu żyły wrotnej, w której jej zawartość na czczo jest przeciętnie dwa razy …
- Choroba CushingaW chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …Szybkie dania z dowozem do domu – pizzeria 24h Warszawa. Pizza nocą catering z dowozem
Młodzi ludzie coraz chętniej korzystają z zamawiania potraw z dostawą do domu: tryb i szybkość życia oraz brak czasu na przyrządzenie bardziej …- Unieczynnienie insulinyUnieczynnienie insuliny następuje również w razie redukcji 1/3 grup sulfhydrylowych, enzymatycznego trawienia wiązań peptydowych wewnątrz cząsteczki, estryfikacji grup karboksylowych, destrukcji grup aminowych. …
Najnowsze komentarze