W związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego hormonu docierającego do niej z krwią żyły wrotnej, zmiana aktywności komórek D wysp trzustkowych nie znajduje tak wyraźnego odzwierciedlenia w zachowaniu się stężenia somatostatyny we krwi obwodowej,- jak w płynie zbieranym podczas perfuzji izolowanej trzustki. Somatostatynę oznacza się w osoczu metodą radioimmunologiczną (somatostatin-Uke immunoreactivity, SLI), przy czym w celu oddzielenia nieswoistego białka o masie cząsteczkowej około 160 000 (big plasma somatostatin) osocze należy wpierw ekstrahować kwaśnym alkoholem. Stężenie tak oznaczonej SLI w osoczu ludzi zdrowych wynosi na czczo poniżej 30 ng w 1 l. Wartość ta obejmuje zarówno SS14, jak i SS28 [173]. Po posiłku mieszanym lub po doustnym obciążeniu glukozą przyrost stężenia SLI w osoczu jest na ogół niewielki, około 10 ng/1, większy po posiłku tłuszczowo-białkowym aniżeli po glukozie i nieco większy u ludzi starszych niż u młodych. Umiarkowane zmniejszenie tego stężenia stwierdzono na czczo i po posiłku testowym u ludzi otyłych bez zaburzenia tolerancji węglowodanów. Z dotychczasowych badań wynika, że u ludzi chorych na cukrzycę wartości SLI w osoczu krwi obwodowej na czczo i po bodźcach nie różnią się od tych, które stwierdza się u ludzi zdrowych. Jednakże u zwierząt z niewyrównaną cukrzycą samoistną (szczury BB/W) i doświadczalną (alloksanową, streptozotocynową) stwierdzono zwiększone stężenie SLI zarówno we krwi żyły wrotnej, jak i we krwi pozawątrobowej. Zmniejszały się one po podjęciu skutecznego leczenia insuliną. U zwierząt tych obserwowano także nieprawidłowe reakcje na bodźce stymulujące komórki D. Problem, czy i jaką rolę odgrywa zmiana aktywności komórek D w cukrzycy. Największe stężenie somatostatyny w osoczu, sięgające kilku, a nawet kilkunastu tysięcy ng/1, stwierdzono w guzach wychodzących z komórek D (soma- tostatinoma), także w innych nowotworach wydzielających ektopowo ten hormon (rak płuca, rak grasicy). Zwiększenie tego stężenia w niektórych przypadkach rdzeniastego raka tarczycy wykorzystano dla śledzenia skuteczności jego leczenia. Umiarkowany wzrost wartości SLI w osoczu występuje w marskości wątroby. Somatostatyna (SLI) jest także obecna w płynie mózgowo-rdzeniowym (prawidłowe stężenie około 30 ng/1); jej zawartość zmienia się w niektórych chorobach układu nerwowego, co może mieć znaczenie diagnostyczne (zwiększenie stężenia SLI w guzach mózgu i rdzenia, w encefalopatii metabolicznej, zmniejszenie — w stwardnieniu rozsianym).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
- Przekaźniki interakcji insuliny z receptorem insulinowymPowiązanie interakcji insuliny ze swoistym receptorem błony komórkowej z dalszymi wpływami tego hormonu nie jest dotąd wyjaśnione, a przytoczone poniżej mechanizmy są …
- Inne choroby skóryDonoszono o częstym występowaniu w cukrzycy takich dermatoz, jak: liszaj płaski (lichen planus), liszaj twardzinowy i zanikowy (lichen sclerosus et atrophicus), łuszczyca …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Przemiana tłuszczów i białek w glikokortykosteroidachPrzemiana tłuszczów. Glikokortykosteroidy działają Upolitycznię w tkance tłuszczowej i w wątrobie. W małych stężeniach powodują lipolizę wskutek upośledzenia reestryfikacji kwasów tłuszczowych, uwarunkowanego …
- Problemy leczenia cukrzycy u dzieciLeczenie cukrzycy dziecięcej (podobnie jak i cukrzycy wieku młodzieńczego) cechują odrębności będące wynikiem tego, że ma ono na celu nie tylko doraźne …
- Cykliczne nukleotydyInsulina zmniejsza stężenie cAMP w komórkach, głównie przez aktywację fosfodiesterazy, i powoduje przejściowy wzrost stężenia cGMP. Wpływ hormonu na cAMP występuje jednak …
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- Wenopatia cukrzycowaW cukrzycy stwierdza się zmniejszenie napięcia żylnego, wzrost obwodowego ciśnienia żylnego oraz rozszerzenie żył, zwłaszcza w ich odcinku przylegającym do włośniczek. Te …
- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
Najnowsze komentarze