Hazard to silne uzależnienie, które inaczej jak alkoholizm czy narkomania, nie jest związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Nie należy go jednak bagatelizować, gdyż problem ten nieleczony ma tendencje do pogłębiania się, destrukcyjnie wpływając na zachowanie grającego, jego zdrowie i emocje, finanse oraz kontakty z otoczeniem. Wyróżnia się cztery fazy problemu: etap wygrywania, etap przegrywania, etap desperacji oraz etap utraty nadziei. W doskonały sposób opisują one przebieg uzależnienia od stanu euforycznego do głębokiej desperacji i załamania.

Uzależnienie od hazardu objawy

Objawy uzależnienia od hazardu można podzielić na kilka kategorii:

Emocjonalne
Często pojawiają się zachwiania nastroju. Chory wycofuje się z życia rodzinnego, sprawia wrażenie nieobecnego. W ostatnich etapach może pojawiać się depresja i myśli samobójcze.

Zdrowotne
Permanentny stres związany z graniem prowadzi do chronicznych bólów głowy, problemów z żołądkiem oraz bezsenności.

Finansowe
Osoba uzależniona od hazardu zaczyna coraz częściej pożyczać pieniądze. Domownicy mogą zaobserwować znikanie cennych przedmiotów oraz gotówki.

Uzależnienie od hazardu jest trudne do zdiagnozowania. Choć nie niesie ze sobą żadnych form uzależnienia biologicznego, psychiczne przywiązanie do nałogu jest na tyle silne, że zazwyczaj wymaga specjalistycznej terapii.