Wysiłki fizyczne dzieli się na: dynamiczne i statyczne, na krótkotrwałe (do kilkunastu minut), cechujące się dużą intensywnością i szybkim występowaniem zmęczenia, oraz długotrwałe (powyżej 30—60 min) o małej lub umiarkowanej intensywności. Wysiłki o znacznej intensywności, w czasie których następuje maksymalne indywidualne pochłanianie tlenu, nazywa się wysiłkami maksymalnymi, wysiłki o mniejszej intensywności — wysiłkami submaksymalnymi. Znaczenie lecznicze mają wysiłki długotrwałe, submaksymalne. Głównym substratem energetycznym mięśni szkieletowych w stanie spoczynku są kwasy tłuszczowe, w czasie pracy są nimi glukoza i kwasy tłuszczowe, mniejszą rolę odgrywają związki ketonowe i aminokwasy. Pobieranie tych substratów zmienia się w czasie trwania wysiłku; w początkowym okresie substratem podstawowym jest glukoza, później są nimi glukoza i kwasy tłuszczowe, a następnie już prawie wyłącznie kwasy tłuszczowe. W najwcześniejszym okresie źródłem glukozy zużytkowywanej przez mięśnie jest glikogen mięśniowy, później wykorzystywana jest glukoza pobierana z krwi. W czasie umiarkowanych wysiłków glikemia u ludzi zdrowych nie ulega jednak zmniejszeniu, a podczas wysiłków o większej intensywności nawet się zwiększa w granicach 1,1—1,7 mmol/1 (20—30 mg%). Dowodzi to wzmożonego oddawania glukozy przez wątrobę do krwi. W tym celu najpierw zostają wykorzystane zapasy glikogenu w tym narządzie, a następnie źródłem glukozy staje się glukoneogeneza, głównie z mleczanu, w mniejszym stopniu z alaniny i glicerolu. Zwiększenie oddawania przez wątrobę glukozy do krwi (nasilenie glikogenolizy i glukoneogenezy), które w czasie wysiłku może osiągać poziom 2—5-krotnie wyższy od tego, który występuje w spoczynku, zależy głównie od swoistej dla wysiłku zmiany sekrecji hormonów wpływających na przemianę węglowodanów: zwiększenia wydzielania glukagonu, katecholamin, hormonu wzrostu i kortyzolu oraz zmniejszenia wydzielania insuliny. Na proces ten wpływa także miejscowa stymulacja adrenergiczna w wątrobie. Stopień opisanej wyżej reakcji hormonalnej i nerwowej na wysiłek jest determinowany jego intensywnością i długotrwałością. Ponadto reakcja ta zależy od pewnego stopnia od zasobów węglowodanowych organizmu i jest większa w stanach zmniejszenia tych zapasów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
Producent serwatki w proszku. Czy zagęstnik jest konieczny?
Ludzie mają duże problemy z doborem odpowiednich produktów na zdrowe śniadanie. Wiadomo, że do wyboru jest współcześnie wiele opcji, lecz dokładna analiza …Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?
Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
Armani Exchange – jak otworzyć sklep?
Armani Exchange to jedna z najbardziej prestiżowych i najlepiej rozpoznawalnych marek odzieżowych na całym świecie. Brand zrodził się pod skrzydłami Giorgia Armaniego, …- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Czynność narządu wyspowego w cukrzycyW cukrzycy stwierdza się wyraźne zmiany ilościowe i zaburzenia czynności wszystkich rodzajów komórek wysp trzustkowych. Zachodzi przy tym wyraźna różnica pomiędzy cukrzycą …
- Choroba nerekW chorobach nerek hiperinsulinemię obserwuje się dopiero w okresie ich niewydolności, i to zwykle po stymulacji komórek B glukozą, glukagonem lub tolbutamidem. …
- Otyłość w przebiegu cukrzycyHiperinsulinemia towarzysząca otyłości w przebiegu cukrzycy typu 2 jest następstwem otyłości i jest co najwyżej modyfikowana przez dysfunkcję komórek B. Przekonywającego dowodu, …
- Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie …
Najnowsze komentarze