Somatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, SRIF). Później okazało się, że jest ona wytwarzana także w innych obszarach mózgu (kora mózgowa, układ limbiczny, pień mózgu, rdzeń kręgowy, neurony sensoryczne i niektóre neurony autonomicznego układu nerwowego), w śliniankach, w komórkach D błony śluzowej i w splotach nerwowych żołądka (głównie jamy odźwiernikowej), jelita cienkiego i (w mniejszym stopniu) jelita grubego, a także w komórkach D wysp trzustkowych. Obecnie wiadomo, że największa ilość tego hormonu jest wytwarzana w przewodzie pokarmowym. U szczura z całej puli tego peptydu na przewód pokarmowy przypada około 70%, na układ nerwowy około 25%, zaś na wyspy trzustkowe tylko 5%. Somatostatynę stwierdzono u wszystkich kręgowców i zwierząt bezkręgowych aż po pierwotniaki, co przemawia za tym, że w toku ewolucji stanowiła ważny czynnik dodatniej selekcji. Wytwarzana w wielu narządach somatostatyna działa biologicznie na różnej drodze: w układzie nerwowym jako neurohormon, neurotransmiter i neuromodulator zakończeń nerwowych, w innych narządach i układach przez połączenia międzykomórkowe (droga parakrynna) i za pośrednictwem krwi (droga endokrynna), a także jako „lumon”, tzn. czynnik wydzielany do światła przewodu pokarmowego i działający bezpośrednio na komórki ściany tego narządu. W układzie nerwowym, poza hamowaniem czynności przysadki (wydzielania hormonu wzrostu i tyreotropiny), wydaje się odgrywać istotną rolę w percepcji bodźców sensorycznych. W przewodzie pokarmowym jest prawdopodobnie ważnym czynnikiem regulującym homeostazę procesu odżywiania. W wyspach trzustkowych jej funkcja sprowadza się zapewne do integracji czynnościowej ,,narządu wyspowego”.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zwiększenie tkankowego zużytkowania glukozyTo zjawisko tłumaczono zwiększoną przepuszczalnością błon komórkowych dla glukozy i innych metabolitów w warunkach niedotlenienia komórek i nasilonej glikolizy, swoistym dla biguanidów …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Okres pooperacyjnyPostępowanie ukierunkowane na wyrównanie cukrzycy zależy w tym okresie od stanu metabolicznego chorego oraz rodzaju wykonanej operacji. U osób, które były poddane …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
- Zmiany stawów i okołostawowe w cukrzycyW cukrzycy można wyróżnić 3 rodzaje zmian w stawach i w okołostawowej tkance łącznej, które zależą od występujących w tej chorobie zaburzeń …
- Pozatrzustkowe choroby gruczołów dokrewnychWystępowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, …
Szpinak w kuchni.
O tym, że szpinak jest prawdziwą bombą witaminową wie chyba każdy. Przez jednych kochany i uwielbiany, przez innych znienawidzony – zwłaszcza, jeśli …- Cukrzyca lipoatrolicznaJest to rzadko występująca postać cukrzycy, opisana po raz pierwszy przez Lawrence’a w 1946 r., charakteryzująca się uogólnionym lub ograniczonym zanikiem tkanki …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
Najnowsze komentarze