W przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują także w innych chorobach i stanach patologicznych. Chorzy na cukrzycę są jednak skłonni do hiperlaktacydemii bardziej niż inni ludzie i jest to wynikiem zarówno występujących w tej chorobie zaburzeń metabolicznych, jak i zmian morfologicznych. W wyrównanej i nie powikłanej cukrzycy gromadzenie się mleczanu we krwi albo nie jest wzmożone, albo zwiększa się tylko w nieznacznym stopniu, tak że nie znajduje to odbicia w obrazie klinicznym. Natomiast ciężka hiperlaktacydemia połączona z kwasicą i zaburzeniami świadomości może rozwinąć się u chorych na cukrzycę w razie dołączenia się choroby lub czynników, które per se powodują wzrost stężenia anionu mleczanowego we krwi. Należą tu wszystkie choroby i zespoły przebiegające z hipoksją, jak: ciężki krwotok, zapaść, ostry zawał mięśnia sercowego powikłany obrzękiem płuc, ostra i przewlekła niewydolność oddechowa, miejscowe niedokrwienie spowodowane zamknięciem większej tętnicy skrzepem lub zatorem, choroby wątroby (gorsze wykorzystanie mleczanu w procesie glukoneogenezy), choroby nerek (w przypadku kwasicy metabolicznej), a także spożycie alkoholu, na które właśnie chorzy na cukrzycę reagują dużym przyrostem zawartości mleczanu we krwi. Szczególne miejsce wśród czynników etiologicznych kwasicy mleczanowej i śpiączki mleczanowej w cukrzycy zajmują przeciwcukrzycowe pochodne biguanidu. Niewłaściwe ich stosowanie spowodowało wiele przypadków tego powikłania metabolicznego o bardzo niekorzystnym rokowaniu. Poza tym opisano przypadki kwasicy mleczanowej i śpiączki mleczanowej u chorych na cukrzycę bez widocznej przyczyny i określono je mianem „idiopatycznej” kwasicy mleczanowej. Jest jednak prawdopodobne, że przyczyną hiperlaktacydemii były tu bardziej subtelne zaburzenia metaboliczne i zmiany morfologiczne, charakterystyczne dla cukrzycy, których jednak badaniami rutynowymi nie można było rozpoznać.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Dopalacze – skutki zatrucia. Objawy zażywania
Dopalacze to jedne z najniebezpieczniejszych substancji spośród wszystkich środków psychoaktywnych. Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że często lekarze nie są w stanie udzielić …Alkohol na weselach – jakie trunki wybrać? Dobre lokalne piwo Kraków. Piwo Wino Alkohol Nalewki Przepisy
Choć tradycyjne polskie wesele kojarzy się przede wszystkim z wódką, pary młode coraz częściej decydują się na zagwarantowaniu gościom większego wyboru alkoholi. …- Wpływ pochodnych sulfonyłomocznika na wątrobęDowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, …
- Obraz kliniczny i rozpoznanieObraz kliniczny cukrzycowej śpiączki ketonowej jest dość różnorodny, a intensywność i rodzaj występujących dolegliwości i objawów nie zawsze kształtuje się równolegle do …
- RemisjaU około 30% dzieci w pierwszym okresie leczenia zapotrzebowanie na insulinę maleje w znacznym stopniu, dając obraz remisji. Ustępują wówczas objawy kliniczne …
- Glukagonopodobne peptydy jelitowe (enteroglukagon)Z błony śluzowej żołądka i jelit wszystkich kręgowców uzyskano substancję o właściwościach immunologicznych i częściowo biologicznych zbliżonych do właściwości glukagonu wytwarzanego przez …
Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cena
Na rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?
Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …- Budowa, biosynteza i wydzielanie polipeptydu trzustkowegoLudzki polipeptyd trzustkowy (hPP) jest pojedynczym łańcuchem, składającym się z 36 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 4200. U ssaków różnice w budowie …
- Dermopatia cukrzycowaTen rodzaj zmian skórnych występuje w cukrzycy najczęściej. Spotyka się je u 60% mężczyzn i 30% kobiet w wieku powyżej 30 lat, …
Najnowsze komentarze