Rokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje się stosunkowo niewiele sukcesów. Główną tego przyczyną jest rozległość zmian naczyniowych, obecnych najczęściej także poza obszarem nóg. W cytowanych wielonarodowych badaniach nad chorobą naczyniową w cukrzycy, koordynowanych przez WHO, u około 70% chorych, u których wykonano amputację, stwierdzono zmiany typu retinopatii i nefropatii. Badania losów osób po amputacjach wykazały, że 3 lata po dużej amputacji przeżywa 65% chorych, a 5 lat już tyko 40% chorych. Ponadto podobne zmiany (zgorzel) tworzą się na drugiej, zachowanej kończynie; spośród tych chorych, którzy przeżywają dostatecznie długo, u 40% zachodzi konieczność amputacji drugiej kończyny w ciągu najbliższych 3 lat, a u 60% w ciągu najbliższych 5 lat. Zapobieganie. Ogólne zasady zapobiegania chorobie naczyniowej nóg są takie same jak w przypadku pozostałych powikłań naczyniowych u osób z cukrzycą. W przypadku zaawansowanych zmian zasadnicze znaczenie ma niedopuszczenie do powstania zgorzeli. Zalecenia są tu proste, a zarazem bardzo skuteczne, sprowadzają się bowiem do położenia dużego nacisku na staranną pielęgnację i higienę stóp. Obejmuje ona codzienne mycie nóg w letniej wodzie, dokładne ich wysuszenie miękkim ręcznikiem, natłuszczenie skóry, bardzo ostrożne obcinanie paznokci, umiejętne usuwanie modzeli i nagniotków, noszenie wełnianych skarpet i wygodnych butów, dokładne leczenie grzybicy międzypalcowej i grzybicy paznokci, unikanie urazów, skaleczenia, odmrożenia i oparzenia stopy. Należy też przestrzec przed intensywnym ogrzewaniem stóp, praktykowanym często w związku z uczuciem ich ziębnięcia, ponieważ występujący wówczas wzrost zapotrzebowania na przepływ skórny krwi (przy temperaturze skóry 40°C 10-krotny) może zwiększyć miejscowe niedokrwienie aż do wytworzenia się ogniska martwicy. Te zalecenia powinny stanowić stały element zdrowotnej edukacji chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?
Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
Kupuję, więc jestem – uzależnienie XXI wieku. Zakupoholizm statystyki – uzależnienie od kupowania.
Jednym z najpoważniejszych uzależnień XX wieku jest zakupoholizm. Nie jest to jednak zjawisko całkiem nowe, gdyż pierwsze wzmianki na temat kompulsywnego kupowania …- Polipeptyd trzustkowyJak dotąd, niewiele wiadomo o wpływie tego peptydu na czynność komórek B. W badaniach doświadczalnych stwierdzono, że u niektórych gatunków zwierząt (mysz, …
Producent serwatki w proszku. Czy zagęstnik jest konieczny?
Ludzie mają duże problemy z doborem odpowiednich produktów na zdrowe śniadanie. Wiadomo, że do wyboru jest współcześnie wiele opcji, lecz dokładna analiza …- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
Piękna oprawa oczu
Rzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …- Leczenie cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu stanowią drugą grupę skutecznie działających doustnych leków przeciwcukrzycowych. Od pochodnych sulfonylomocznika różnią się strukturą chemiczną, mechanizmem działania oraz zakresem wskazań. …
- Jony wapnioweZ przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, …
- Skład jakościowy dietyW ramach ustalonego na wstępie zapotrzebowania energetycznego należy tak dobrać poszczególne składniki pokarmowe, aby dzienna racja żywności zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczu …
- Przekaźniki interakcji insuliny z receptorem insulinowymPowiązanie interakcji insuliny ze swoistym receptorem błony komórkowej z dalszymi wpływami tego hormonu nie jest dotąd wyjaśnione, a przytoczone poniżej mechanizmy są …
Najnowsze komentarze