Niedobór wody i chlorku sodowego uzupełnia się od początku leczenia. W ciągu pierwszych 2 h podaje się we wlewie dożylnym 2 1 fizjologicznego (0,9%) roztworu chlorku sodowego (300 mmol Na+), później zaś kontynuuje się ten wlew wolniej (1 1 w ciągu 2—4 h), aż do zmniejszenia się glikemii do 16,7—11,1 mmol/1 (300—200 mg%). Ponieważ w tym okresie zaznacza się tendencja do hipernatremii, spowodowanej przemieszczeniem wody i jonów potasowych do komórek oraz swoistym działaniem insuliny na cewki nerkowe, w tej fazie leczenia często wskazane jest podanie półfizjologicznego (0,45%) roztworu chlorku sodowego. Należy przy tym pamiętać o zmniejszaniu się pod wpływem hiperglikemii stężenia sodu w surowicy, w związku z czym jego wartość ok. 145 mmol/1 może oznaczać już rzeczywistą hipernatremię (p. dalej). Po zmniejszeniu glikemii do wyżej podanego poziomu podaje się w powolnym wlewie dożylnym 5% roztwór glukozy w objętości 1 l w ciągu 6 h. W razie potrzeby można mieszać ten roztwór z 0,9% roztworem chlorku sodowego. Niedobór potasu wolno uzupełniać tylko przy zachowanej czynności nerek i zawartości tego elektrolitu w surowicy mniejszej niż 5,5 mmol/1. Pora, w której rozpoczyna się uzupełnianie potasu, zależy od sposobu podania insuliny. W systemie tradycyjnym (duże dawki hormonu) czyni się to dopiero w drugim okresie leczenia śpiączki cukrzycowej, tzn. po obniżeniu poziomu glikemii (nie wcześniej niż 90 min po wstrzyknięciu pierwszej dawki insuliny). Jeżeli natomiast insulinę stosuje się w sposób ciągły w małych dawkach, można podawać potas od początku leczenia. Najdokładniej uzupełnia się niedobór potasu, podając go dożylnie z szybkością 20 mmol/h, w łącznej ilości 100—200 mmol w ciągu pierwszych 24—36 h. W razie znacznej hipokaliemii można ogólną dawkę tego elektrolitu odpowiednio zwiększyć. Dożylny wlew roztworu soli potasowych (najczęściej chlorku potasowego i fosforanu jednopotasowego) powinien być kontrolowany za pomocą oznaczania tego kationu w surowicy, a w razie niemożności wykonania tego pomiaru — badania elektrokardiograficznego. Można też podać chlorek potasowy we wlewie doodbytniczym (3—5 g chlorku potasowego rozpuszczone w 200 ml wody); jest to co prawda sposób bezpieczniejszy, ale mniej dokładny i pewny. Spośród innych elektrolitów niektórzy klinicyści zalecają także uzupełnianie niedoboru iosioranu w przekonaniu, że przyspieszy to regenerację 2,3-DPG i zmniejszy ryzyko hipoksji mózgu, Ponieważ jednak podanie nadmiernej ilości fosforanów może pogłębić występującą w kwasicy ketonowej hipokalcemię oraz hipomagnezemię i nawet doprowadzić do wystąpienia tężyczki, w praktyce dla pokrycia tego niedoboru tylko część soli potasowych (połowę) podaje się w postaci ortofosforanu jednopotasowego. W niektórych ośrodkach od niedawna uzupełnia się utratą magnezu. W tym celu podaje się w powolnym wlewie dożylnym (w ciągu 4—6 h) 500 ml 2% roztworu siarczanu magnezu (około 100 mmol).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …- Zmiany tętnic i tętniczek w cukrzycyZmiany tętnic w cukrzycy obejmują miażdżycę (atheromatosis), stwardnienie tętniczek (aiteiiolosclerosis) i, rzadziej, stwardnienie typu Mdnckeberga. Miażdżyca tętnic. Proces aterogenezy przebiega w cukrzycy …
- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
- SomatostatynaPoza hamowaniem wydzielania hormonu wzrostu i różnych funkcji przewodu pokarmowego polipeptyd ten zmniejsza czynność wydzielniczą komórek wysp trzustkowych, w szczególności zmniejsza wydzielanie …
Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?
Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …- Okres pooperacyjnyPostępowanie ukierunkowane na wyrównanie cukrzycy zależy w tym okresie od stanu metabolicznego chorego oraz rodzaju wykonanej operacji. U osób, które były poddane …
- Woda i elektrolityNiedobór wody i chlorku sodowego uzupełnia się od początku leczenia. W ciągu pierwszych 2 h podaje się we wlewie dożylnym 2 1 …
Papryka wędzona, cukier z brzozy
Zakup żywności do własnej kuchni to bardzo poważna sprawa, ponieważ to co jemy, ma oczywiście duży wpływ na nasze zdrowie. Warto się …- Okres nauczania podstawowegoJest to etap właściwej edukacji chorego na cukrzycę. Nauczanie rozpoczyna się zwykle w kilka tygodni po stwierdzeniu tej choroby, przy czym obecnie …
- Przemijająca nietolerancja glukozyStan ten określano dawniej nazwą cukrzycy przemijającej lub utajonej (diabetes mellitus transitorius vel latens, transient, letal, suspected diabetes). Rozumie się przezeń okresowe …
- Praca pielęgniarki.Wielu z nas przebywając w szpitalu zastanawia się na czym polega praca poszczególnych osób spotykanych w tym budynku. Najczęściej do czynienia mamy …
Najnowsze komentarze