Metaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance mięśniowej, tkance tłuszczowej i w wątrobie. Tkanka mięśniowa. W mięśniach insulina umożliwia wykorzystanie glukozy jako źródła energii oraz pobudza biosyntezę białka. Zwiększa ona transport glukozy do wnętrza komórek mięśniowych, jej spichrzenie w postaci glikogenu oraz przemianę w cyklu glikolitycznym i dalsze utlenienie do CO, z wytworzeniem ATP, niezbędnego jako źródło energii dla aktomiozyny. Czynność heksokinazy podlega w mniejszym stopniu kontroli insuliny aniżeli czynność glukokinazy w wątrobie, tak że czynnikiem regulującym nasilenie i przebieg wewnątrzkomórkowego zużytkowania glukozy w mięśniach jest szybkość przenikania tego cukru przez błonę komórkową. Mięśnie nie zawierają glukozo-6-fosfatazy i glukoza po fosforylacji może opuścić komórkę mięśniową dopiero po przekształceniu do mleczanu lub alaniny, które w wątrobie ulegają resyntezie do glukozy. Insulina aktywnie pobudza transport aminokwasów do wnętrza komórek mięśniowych, jak również wytwarzanie w nich białka. Natomiast lipogeneza ma w mięśniach drugorzędne znaczenie. Nie metabolizują one glukozy w cyklu pentozowym, nie stwierdzono też w nich bezpośredniego antylipolitycznego działania insuliny. Mięśnie zużytkowują natomiast kwasy tłuszczowe otrzymywane z krwią z tkanki tłuszczowej lub uwalniane z chylomikronów i lipoprotein o bardzo małej gęstości (VLDL) przez lipazę lipoproteinową, przy czym proces ich utleniania hamuje glikolizę i utlenienie pirogronianu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Utlenianie kwasów tłuszczowychUtlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ …
- Wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie insulinyJest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Powikłania cukrzycyPrzez powikłania cukrzycy rozumie się heterogenną grupę dolegliwości i objawów, tworzących charakterystyczne zespoły, które występują w przebiegu tej choroby i o nim …
- Czynność narządu wyspowego w cukrzycyW cukrzycy stwierdza się wyraźne zmiany ilościowe i zaburzenia czynności wszystkich rodzajów komórek wysp trzustkowych. Zachodzi przy tym wyraźna różnica pomiędzy cukrzycą …
- Interakcja z innymi lekamiNajczęściej występuje i ma największe znaczenie interakcja pochodnych sulfonylomocznika z lekami, które nasilają i przedłużają ich działanie hipoglikemizujące. Mechanizm tej interakcji jest …
- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
- Insulina we krwiW wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do …
Najnowsze komentarze