Unieczynnienie insuliny następuje również w razie redukcji 1/3 grup sulfhydrylowych, enzymatycznego trawienia wiązań peptydowych wewnątrz cząsteczki, estryfikacji grup karboksylowych, destrukcji grup aminowych. Podobny efekt daje całkowite jodowanie cząsteczki tego hormonu. Z drugiej strony zastąpienie grup aminowych alifatycznymi grupami hydroksylowymi, estryfikacja grup alkoholowych oraz częściowe jodowanie albo zupełnie nie zmniejszają aktywności biologicznej insuliny, albo też ograniczają ją w stopniu niewielkim i odwracalnie. Insulinę inaktywują także promienie rentgenowskie przez wpływ na grupy polarne i aromatyczne oraz promienie nadfioletowe przez uszkodzenie reszt cystyny i tyrozyny. Insulina krystalizuje w punkcie izoelektrycznym pH = 5,5—5,6 w obecności jonów metali dwuwartościowych, jak Zn2+, Co2+, Cd2+. Jeden atom metalu przypada na 2 cząsteczki insuliny (jeden dimer), tak więc zawartość metali w kryształach tego hormonu jest proporcjonalna do ich masy atomowej. Kryształy zawierające metal mają formę romboedralną. Krystalizacja insuliny może odbywać się także bez obecności jonów metali, w środowisku silnie kwaśnym (pH = 2—3,5), a powstałe wówczas kryształy mają formę ortoromboidalną. Insulina występuje w postaci monomerycznej, czyli jako pojedyncza cząsteczka odpowiadająca wzorowi chemicznemu ustal-onemu przez Sangera, tylko w bardzo rozcieńczonych roztworach o małym pH. W miarę zwiększania stężenia roztworu, wzrostu jego pH, dodawania jonów metali dwuwartościowych pojedyncze cząsteczki łączą się w pary, dimery o masie cząsteczkowej około 12 000. W kryształach insulina występuje w postaci heksamerów, utworzonych przez 3 dimery, przypominających spłaszczoną kulę o potrójnej osi i wysokości 30 nm.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cykl glukoza — kwasy tłuszczowePod pojęciem tego cyklu rozumie się zależność pomiędzy utlenianiem kwasów tłuszczowych a zużytkowaniem glukozy w tkankach, przede wszystkim w mięśniach. W mięśniach …
- Wpływ insuliny na przemianę tłuszczówWpływ insuliny na przemianę tłuszczów jest wynikiem zarówno oddziaływania tego hormonu na metabolizm glukozy, jak i bezpośredniej modyfikacji aktywności enzymów kontrolujących niektóre …
- Neuropatia układu krążeniaUkładowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa …
- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
- Wyspy trzustkoweRóżnicowanie komórek wchodzących w skład wysp trzustkowych staje się widoczne u człowieka już od 9 tygodnia życia płodowego, zaś około 23 tygodnia …
- Zmiany anatomopatologiczne naczyń krwionośnych w cukrzycyZmiany w naczyniach krwionośnych (angiopathia diabetica) należą obecnie do najpowszechniej spotykanych zmian morfologicznych w cukrzycy i uważane są za późne powikłania tej …
- Cukrzyce wtórne i skojarzone (typ 3)Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do …
- Dermatozy złogoweW cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy …
- Patogeneza śpiączki mleczanowejPodstawowym zaburzeniem w omawianym zespole jest nadmierne gromadzenie się we krwi (płynie ustrojowym) kwasu mlekowego oraz mleczanu i wystąpienie kwasicy metabolicznej. Może …
- Stwardnienie tętniczek i tętnic typu MonckebergaStwardnienie tętniczek. Polega ono na zwłóknieniu i odkładaniu się pomiędzy śródbłonkiem naczyniowym a zanikłą błoną środkową substancji szklistej, która powoduje pogrubienie ścian …
Najnowsze komentarze