Rokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia sercowego. Śmiertelność przedszpitalna z powodu zawału jest u tych chorych taka sama jak u osób bez cukrzycy, jednak śmiertelność szpitalna jest większa. Ta ostatnia jest szczególnie duża w początkowym okresie leczenia szpitalnego; z przeprowadzonych w Warszawie badań wynika, że w ciągu pierwszych 28 dni pobytu w szpitalu śmiertelność z powodu zawału była u chorych na cukrzycę dwukrotnie większa aniżeli u odpowiednio dobranych chorych bez cukrzycy. Ta „nadwyżka” zgonów wśród osób z cukrzycą jest spowodowana przede wszystkim większą śmiertelnością z powodu takich powikłań zawału mięśnia sercowego, jak zaburzenia przewodzenia i zaburzenia rytmu. Gorsze rokowanie w zawale mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę nie jest dotąd w pełni wyjaśnione i pod uwagę bierze się zarówno większą u nich częstość występowania gorzej na ogół rokującego zawału przedniego, jak i swoiste dla cukrzycy zmiany w sercu składające się na obraz kardiopatii cukrzycowej. W cukrzycy gorsze jest także rokowanie po przebyciu zawału. Szansa przeżycia 12 lat po pierwszym zawale mięśnia sercowego jest tu około 2 razy mniejsza aniżeli u osób bez cukrzycy. Zapobieganie. Chociaż zależność pomiędzy rozwojem choroby niedokrwiennej serca a stopniem zaburzeń metabolicznych w cukrzycy (glikemią) jest różnie oceniana, optymalne wyrównanie tych zaburzeń od początku choroby stanowi jeden z podstawowych warunków zapobiegania występowaniu zmian w naczyniach wieńcowych u chorych na cukrzycę. Istotne znaczenie ma ponadto eliminowanie wpływu innych czynników zagrożenia chorobą niedokrwienną serca, niezależnych od cukrzycy (otyłość, nadciśnienie, hipercholesterolemia, palenie tytoniu). Być może takie postępowanie zmniejszy dużą śmiertelność w przebiegu zawału mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę. Można też oczekiwać, że bardzo dokładny nadzór metaboliczny i stosowanie z reguły insuliny przyczyni się do zmniejszenia liczby zgonów w przebiegu już rozwiniętego zawału u tych osób.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Insulinooporność przedreceptorowąJest ona następstwem degradacji lub unieczynnienia insuliny obecnej we krwi i płynie międzykomórkowym przed jej interakcją z receptorem insulinowym komórek. Najlepiej poznanym …
- Cykl glukoza — kwasy tłuszczowePod pojęciem tego cyklu rozumie się zależność pomiędzy utlenianiem kwasów tłuszczowych a zużytkowaniem glukozy w tkankach, przede wszystkim w mięśniach. W mięśniach …
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u ludzi zdrowychWysiłki fizyczne dzieli się na: dynamiczne i statyczne, na krótkotrwałe (do kilkunastu minut), cechujące się dużą intensywnością i szybkim występowaniem zmęczenia, oraz …
- Próchnica zębówObecnie próchnicę zębów (caiies dentium) stwierdza się rzadziej wśród chorych na cukrzycę aniżeli w ogólnej populacji. Ta różnica jest szczególnie widoczna u …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- Próba obciążenia glukagonemW próbie tej Wykorzystuje się zarówno działanie glikogenolityczne glukagonu w wątrobie, jak i pobudzanie przez ten hormon wydzielania insuliny. Pierwsza właściwość glukagonu …
- Choroba małych naczyńSwoiste dla cukrzycy zmiany w naczyniach włosowatych występują prawdopodobnie we wszystkich narządach, w których te naczynia mają błonę podstawną. Przede wszystkim jednak …
Kuchnia Poznania – tradycja i nowoczesność. Dobra restauracja: Smażona ryba Poznań
Wielkopolska to region, który słynie z doskonałej kuchni. W każdym większym mieście w tym regionie trafimy na doskonałe restauracje, bistra i tradycyjne …- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Operacje ze wskazań nagłychWyrównanie cukrzycy i jej kontrola u chorych, którzy są przyjmowani do szpitala w trybie nagłym i wymagają natychmiastowej interwencji, jest zadaniem trudnym, …
Najnowsze komentarze