Są one przeznaczone dla chorych na cukrzycą, którzy mogą w ten sposób w domu — w ramach samokontroli — oznaczyć dość dokładnie stężenie glukozy we krwi włośniczkowej, pobieranej przez nakłucie opuszki palca wielokrotnie w ciągu dnia. Zasada oznaczania glikemii za pomocą tych testów jest taka sama, jak przy oznaczaniu „suchymi testami” glukozy w moczu, z tym że umieszczony na końcu paska układ: oksydaza glukozy, peroksydaza i chromogen, jest pokryty cienką błoną, przez którą nie przenikają elementy morfotyczne i większe molekuły obecne we krwi. Od grubości tej błony zależy objętość płynu, jaka przechodzi do mieszczącego się pod nią układu enzymów. Zmianę koloru, spowodowaną utlenianiem glukozy, a następnie chromogenu, można odczytać, porównując ze skalą zamieszczoną na opakowaniu bądź dokładniej w fotometrze odbiciowym (reflectance photometer). Najczęściej stosowanymi „suchymi testami” enzymatycznymi do wizualnego określenia glikemii są: Visidex II Ames i Haemo-Glucotest Boehringer Mannheim (w niektórych krajach dostępny pod nazwą Chemstrip). Firmy wytwarzające te testy wprowadziły na rynek odpowiednie fotometry do użytku domowego, wymagające jednak innych pasków testowych (modele firmy Ames: Dextrometer i Glucometer oraz pasek testowy Dextrostix; modele firmy Boehringer Mannheim: Reflomat i Reflocheck oraz odpowiednio paski Reflotest Glucose i Reflocheck Glucose). Zakres odczytu obejmuje stężenie glukozy od 0,55 do 22,2 mmol/1 (od 10 do 400 mg%), odpowiada więc wahaniom glikemii, jakie występują w cukrzycy, zaś samo badanie jest proste i zajmuje tylko kilka minut. Czynnikiem ograniczającym powszechne posługiwanie się omawianymi testami jest stosunkowo wysoka cena zarówno fotometrów, jak i samych pasków testowych — i to także w krajach, w których są one produkowane. Z tych względów prowadzenie samokontroli polegającej na oznaczaniu glikemii przez pacjenta zaleca się w szczególnych postaciach lub okresach cukrzycy, jak cukrzyca typu 1 u dzieci i młodocianych, cukrzyca chwiejna, ciąża w cukrzycy, podwyższenie progu nerkowego dla glukozy (np. w nefropatii cukrzycowej).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Oznaczanie związków ketonowych w moczu i we krwiW moczu mogą pojawiać się wszystkie 3 rodzaje związków ketonowych, z reguły w następującej kolejności: aceton-kwas acetooctowy, kwas B-hydroksymasłowy, jednak w praktyce …
- Gruźlica płucCzęstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane …
- Potencjalna nietolerancja glukozyDawniej stan ten nazywano cukrzycą potencjalną lub (retrospektywnie) stanem przedcukrzycowym (piaediabetes). Rozpoznaje się ją u osób, u których test tolerancji glukozy daje …
- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
- Terenowa poradnia cukrzycowaJest ona zwykle częścią wielospecjalistycznego ambulatoryjnego ośrodka służby zdrowia, przeznaczonego dla większej liczby mieszkańców (województwa, dużego miasta). Dostateczna sieć tych poradni decyduje …
- Obwodowe działanie pochodnych sulfonylomocznikaJuż w dawniejszych badaniach stwierdzono, że pochodne sulfonylomocznika nasilają hipoglikemizujący wpływ małych dawek insuliny u zwierząt pozbawionych trzewi, Doświadczenia te przemawiały za …
Najnowsze komentarze