Utlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ proces utleniania odbywa się w mitochondriach, a aktywacja kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach następuje w cytozolu, odpowiednie grupy acylo-CoA w reakcji katalizowanej przez acylotransferazę karnitynopalmitylową ulegają przekształceniu do acylokarnityny i dopiero w tej postaci zostają przeniesione do wnętrza mitochondriów, gdzie uwolnione acylo-CoA zostają udostępnione układowi enzymów katalizujących proces oksydacji. Proces ten składa się z 4 reakcji. Pierwszą jest odwodornienie przy udziale dehydrogenazy acylo-CoA, drugą uwodnienie pod wpływem hydratazy enoilo- CoA, trzecią ponowne odwodornienie z wytworzeniem tioestru (1-ketokwasu i redukcją NAD, czwartą rozpad (5-ketokwasu pod wpływem tiolazy (P-ketotiolazy) w reakcji z acetylo-CoA i utworzenie acetylo-CoA i acylo-CoA krótszego o 2 atomy węgla. Przeniesienie w łańcuchu oddechowym równoważników redukcyjnych pochodzących ze zredukowanego FAD i nAd prowadzi do wytworzenia w jednym cyklu 5 wysokoenergetycznych wiązań fosforanowych. Z kolei całkowite utlenienie jednej cząsteczki acetylo-CoA dostarcza 12 takich wiązań. W przeliczeniu zatem na palmitynian całkowite utlenienie tego kwasu dostarczy: (7 X 5) + (8 X 12) — 2 (wstępna aktywacja) — 129 wysokoenergetycznych wiązań fosforanowych (P) na cząsteczkę, czyli 4100 kJ/mol (980 kcal/mol); stanowi to 41% całkowitej energii uzyskiwanej ze spalenia tego kwasu tłuszczowego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie insulinąInsuliny wymagają wszystkie dzieci z przemijającą i trwałą cukrzycą okresu noworodkowego i niemowlęcego oraz wszystkie dzieci, u których w późniejszym okresie życia …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- psycholog tłuszcz
Szybkie dania z dowozem do domu – pizzeria 24h Warszawa. Pizza nocą catering z dowozem
Młodzi ludzie coraz chętniej korzystają z zamawiania potraw z dostawą do domu: tryb i szybkość życia oraz brak czasu na przyrządzenie bardziej …- Inne lekiSpośród innych przewlekle stosowanych leków, które zmniejszają wydzielanie insuliny, należy wymienić ienytoinę i pochodne lenotiazyny. Opisano wyraźnie pogorszenie przebiegu cukrzycy, a nawet …
- Zmiany anatomopatologiczne w cukrzycyZmiany morfologiczne, które stwierdza się w cukrzycy, można podzielić na takie, które wiążą się z etiologią tej choroby, oraz na ujawniające się …
Interpretacja siatki centylowej dla chłopców
Siatka centylowa jest świetnym wskaźnikiem wagi i wzrostu. Wbrew pozorom interpretuje się ją bardzo łatwo. Siatka centylowa chłopców obejmuje wiek do osiemnastego …- Choroba CushingaW chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest …
- Wyspy trzustkoweRóżnicowanie komórek wchodzących w skład wysp trzustkowych staje się widoczne u człowieka już od 9 tygodnia życia płodowego, zaś około 23 tygodnia …
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejDynamiczny rozwój sieci poradni cukrzycowych, jaki obecnie obserwuje się w wielu krajach, stwarza jednak problem, który wymaga racjonalnego rozwiązania. Jest nim przesunięcie …
- Hamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasówHamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasów, a prawdopodobnie i innych składników pożywienia. Zjawisko to wykazano in vitio oraz in vivo (także w odniesieniu …
Najnowsze komentarze