Pochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie endogennej insuliny. Na podstawie dotychczasowego doświadczenia ustalono następujące kryteria kliniczne, ułatwiające kwalifikowanie chorych do leczenia tymi związkami: Dobowe zapotrzebowanie na insulinę. Jest to kryterium szczególnie ważne i pozostaje ono w związku z mechanizmem działania przeciwcukrzycowego pochodnych sulfonylomocznika. Najlepiej rokują na skuteczne leczenie tymi związkami ci chorzy, których dobowe zapotrzebowanie na insulinę nie przekracza 20—30 j.m. W razie zapotrzebowania na insulinę przekraczającego 40 j.m. dziennie leczenie tymi związkami zwykle zawodzi. Należy jednak wspomnieć, że w pojedynczych przypadkach insulinooporności pochodne sulfonylomocznika były skuteczne także wówczas, gdy dobowe zapotrzebowanie na ten hormon było bardzo duże. U chorych tych rzeczywisty deficyt endogennej insuliny był prawdopodobnie niewielki i podanie pochodnych sulfonylomocznika przez pobudzenie komórek B wystarczająco go wyrównywało. Masa ciała. Chorzy otyli lepiej oddziaływają na doustne leczenie pochodnymi sulfonylomocznika aniżeli chorzy szczupli, mimo zbliżonego zapotrzebowania na insulinę i mimo że jedni i drudzy reprezentują ten sam (2) typ cukrzycy. Wiek wystąpienia (ujawnienia się) cukrzycy. Leczenie pochodnymi sulfonylomocznika jest najczęściej skuteczne u osób, u których choroba ta ujawniła się po 40 r.ż. W tym bowiem wieku najczęściej występuje cukrzyca insulino- niezależna (typ 2). Czas trwania cukrzycy i leczenia insuliną. W miarę upływu czasu trwania choroby, a zwłaszcza leczenia jej insuliną (z różnych wskazań), szansa na pomyślne wyniki skutecznego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika maleje. Wiąże się to z wielkością zapotrzebowania na insulinę, które w miarę trwania choroby zwiększa się. U pacjentów leczonych tym hormonem w dawce dobowej do 40 j.m. przez okres 5 lat istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo skuteczności terapii pochodnymi sulfonylomocznika. Także u tych chorych, którzy nie byli leczeni insuliną, po dłuższym czasie doustne leczenie omawianymi związkami przestaje być skuteczne. Nie stwierdzono wpływu płci ani też wyraźnie dziedzicznego podłoża występowania cukrzycy na wyniki leczenia tej choroby pochodnymi sulfonylomocznika.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Choroba nerekW chorobach nerek hiperinsulinemię obserwuje się dopiero w okresie ich niewydolności, i to zwykle po stymulacji komórek B glukozą, glukagonem lub tolbutamidem. …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- oddychajmy.pl/przebieg-pochp/
- Rodzaje cukrzycy u dzieciOkoło 1—5% wszystkich przypadków cukrzycy rozpoznaje się przed 15 r.ż. Dość duży zakres tego odsetka zależy do pewnego stopnia od braku — …
- Cukrzyca ciężarnychCukrzyca ciężarnych (diabetes gravidarum, gestational diabetes). Jest to przejściowe zaburzenie przemiany węglowodanów, wyrażające się hiperglikemią i cukromoczem, które pojawia się u zdrowych …
- Struktura przestrzenna insulinyStruktura przestrzenna insuliny jest determinowana przez dodatkowe wiązania wodorowe oraz wiązania jonowe i zmienne oddziaływanie hydrofobowe łańcuchów bocznych. Mieszczące się wewnątrz jej …
- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
- Inne meliturieSpośród innych cukrów, których obecność w moczu wymaga różnicowania z cukrzycą, należy wymienić maltozę i mannoheptulozę. Maltoza — produkt trawienia skrobi — …
- Biosynteza i wydzielanie insulinyU człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z …
Wybieramy mąkę: mąka jaglana,mąka gryczana,mąka z ciecierzycy,mąka z kasztanów jadalnych
W dzisiejszych czasach w wielu polskich sklepach można kupić różne rodzaje mąki. Oczywiście wybór zależy tutaj od upodobań danej osoby, ale trzeba …- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 3Spośród dużej grupy odmian tego typu cukrzycy zmiany w wyspach trzustkowych występują w zapaleniach trzustki, w hemochromatozie oraz w nowotworach trzustki, zarówno …
Najnowsze komentarze