Lekomania ciekawostki i definicja

Lekomania to silne uzależnienie od środków farmakologicznych. Ich zażywanie powoduje skutki psychiczne i fizyczne, wpływając na proces metabolizmu. Substancje aktywne w lekach mogą wpływać na organizm w podobny sposób jak alkohol, narkotyki czy dopalacze.

Główne objawy, które powoduje uzależnienie od leków

Osoby zażywające preparaty farmakologiczne, podobnie jak w przypadku innych substancji psychoaktywnych mają problem z odstawieniem ich, ze względu na występowanie zespołu abstynencyjnego. Szczególnie często ludzie wpadają w nałóg sięgania po środki uspokajające, przeciwbólowe, euforyzujące oraz nasenne.

lekomania statystyki

Jak rozpoznać osobę uzależnioną? Najczęściej przyjmuje coraz większe dawki leków, równocześnie samodzielnie przedłużając terapię, przepisaną przez lekarza, gdyż preparaty z czasem przestają wywoływać oczekiwane skutki. Leki podobnie jak alkohol i narkotyki mogą wpływać na zmiany nastrojów i koncentracji. W przypadku nałogów takich, jak lekomania statystyki mówią, że uzależnia się coraz większa ilość osób, w różnym wieku.

Jak leczyć uzależnienie od leków?

Jak w przypadku każdego innego uzależnienia, na początek trzeba zdiagnozować problem. W ramach terapii przeprowadzona zostanie detoksykacja, a później wszystko zależy od właściwej pracy z psychologiem. Terapia to jedyna metoda, żeby wrócić do normalnego funkcjonowania, bez konieczności ponownego nadmiernego sięgania po leki.