Opisana w 1961 roku przez Stottera i niezależnie przez Rossiera i wsp. śpiączka hipermolalna (hyperosmolar nonketotic diabetic coma) została tak nazwana w związku z tym, że zaburzenia molalności płynu zewnątrzkomórkowego stanowią najważniejsze ogniwo w patogenezie tego zespołu, i Stanowi ona około 10—15% wszystkich śpiączek hiperglikemicznych, jest zatem znacznie rzadsza niż śpiączka ketonowa, jednak ze względu na gorsze rokowanie jest — w krajach rozwiniętych — częstszą przyczyną zgonu. Śpiączka hipermolalna występuje głównie u ludzi starszych, chorujących na cukrzycę typu 2, chociaż sporadycznie opisano ją także u osób młodszych, a także u dzieci z cukrzycą insulinozależną. Zwykle cukrzyca była uprzednio nie wyrównują odruchowo strat płynu; może także dotyczyć niedostatecznie jej ujawnienie się przez dłuższy czas występowała nasilona diureza i cukromocz. Zapadalności na ten typ śpiączki sprzyja nieadekwatne (niedostateczne) w stosunku do utraty spożycie płynów. Zjawisko to występuje dość często u ludzi starych, którzy z powodu upośledzenia czynności ośrodka pragnienia nie wyrównują odruchowo strat płynu; może także dotyczyć niedostatecznie pielęgnowanych (pojonych) obłożnie chorych, np. w przebiegu zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Spośród innych czynników, które obok niedoboru insuliny mogą przyczyniać się do wystąpienia hipermolalnej śpiączki cukrzycowej, należy wymienić spożycie większej ilości alkoholu (diureza poalkoholowa), stosowanie niektórych leków (zwłaszcza moczopędnych) i niektórych metod leczniczych (hipermolalne żywienie pozajelitowe, hemodializa), niektóre przewlekłe choroby, jak niewydolność nerek, stany poudarowe, choroby psychiczne. Ważne miejsce wśród przyczyn omawianej śpiączki zajmują zakażenia.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- ProlactinomaU chorych z guzem (gruczolakiem, rakiem) części gruczołowej przysadki, wytwarzających zwiększoną ilość prolaktyny, obserwuje się nieprawidłową tolerancję glukozy, która wyraża się nadmiernym …
- Zakażenia dróg moczowych i nerekZakażenia układu moczowego należą obok zakażeń skóry do najczęstszych w cukrzycy. Ich częstość zwiększa się w miarę trwania choroby, do czego przyczynia …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Cykliczne nukleotydyInsulina zmniejsza stężenie cAMP w komórkach, głównie przez aktywację fosfodiesterazy, i powoduje przejściowy wzrost stężenia cGMP. Wpływ hormonu na cAMP występuje jednak …
- Stosowanie pochodnych biguaniduLeczenie pochodnymi biguanidu rozpoczyna się od dawek małych, stopniowo zwiększając je aż do osiągnięcia dawki terapeutycznej lub do wystąpienia objawów nietolerancji. Efekt …
- Glukagonopodobne peptydy jelitowe (enteroglukagon)Z błony śluzowej żołądka i jelit wszystkich kręgowców uzyskano substancję o właściwościach immunologicznych i częściowo biologicznych zbliżonych do właściwości glukagonu wytwarzanego przez …
- Próba dożylnego obciążenia glukoząPolega ona na szybkim dożylnym wstrzyknięciu (w ciągu 1—2 min) 50% roztworu glukozy, w dawce 0,33 g tego cukru na kg masy …
Zyski i straty z picia alkoholu. Pić czy nie pić? – wpływ alkoholu na organizm człowieka
Żyjemy szybko, w nieustannym stresie. Często nie radzimy sobie z codziennymi sytuacjami w pracy, przerastają nas problemy w domu. Szukamy wtedy ratunku, …- Nieprawidłowa tolerancja glukozyJest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
- Cykl fosfatydyloinozytoluAktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też …
Najnowsze komentarze