Jest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko działającej: krystalicznej lub maxirapid przed każdym posiłkiem w ciągu dnia, zaś wieczorem insuliny semilente lub mieszaniny insuliny krótko i długo działającej — niezależnie od dobowego zapotrzebowania na insulinę. Najczęściej w rachubę wchodzą 3 wstrzyknięcia insuliny dziennie, przy czym w rozkładzie dobowej jej dawki na’ poszczególne porcje należy kierować się wytycznymi podanymi wyżej. W stosowaniu powyższego systemu wstrzykiwania insuliny pomocne są strzykawki półautomatyczne (np. przypominające wyglądem wieczne pióro) z wymienialnym zbiornikiem na ten hormon, które chory nosi stale ze sobą w kieszeni. Mają one na jednym końcu igłę, której jałowość jest chroniona specjalną osłoną, zaś na drugim końcu metalową główkę, której naciśnięcie lub obrót powodują wstrzyknięcie żądanej ilości insuliny z dokładnością do 1—2 j.m. Zamiast igły do strzykawki może być podłączony cienki cewnik, który wprowadza się na dłuższy okres (zwykle na kilka dni) do tkanki podskórnej. Wówczas pacjent może wstrzykiwać sobie wielokrotnie w ciągu dnia odpowiednią ilość hormonu, unikając nowych ukłuć.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wykorzystanie pracy mięśniowej w leczeniu cukrzycyKorzystny wpływ wysiłku fizycznego na tolerancję węglowodanów w cukrzycy jest znany od dawna i jest wykorzystywany w leczeniu tej choroby. U odpowiednio …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Próchnica zębówObecnie próchnicę zębów (caiies dentium) stwierdza się rzadziej wśród chorych na cukrzycę aniżeli w ogólnej populacji. Ta różnica jest szczególnie widoczna u …
- Przeciwwskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPrzeciwwskazania do stosowania pochodnych biguanidu w cukrzycy można podzielić na 2 grupy, z tym że determinujące je mechanizmy niekiedy się zazębiają. Pierwszą …
- Leczenie cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu stanowią drugą grupę skutecznie działających doustnych leków przeciwcukrzycowych. Od pochodnych sulfonylomocznika różnią się strukturą chemiczną, mechanizmem działania oraz zakresem wskazań. …
- Centralna poradnia cukrzycowaObejmuje ona swoim nadzorem określoną sieć poradni terenowych. Do jej zadań należy: 1. Udzielanie konsultacji chorym kierowanym przez terenowe poradnie cukrzycowe w …
- Uwagi dotyczące metody Jakuba WęgierkiDyskusja na temat, czy chorym na cukrzycę należy zabraniać spożywania cukru, czy też — odwrotnie — powinno im się to polecać, rozpoczęła …
- Choroby przyzębiaMimo mniej dramatycznego przebiegu choroba przyzębia (parodontopathia) stanowi w dalszym ciągu najczęstsze i najważniejsze powikłanie cukrzycy w obrębie jamy ustnej. Częstość tej …
- Zakażenia skórySkóra jest siedliskiem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, które u chorych na cukrzycę mogą występować częściej i mają na ogół bardziej gwałtowny lub …
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
- Zmiany skórne w cukrzycach wtórnychDo charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej …
Najnowsze komentarze