Wpływ insuliny na przemianę tłuszczów jest wynikiem zarówno oddziaływania tego hormonu na metabolizm glukozy, jak i bezpośredniej modyfikacji aktywności enzymów kontrolujących niektóre etapy metabolizmu lipidów. 1. Insulina pobudza syntezę kwasów tłuszczowych z acetylo-CoA przez zwiększenie podaży wodoru, dostarczanego w toku przemiany glukozy w cyklu pentozowym, w którym ulega redukcji fosforan dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NADP – NADPH). Około 2/3 wodoru niezbędnego w procesie lipogenezy pochodzi z tego smaku metabolicznego. Powstały w toku glikolizy i utleniania pirogronianu acetylo-CoA zostaje wykorzystany do wytworzenia szkieletu węglowego kwasów tłuszczowych. 2. Insulina nasila estryfikację i reestryfikację kwasów tłuszczowych do tri- glicerydów przez zwiększenie podaży glicerolo-3-fosforanu wytwarzanego w toku glikolizy. Ponieważ proces lipolizy trwa bezustannie i przeważająca ilość (2/3) kwasów tłuszczowych ulega reestryfikacji, niezbędny jest dla utrzymywania równowagi nie zaburzony przebieg przemiany glukozy w cyklu Embden-Meyerhofa-Parnasa, dostarczającym potrzebne ilości glicerolo-3-fosforanu. 3. Insulina hamuje także bezpośrednio lipolizę wewnątrzkomórkową. Prawdopodobnie wpływ ten jest związany ze zmniejszeniem stężenia cAMP, aktywującego lipazę triglicerydową. Zaznacza się on bowiem głównie w warunkach stymulacji lipolizy przez katecholaminy i jego znaczenie fizjologiczne sprowadza się przede wszystkim do przeciwdziałania tym i innym czynnikom lipolitycznym. 4. Insulina wpływa również na aktywność lipazy lipoproteinowej (LPL), czynnej na powierzchni śródbłonków naczyniowych. W tkance tłuszczowej zwiększa aktywność tego enzymu (prawdopodobnie przez zmniejszenie stężenia cAMP) i w ten sposób przyczynia się do zwiększonego pobierania kwasów tłuszczowych z chylomikronów i lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL). W mięśniach działa przeciwnie, co w stanach niedoboru tego hormonu (cukrzycy) powoduje redystrybucję pobierania kwasów tłuszczowych przez tkanki. Pobudzenie syntezy i resyntezy triglicerydów oraz bezpośrednie hamowanie lipolizy przez insulinę znajduje wyraz w zmniejszeniu się stężenia wolnych kwasów tłuszczowych we krwi po wstrzyknięciu tego hormonu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Próby obciążenia insuliną i glukoząPróba Himswortha w swoim klasycznym wykonaniu obejmuje 2 kolejne testy: w pierwszym badany otrzymuje doustnie 30 g glukozy na 1 m2 powierzchni …
- Rubeosis iridisJest to proces nowotworzenia włośniczek w tęczówce. Liczne sploty naczyniowe pojawiają się na brzegu źrenicznym tęczówki (stąd nazwa), później także w obrębie …
- Stwardnienie tętniczek i tętnic typu MonckebergaStwardnienie tętniczek. Polega ono na zwłóknieniu i odkładaniu się pomiędzy śródbłonkiem naczyniowym a zanikłą błoną środkową substancji szklistej, która powoduje pogrubienie ścian …
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- Zaburzenia hemostazy osoczowej w cukrzycyGłówna nieprawidłowość dotyczy aktywności fibrynolitycznej krwi, aczkolwiek u chorych na cukrzycę stwierdzono także przyspieszenie przekształcenia fibrynogenu w fibrynę (nasilone uwalnianie czynnika płytkowego …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
Dopalacze – skutki zatrucia. Objawy zażywania
Dopalacze to jedne z najniebezpieczniejszych substancji spośród wszystkich środków psychoaktywnych. Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że często lekarze nie są w stanie udzielić …Zabieg usuwania brodawek – usuwanie brodawek Warszawa
Brodawki to przypadłość niebywale uciążliwa pod względem estetycznym. Rozsiewają się po całym ciele – praktycznie mogą pojawić się wszędzie i powodować dyskomfort. …- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- SomatostatynaPoza hamowaniem wydzielania hormonu wzrostu i różnych funkcji przewodu pokarmowego polipeptyd ten zmniejsza czynność wydzielniczą komórek wysp trzustkowych, w szczególności zmniejsza wydzielanie …
Najnowsze komentarze