Badania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze przechodzenie na rentę lub przedwczesną emeryturę oraz trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych. W jednym z dawniejszych prospektywnych badań stwierdzono, że po upływie 10 lat w badanej populacji pozostało 44% czynnych zawodowo chorych na cukrzycę wobec 60% czynnych zawodowo odpowiednio dobranych pracowników bez cukrzycy. W innym badaniu wykazano jednak, że absencja chorobowa była wśród chorych na cukrzycę mniejsza niż wśród dobranych pod względem wieku pracowników bez cukrzycy. W przeprowadzonych w Warszawie badaniach grupy chorych w wieku 42— 55 lat, wylosowanych z różnych poradni cukrzycowych, stwierdzono, że 1/2 z nich nie pracowała zawodowo, przy czym częściej bierne zawodowo były kobiety. Zwraca uwagę, że osoby z niskim poziomem wykształcenia (pracownicy fizyczni) były 5-krotnie częściej bierne zawodowo niż będące po studiach. Z kolei wśród chorych aktywnych zawodowo około 30% uskarżało się na trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych, zaś wśród tych, u których cukrzyca trwała dłużej niż 20 lat, odsetek ten wzrósł do 40%. Rodzaj zgłaszanych trudności był związany’z rodzajem pracy i pracownicy umysłowi najczęściej uskarżali się na kłopoty z realizacją obowiązków wymagających koncentracji, zaś pracownicy fizyczni na trudności z wykonaniem czynności wymagających znacznego wysiłku fizycznego. Przy wykonywaniu obowiązków zawodowych znaczenie ma nie tylko somatyczny przebieg cukrzycy, ale także odpowiednia motywacja pracy. Chorzy c silnej motywacji rzadko nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Nasuwa się stąd wniosek, że aktywny stosunek chorego do trudności w pracy ma szczególnie duże znaczenie: zwiększając jego szansę na utrzymanie się w aktywności zawodowej, ułatwia mu pełną adaptację do warunków stworzonych przez chorobę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?
Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …- Przewlekłe powikłania cukrzycyCechą charakterystyczną dla grupy zmian narządowych, określanych mianem przewlekłych powikłań cukrzycy, jest ich powolny — rozciągający się na wiele lat — rozwój, …
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Inne choroby i zespoły kliniczneRóżne zespoły genetyczne skojarzone z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Na ogół różnicowanie tych zespołów z cukrzycą idiopatyczną nie jest trudne, ponieważ na pierwszy …
- Doustny test tolerancji glukozyO ile stwierdzenie cukrzycy u dzieci, zwłaszcza młodszych, na podstawie obrazu klinicznego może nastręczać trudności, to zakres badań laboratoryjnych potrzebnych do ustalenia …
- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
- Zaburzenia krzepnięcia krwi w cukrzycyDo rozwoju angiopatii cukrzycowej — przede wszystkim makroangiopatii — przyczynia się nadkrzepliwość krwi. Przyczyny jej w cukrzycy można podzielić na dwie grupy. …
- Nieprawidłowości u noworodkówDzieci urodzone przez matki chore na cukrzycę są obciążone zwiększonym zagrożeniem śmiercią lub powikłaniami w okresie okołoporodowym. Sam poród może nastąpić wcześniej; …
- Kardiopatia cukrzycowaPod pojęciem kardiopatii cukrzycowej (cardiopathia diabetica), proponowanym przez niektórych autorów, rozumie się bardziej rozległe, a zarazem bardziej dla cukrzycy swoiste uszkodzenie serca, …
Producent serwatki w proszku. Czy zagęstnik jest konieczny?
Ludzie mają duże problemy z doborem odpowiednich produktów na zdrowe śniadanie. Wiadomo, że do wyboru jest współcześnie wiele opcji, lecz dokładna analiza …
Najnowsze komentarze