Rokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje się stosunkowo niewiele sukcesów. Główną tego przyczyną jest rozległość zmian naczyniowych, obecnych najczęściej także poza obszarem nóg. W cytowanych wielonarodowych badaniach nad chorobą naczyniową w cukrzycy, koordynowanych przez WHO, u około 70% chorych, u których wykonano amputację, stwierdzono zmiany typu retinopatii i nefropatii. Badania losów osób po amputacjach wykazały, że 3 lata po dużej amputacji przeżywa 65% chorych, a 5 lat już tyko 40% chorych. Ponadto podobne zmiany (zgorzel) tworzą się na drugiej, zachowanej kończynie; spośród tych chorych, którzy przeżywają dostatecznie długo, u 40% zachodzi konieczność amputacji drugiej kończyny w ciągu najbliższych 3 lat, a u 60% w ciągu najbliższych 5 lat. Zapobieganie. Ogólne zasady zapobiegania chorobie naczyniowej nóg są takie same jak w przypadku pozostałych powikłań naczyniowych u osób z cukrzycą. W przypadku zaawansowanych zmian zasadnicze znaczenie ma niedopuszczenie do powstania zgorzeli. Zalecenia są tu proste, a zarazem bardzo skuteczne, sprowadzają się bowiem do położenia dużego nacisku na staranną pielęgnację i higienę stóp. Obejmuje ona codzienne mycie nóg w letniej wodzie, dokładne ich wysuszenie miękkim ręcznikiem, natłuszczenie skóry, bardzo ostrożne obcinanie paznokci, umiejętne usuwanie modzeli i nagniotków, noszenie wełnianych skarpet i wygodnych butów, dokładne leczenie grzybicy międzypalcowej i grzybicy paznokci, unikanie urazów, skaleczenia, odmrożenia i oparzenia stopy. Należy też przestrzec przed intensywnym ogrzewaniem stóp, praktykowanym często w związku z uczuciem ich ziębnięcia, ponieważ występujący wówczas wzrost zapotrzebowania na przepływ skórny krwi (przy temperaturze skóry 40°C 10-krotny) może zwiększyć miejscowe niedokrwienie aż do wytworzenia się ogniska martwicy. Te zalecenia powinny stanowić stały element zdrowotnej edukacji chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Powikłania metaboliczneGłównym i najgroźniejszym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, będąca wynikiem nasilenia pod wpływem pochodnych biguanidu glikolizy beztlenowej i wytwarzania mleczanu. Rozwijająca się na …
Terapia w sieci. Jak leczyć uzależnienia?
Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki? Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do …- Cukrzyca typu dorosłych u młodocianychTen szczególny rodzaj cukrzycy typu 2 występuje u dzieci rzadko i dotąd niewiele jest informacji na temat jego częstości w populacjach poniżej …
- Wskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu działają na przemianę węglowodanów i inne procesy metaboliczne niezależnie od aparatu wyspowego trzustki i w związku z tym mogą być …
- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
- Retinopatia cukrzycowaPod tą nazwą rozumie się zespół zmian w siatkówce, spowodowany swoistymi dla cukrzycy czynnościowymi i morfologicznymi nieprawidłowościami naczyń włosowatych i doprowadzający w …
- Błona podstawnaZmiany w strukturze i czynności błony podstawnej stanowią zasadniczy element mikroangiopatii cukrzycowej i w ciągu ostatnich lat błona ta stała się przedmiotem …
Najsilniejsza maść konopna
Kiedy towarzyszy nam częsty ból mięśni i stawów staramy się znaleźć wsparcie, które złagodzi te dolegliwości. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów miejscowych …- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Próba obciążenia insulinąPolega ona na dożylnym wstrzyknięciu na czczo insuliny krystalicznej krótko działającej (Insulinum Maxirapid Polfa) w dawce 0,1 j.m. na kg masy ciała …
Najnowsze komentarze