Na ogół rozpoznanie ketonowej śpiączki cukrzycowej nie jest trudne i można je wstępnie ustalić u osoby ze znaną cukrzycą na podstawie całokształtu obrazu klinicznego i posługując się bardzo prostymi badaniami laboratoryjnymi (oznaczenie cukromoczu, acetonurii, glikemii, zasobu zasad i pH krwi). U pacjentów leczonych insuliną lub silnie działającymi pochodnymi sulfonylomocznika należy wykluczyć stan niedocukrzenia krwi, który również może powodować zaburzenia świadomości. Odróżnienie obu tych zespołów na ogół nie nastręcza trudności. Z chwilą rozpoznania śpiączki cukrzycowej należy ustalić jej rodzaj, co ma znaczenie dla podjęcia właściwie ukierunkowanego leczenia. Większy problem diagnostyczny stanowią stany śpiączkowe występujące u chorych na cukrzycę na innym tle, zwłaszcza gdy doprowadzają do hiperglikemii i ketozy lub gdy te ostatnie im towarzyszą. Może to się zdarzyć w śpiączce mózgowej (udar), w niewydolności nerek (śpiączka mocznicowa), w zatruciach (np. glikolem etylenowym, metanolem, paraldehydem, salicylanami). W rozpoznaniu różnicowym pomocne są wówczas objawy kliniczne charakterystyczne dla tych stanów, a także wyniki swoistych badań pomocniczych. Szczególnym problemem jest ketoza pojawiająca się u chorych na cukrzycę nadużywających alkoholu. U tych osób stężenie związków ketonowych w moczu i krwi jest umiarkowanie zwiększone, jeżeli oznacza się je za pomocą „suchych testów”, ponieważ większość z nich wskutek przewagi procesów redukcyjnych w alkoholowej kwasicy ketonowej występuje w postaci P-hydroksymaślanu, który nie reaguje z nitroprusydkiem sodowym. Również glikemia jest mniejsza niż w ketonowej śpiączce cukrzycowej (poniżej 16,6 mmol/1 = 300 mg%), zaś zasób zasad i pH krwi są często prawidłowe; w razie -obfitych wymiotów może rozwinąć się zasadowica hipochloremiczna i hipokaliemia.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Kontrola cukrzycy w czasie operacjiBezpośrednie niebezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego u chorego z cukrzycą sprowadza się z jednej strony do wystąpienia stanu niedocukrzenia krwi, z drugiej zaś do …
- GalaktozuriaPróg nerkowy dla galaktozy wynosi 0,5—1,0 mmol/1 (10— 20 mg%) i przekroczenie tej wartości z następczą galaktozurią zdarza się rzadko u dzieci …
- Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie …
- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
- Opieka nad noworodkiemNoworodek urodzony przez matkę chorą na cukrzycę jest mało odporny i wymaga takiej samej opieki jak wcześniaki, tzn. umieszczenia w inkubatorze o …
- Choroba dużych naczyńPodłożem anatomicznym choroby dużych naczyń jest miażdżyca tętnic, w mniejszym stopniu stwardnienie tętniczek oraz stwardnienie tętnic typu Monckeberga. Zmiany te nie są …
- Polipeptyd trzustkowyPolipeptyd trzustkowy (pancrealic polypeptide, PP) odkryto najpierw jako domieszkę konwencjonalnych preparatów insuliny, a dopiero potem przekonano się, że jest on wytwarzany przez …
- Nieswoiste zakażenia układu oddechowegoSpośród wszystkich infekcji zapalenia płuc u chorych na cukrzycę stanowią obok zakażeń dróg moczowych i nerek najczęstszą przyczynę zgonu. Bakteriami chorobotwórczymi są: …
- MetyloksantynyLeki te wyraźnie nasilają wydzielanie insuliny in vitro. Jest to rezultatem hamowania fosfodiesterazy i zwiększenia stężenia cAMP w komórkach B. Charakterystyczne, że …
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- Komórki DKomórki D są podobne do komórek A i dzisiaj uważa się, że są one identyczne z opisanymi poprzednio komórkami At. W odróżnieniu …
Najnowsze komentarze