Dowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, że jest to raczej następstwem zwiększonego pobierania przez wątrobę glukozy i syntezy glikogenu aniżeli zahamowania rozpadu tego wielocukru. To działanie pochodnych sulfonylomocznika występuje jedynie in vivo, natomiast związki te nie wywierają bezpośredniego wpływu na syntezę glikogenu w wątrobie in vitio. Najbardziej przekonywający jest pogląd, że gromadzenie się glikogenu w wątrobie podczas stosowania pochodnych sulfonyłomocznika jest następstwem zwiększonego wydzielania insuliny do krwi żyły wrotnej i bezpośredniego jej wpływu na przemianę węglowodanów w tym narządzie.W badaniach doświadczalnych wykazano jednak, że insulina może powodować znaczniejszy przyrost zawartości glikogenu w wątrobie, jeżeli równocześnie z tym hormonem podaje się dużą ilość glukozy, co chroni zwierzęta przed hipoglikemią i wtórną hiperglikemią (a tym samym i rozpadem glikogenu wątrobowego. Niektórzy autorzy przypuszczają, że gromadzenie się glikogenu w wątrobie może być skutkiem hamowania przez pochodne sulfonyłomocznika wydzielania glukagonu przez komórki A wysp trzustkowych. Doniesiono bowiem o zmniejszeniu wydzielania tego hormonu po podaniu tych leków, jednak w późniejszych badaniach nie potwierdzono tego zjawiska. Biorąc pod uwagę, te, jak i dawniejsze wyniki badań, w których nie stwierdzono zmian zawartości glukagonu w wyciągach trzustki zwierząt, które otrzymywały karbutamid, nie wydaje się prawdopodobne, aby zmniejszenie sekrecji glukagonu odgrywało znaczącą rolę w działaniu hipogłikemizującym omawianych leków i ich wpływie na gromadzenie się glikogenu w wątrobie. W badaniach in vitio stwierdzono, że pochodne sulfonylopiocznika wywierają bliżej jeszcze nie poznane, bezpośrednie działanie na komórki wątrobowe (hamowanie lipolizy wątrobowej i ketogenezy, hamowanie resyntezy glukozy, hamowanie proteolizy, zaś w dużych stężeniach hamowanie syntezy białka), jednak jest sprawą wątpliwą, aby miało to jakieś znaczenie w przeciwcukrzycowym działaniu tych związków.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Powikłania ciąży u kobiet chorych na cukrzycęUmieralność okołoporodowa matek chorych na cukrzycę jest obecnie prawie taka sama (0,3—0,7%), jak bez cukrzycy (0,32—0,37%). Ciąża nie skraca też oczekiwanego okresu …
- Choroba nerekW chorobach nerek hiperinsulinemię obserwuje się dopiero w okresie ich niewydolności, i to zwykle po stymulacji komórek B glukozą, glukagonem lub tolbutamidem. …
- Czynność narządu wyspowego w cukrzycyW cukrzycy stwierdza się wyraźne zmiany ilościowe i zaburzenia czynności wszystkich rodzajów komórek wysp trzustkowych. Zachodzi przy tym wyraźna różnica pomiędzy cukrzycą …
- Powikłania leczenia pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu są około 20 razy mniej toksyczne od pochodnych diguanidyny, jednak w czasie ich stosowania występują również powikłania, które mogą być …
- Zabiegi stomatologiczne u chorych na cukrzycęProblemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do …
- Okres pooperacyjnyPostępowanie ukierunkowane na wyrównanie cukrzycy zależy w tym okresie od stanu metabolicznego chorego oraz rodzaju wykonanej operacji. U osób, które były poddane …
- Oświata zdrowotnaNauczanie o cukrzycy powinno objąć także szersze kręgi społeczeństwa. Będąc chorobą społeczną i cywilizacyjną o coraz szerszym zasięgu, stanowi ona zagrożenie dla …
- Typy nadwrażliwości na insulinęInsulina wyzwala zarówno odczyn typu komórkowego, jak i humoralnego, które w szczególnych przypadkach mogą przybierać charakter nadwrażliwości i manifestować się wyraźnymi objawami …
- Wysiłek fizycznyDzieci cechuje duża aktywność fizyczna i wysiłek jest ważnym elementem programu terapeutycznego u chorujących na cukrzycę. Mogą one uprawiać ćwiczenia gimnastyczne przewidziane …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Substancje resztkoweJuż bardzo dawno zauważono, że jarzyny wyraźnie poprawiają tolerancję węglowodanów przez chorych na cukrzycę i fakt ten był nawet powodem poszukiwania w …
Najnowsze komentarze