Hormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci rozpadowegorumienia pełzakowatego z równoczesnym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej (stomatitis), 2) niedokrwistość syderopeniczna normochromiczna, 3) cukrzyca. Ponadto stwierdza się z reguły chudnięcie, zaparcie stolca (czasem nawet niedrożność jelit), zakrzepy żylne i niekiedy objawy niewydolności żewnątrzwydzielniczej trzustki. W dotychczasowych obserwacjach, obejmujących około 50 przypadków, choroba występowała głównie u osób starszych z wyraźną przewagą kobiet, przy czym w większości przypadków miała charakter złośliwy i dawała przerzuty, głównie do wątroby, już w chwili rozpoznania. Obraz kliniczny zależy od autonomicznego, nadmiernego wydzielania glukagonu i wpływów metabolicznych tego hormonu. Zmiany skórne są prawdopodobnie następstwem zmniejszonej podaży aminokwasów, których zawartość w osoczu ulega znacznemu (3-krotnemu) zmniejszeniu wskutek nasilania się pod wpływem glukagonu glukoneogenezy. Dożylny wlew aminokwasów powoduje bowiem remisję zmian skórnych. Cukrzyca ma różny przebieg i skala jej leczenia obejmuje cały zakres stosowanych w tej chorobie środków, jednak co najmniej połowa chorych wymaga leczenia insuliną. W sporadycznych przypadkach opisano występowanie śpiączki hipermolalnej (osmotycznej), zwraca natomiast w tym zespole uwagę mała skłonność do kwasicy ketonowej. Chirurgiczne usunięcie guza powoduje wyraźną remisję objawów tego zespołu, zwłaszcza cofanie się zmian skórnych, oraz wyraźną poprawę lub normalizację tolerancji węglowodanów. W pojedynczych przypadkach łagodnych gruczolaków uzyskano całkowite wyleczenie. Na rozpoznanie naprowadzają charakterystyczne zmiany skórne skojarzone z cukrzycą i większość przypadków glucagonoma była dotąd rozpoznawana przez dermatologów. Potwierdzeniem rozpoznania jest duże stężenie glukagonu w osoczu, które w opisanych przypadkach było 10—100-krotnie większe aniżeli u ludzi zdrowych. Znaczenie diagnostyczne ma także stwierdzenie małej zawartości azotu a-aminowego i wolnych aminokwasów osocza.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Preparaty insuliny krótko działająceNależą tu preparaty, których działanie rozpoczyna się wkrótce po wstrzyknięciu podskórnym i nie przekracza 12 h. Najstarszą i w Polsce już nie …
- Leczenie cukrzycyleczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej …
- Psychika dziecka chorego na cukrzycęCukrzyca, jak każda przewlekła choroba, stwarza wiele problemów adaptacyjnych. Konieczność przestrzegania diety, codziennego wstrzykiwania insuliny, świadomość zagrożenia stanem niedocukrzenia krwi lub kwasicą …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- Doustny test tolerancji glukozyO ile stwierdzenie cukrzycy u dzieci, zwłaszcza młodszych, na podstawie obrazu klinicznego może nastręczać trudności, to zakres badań laboratoryjnych potrzebnych do ustalenia …
- Próba dożylnego obciążenia glukoząPolega ona na szybkim dożylnym wstrzyknięciu (w ciągu 1—2 min) 50% roztworu glukozy, w dawce 0,33 g tego cukru na kg masy …
- Biosynteza i wydzielanie insulinyU człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …- Hamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasówHamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasów, a prawdopodobnie i innych składników pożywienia. Zjawisko to wykazano in vitio oraz in vivo (także w odniesieniu …
- Postępowanie w czasie poroduPrzebieg porodu powinien być kontrolowany równocześnie przez położnika, internistę (diabetologa) i pediatrę. Obecnie najchętniej odczekuje się do porodu siłami natury (między 38 …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
Najnowsze komentarze