W związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego hormonu docierającego do niej z krwią żyły wrotnej, zmiana aktywności komórek D wysp trzustkowych nie znajduje tak wyraźnego odzwierciedlenia w zachowaniu się stężenia somatostatyny we krwi obwodowej,- jak w płynie zbieranym podczas perfuzji izolowanej trzustki. Somatostatynę oznacza się w osoczu metodą radioimmunologiczną (somatostatin-Uke immunoreactivity, SLI), przy czym w celu oddzielenia nieswoistego białka o masie cząsteczkowej około 160 000 (big plasma somatostatin) osocze należy wpierw ekstrahować kwaśnym alkoholem. Stężenie tak oznaczonej SLI w osoczu ludzi zdrowych wynosi na czczo poniżej 30 ng w 1 l. Wartość ta obejmuje zarówno SS14, jak i SS28 [173]. Po posiłku mieszanym lub po doustnym obciążeniu glukozą przyrost stężenia SLI w osoczu jest na ogół niewielki, około 10 ng/1, większy po posiłku tłuszczowo-białkowym aniżeli po glukozie i nieco większy u ludzi starszych niż u młodych. Umiarkowane zmniejszenie tego stężenia stwierdzono na czczo i po posiłku testowym u ludzi otyłych bez zaburzenia tolerancji węglowodanów. Z dotychczasowych badań wynika, że u ludzi chorych na cukrzycę wartości SLI w osoczu krwi obwodowej na czczo i po bodźcach nie różnią się od tych, które stwierdza się u ludzi zdrowych. Jednakże u zwierząt z niewyrównaną cukrzycą samoistną (szczury BB/W) i doświadczalną (alloksanową, streptozotocynową) stwierdzono zwiększone stężenie SLI zarówno we krwi żyły wrotnej, jak i we krwi pozawątrobowej. Zmniejszały się one po podjęciu skutecznego leczenia insuliną. U zwierząt tych obserwowano także nieprawidłowe reakcje na bodźce stymulujące komórki D. Problem, czy i jaką rolę odgrywa zmiana aktywności komórek D w cukrzycy. Największe stężenie somatostatyny w osoczu, sięgające kilku, a nawet kilkunastu tysięcy ng/1, stwierdzono w guzach wychodzących z komórek D (soma- tostatinoma), także w innych nowotworach wydzielających ektopowo ten hormon (rak płuca, rak grasicy). Zwiększenie tego stężenia w niektórych przypadkach rdzeniastego raka tarczycy wykorzystano dla śledzenia skuteczności jego leczenia. Umiarkowany wzrost wartości SLI w osoczu występuje w marskości wątroby. Somatostatyna (SLI) jest także obecna w płynie mózgowo-rdzeniowym (prawidłowe stężenie około 30 ng/1); jej zawartość zmienia się w niektórych chorobach układu nerwowego, co może mieć znaczenie diagnostyczne (zwiększenie stężenia SLI w guzach mózgu i rdzenia, w encefalopatii metabolicznej, zmniejszenie — w stwardnieniu rozsianym).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Okres nauczania podstawowegoJest to etap właściwej edukacji chorego na cukrzycę. Nauczanie rozpoczyna się zwykle w kilka tygodni po stwierdzeniu tej choroby, przy czym obecnie …
- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
- Obliczenie wskaźnika insulinowegoOznaczając dostatecznie często glikemię po dożylnym wstrzyknięciu testowej dawki insuliny, można w jej przebiegu wyróżnić 3 okresy: 1 — trwający około 5 …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPrzeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne …
- Mechanizm działania insulinyInsulina jest hormonem regulującym zużytkowanie i spichrzanie składników pokarmowych, czyli zabezpieczającym właściwe wykorzystanie pożywienia. Jej działanie biologiczne obejmuje przemianę węglowodanów, tłuszczów i …
Oliwa z oliwek extra virgine – zastosowanie i właściwości zdrowotne. Grecka oliwa z oliwek sprzedaż – sklep internetowy
Oliwa z oliwek to doskonałe źródło wielu substancji odżywczych. Korzyści ze spożywania tego produktu na zimno jest bardzo wiele. Regularne spożywanie oliwy …- Biosynteza i wydzielanie insulinyU człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z …
Przygotowania do wesela – od czego je rozpocząć? Restauracja na bankiety Bydgoszcz: wina dla gości weselnych
Przygotowanie do wesela do czas pełen stresu i nerwów. Warto odpowiednio wcześnie rozpocząć wszystkie czynności, które zagwarantują nam i naszym gościom niezapomniane …- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
Najnowsze komentarze