Struktura przestrzenna insuliny jest determinowana przez dodatkowe wiązania wodorowe oraz wiązania jonowe i zmienne oddziaływanie hydrofobowe łańcuchów bocznych. Mieszczące się wewnątrz jej cząsteczki reszty aminokwasowe przyczyniają się głównie do wzmocnienia tej struktury, natomiast o działaniu biologicznym hormonu decyduje grupa aminokwasów mieszcząca się na powierzchni i reagująca z receptorem insulinowym. Brak 3 aminokwasów na początku i 3 na końcu łańcucha B przy zachowanym łańcuchu A nie wpływa w istotny sposób na aktywność biologiczną insuliny. W przemyśle wykorzystano to zjawisko usuwając alaninę z pozycji 30 łańcucha B insuliny wieprzowej. Uzyskana w ten sposób wieprzowa insulina dealaninowa różni się od ludzkiej tylko brakiem jednego aminokwasu i do niedawna była stosowana w leczeniu chorych na cukrzycę uczulonych na insuliny handlowe. Znacznie większe następstwa pociąga zmiana składu łańcucha A. Usunięcie zarówno pierwszego (glicyna), jak i ostatniego (asparagina) aminokwasu powoduje wybitne zmniejszenie aktywności biologicznej insuliny. Zastosowanie analizy promieni X przepuszczonych przez kryształy insuliny do poznania struktury przestrzennej cząsteczki tego hormonu pozwoliło ustalić, że aktywny biologicznie fragment powierzchni tej cząsteczki obejmuje aminokwasy 1, 5, 19 i 21 łańcucha A oraz aminokwasy 12, 16, 24—26 łańcucha B. Przypuszcza się, że bezpośrednio z receptorem reagują hydrofobowe aminokwasy łańcucha B, mieszczące się w środku tego obszaru, zaś przylegające ściśle do tej strefy aminokwasy łańcucha A warunkują tę interakcję. Zmiany i modyfikacje całego tego obszaru pociągają za sobą duże osłabienie lub wręcz zniesienie aktywności biologicznej insuliny. Bardzo słabe działanie biologiczne proinsuliny in vitro jest prawdopodobnie wynikiem zasłonięcia tego obszaru przez peptyd C.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Śpiączka mleczanowaW przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują …
- Metody radioimmunologiczneZastosowana po raz pierwszy do oznaczania insuliny metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w badaniach innych hormonów peptydowych i substancji, które sprzężone z …
- Leki wpływające na układ autonomicznyDziałanie tej grupy leków zależy od tego, jakie receptory komórek B pobudzają bądź też blokują. Praktyczne znaczenie mają głównie związki hamujące wydzielanie …
- Wpływ leków na wydzielanie insulinyNiektóre leki wpływają na biosyntezę i (lub) wydzielanie insuliny. Ma to znaczenie w klinice ze względu zarówno na wykorzystanie w terapii cukrzycy …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
- Rubeosis iridisJest to proces nowotworzenia włośniczek w tęczówce. Liczne sploty naczyniowe pojawiają się na brzegu źrenicznym tęczówki (stąd nazwa), później także w obrębie …
- Otyłość w przebiegu cukrzycyHiperinsulinemia towarzysząca otyłości w przebiegu cukrzycy typu 2 jest następstwem otyłości i jest co najwyżej modyfikowana przez dysfunkcję komórek B. Przekonywającego dowodu, …
- LipogenezaKwasy tłuszczowe mogą być syntetyzowane z dowolnego prekursora, który ulega przekształceniu do acetylo-CoA. U ssaków synteza ta przebiega dwiema drogami. Jedna z …
- Leczenie cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaPochodne sulfonylomocznika są obecnie najczęściej stosowanymi lekami w terapii chorych na cukrzycę. Oblicza się, że przyjmuje je około 70% wszystkich osób dotkniętych …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
Najnowsze komentarze