Zalicza się tu przypadki cukrzycy trwałej typu 1, ujawniającej się przed upływem pierwszego roku życia. Są one bardzo rzadkie i cukrzyca wieku niemowlęcego stanowi mniej niż 1% wszystkich przypadków cukrzycy dziecięcej (ujawniającej się przed 15 r.ż.). Typowymi objawami są: pragnienie (np. łapczywe picie wody podczas kąpieli) i częste moczenie się. Uważne matki dostrzegają, że mocz usztywnia pieluszki, a po wyparowaniu pozostawia białe plamy. Niemowlęta szybko chudną i w ciągu kilku dni występują u nich objawy bardzo dużego odwodnienia, doprowadzającego do stanu toksycznego, dla którego charakterystyczne jest wszakże oddawanie dużych ilości wodojasnego moczu. W przeciwieństwie do przemijającej cukrzycy noworodków w tej postaci zaburzenia przemiany węglowodanów objawem charakterystycznym jest szybko rozwijająca się ketoza i kwasica ketonowa, stwierdzana przy ustalaniu rozpoznania w połowie przypadków. W początkowym okresie różnicowanie tego stanu z przemijającą cukrzycą noworodków nie ma znaczenia, gdyż postępowanie w obu zespołach jest takie samo. Głównym celem leczenia jest wyrównanie zaburzeń metabolicznych (zmniejszenie glikemii i opanowanie kwasicy) oraz uzupełnienie strat wody i elektrolitów. W tym celu podaje się insulinę krótko działającą (najlepiej wysoko oczyszczoną, np. Actrapid MC Novo) w dawce dobowej 0,5—1,0 j.m. na kg masy ciała, podzielonej na kilka wstrzyknięć podskórnych lub w postaci całodobowego powolnego wlewu dożylnego. Równocześnie podaje się roztwory chlorku sodowego i glukozy w objętości zależnej od powierzchni ciała (orientacyjnie u dziecka o masie ciała 10 kg powierzchnia ciała wynosi 0,5 m2) i ubytku’masy ciała: przeciętnie w pierwszej dobie objętość płynu powinna wynosić 2000 ml/m2 powierzchni ciała +1/2 ubytku masy ciała. Częste oznaczanie glikemii i elektrolitów pozwala uniknąć takich powikłań, jak: hipoglikemia, zatrucie wodne, hipokaliemia i hipernatremia. Po wyrównaniu zaburzeń metabolicznych i wodno-elektrolitowych przeciętne dawkowanie insuliny u niemowląt wynosi 0,25—0,5 j.m./kg masy ciała/d.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wpływ hormonów pozatrzustkowychNa procesy metaboliczne kontrolowane przez insulinę wywierają wpływ różne hormony wytwarzane poza obszarem wysp trzustkowych. Mogą one działać pośrednio, hamując lub pobudzając …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …- Centralna poradnia cukrzycowaObejmuje ona swoim nadzorem określoną sieć poradni terenowych. Do jej zadań należy: 1. Udzielanie konsultacji chorym kierowanym przez terenowe poradnie cukrzycowe w …
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- Leki przeciwnowotworoweHamowanie biosyntezy i wydzielania insuliny przez te leki jest wynikiem ich ogólnego działania onkostatycznego. Leki alkilujące i antybiotyki, interferując w procesie transkrypcji …
- Inne choroby skóryDonoszono o częstym występowaniu w cukrzycy takich dermatoz, jak: liszaj płaski (lichen planus), liszaj twardzinowy i zanikowy (lichen sclerosus et atrophicus), łuszczyca …
- Zmiany anatomopatologiczne w nerwach obwodowych w cukrzycyW cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być …
- RemisjaU około 30% dzieci w pierwszym okresie leczenia zapotrzebowanie na insulinę maleje w znacznym stopniu, dając obraz remisji. Ustępują wówczas objawy kliniczne …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
Morskie warzywa i ich wpływ na zdrowie.
Algi morskie są znane ludzkości już od wielu wieków, ich znamienite wartości zdrowotne, lecznicze oraz pielęgnacyjne zawdzięczają przede wszystkim warunkom w których …
Najnowsze komentarze