Problemy, wobec których staje lekarz dentysta wykonując zabieg stomatologiczny u chorego na cukrzycę, są podobne — chociaż na mniejszą skalę — do tych, które wyłaniają się w związku z wykonywaniem zabiegów chirurgicznych w ogóle u osób z tą chorobą. Natychmiastowej interwencji wymagają ropnie okołozębowe, które należy otworzyć i udrożnić. W cięższych przypadkach w rachubę wchodzi zabieg w znieczuleniu ogólnym, do którego pacjenta należy możliwie szybko przygotować. Inne zabiegi, jak ekstrakcja zęba, nacięcie dziąsła, manipulacje na kieszonkach dziąseł, wykonuje się po opanowaniu stanu zapalnego. Powinno się je przeprowadzać w okresie wyrównania cukrzycy. U chorych leczonych dietą i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi można nie zmieniać dotychczasowego sposobu terapii, zaś w razie przewidywania dłuższej przerwy w jedzeniu można odstawić jednorazowo lub na jeden dzień przyjmowany przez pacjenta lek przeciwcukrzycowy. U osób leczonych insuliną najlepiej jest wykonywać powyższe zabiegi rano, w 2 h po wstrzyknięciu hormonu i spożyciu niezbyt obfitego śniadania. Jeżeli chory z powodu bólu zęba nie może gryźć i swobodnie przyjmować pokarmu, należy zalecić mu wypicie na godzinę przed zabiegiem 1—2 szklanek dobrze osłodzonej herbaty (do 30 g cukru). Chorzy, którzy zupełnie nie mogą przyjmować pokarmu i są leczeni insuliną, wymagają natychmiastowej hospitalizacji i wstrzykiwania insuliny krótko działającej co 6 lub 8 h w łącznej dawce zależnej od poprzedniego zapotrzebowania i aktualnego stanu metabolicznego, i podania po każdym wstrzyknięciu insuliny 500—750 ml 10% roztworu glukozy w dożylnym wlewie trwającym przeciętnie około 2—3 h. Wówczas pora zabiegu stomatologicznego może być dowolnie dobrana. U osób z cukrzycą należy unikać zbyt pochopnego usuwania zębów. Wielu z nich źle toleruje protezy, a to z kolei może stwarzać trudności w odżywianiu się i przestrzeganiu diety.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Dynamika zmian stężenia insuliny we krwi u ludziW żywym organizmie komórki B podlegają zmiennym wpływom naturalnej regulacji metabolicznej, hormonalnej i nerwowej, co znajduje wyraz w ciągłych zmianach stężenia tego …
- KalmodulinaGłównym ogniwem łączącym napływ wolnych jonów wapniowych do cytozolu z procesem wydzielania insuliny jest kalmodulina, białko o masie cząsteczkowej 17 000, występujące …
- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznikaMimo bardzo licznych badań nie wyjaśniono dotąd w pełni, w jaki sposób pochodne sulfonylomocznika wywierają korzystny wpływ na zaburzoną w cukrzycy przemianę …
- Otyłość w przebiegu cukrzycyHiperinsulinemia towarzysząca otyłości w przebiegu cukrzycy typu 2 jest następstwem otyłości i jest co najwyżej modyfikowana przez dysfunkcję komórek B. Przekonywającego dowodu, …
- Insulina rzeczywistaSwoistość radioimmunologicznej metody oznaczania insuliny jest wynikiem wybiórczego wiązania grup antygenowych tego hormonu z immunoglobulinami G skierowanymi przeciwko tym właśnie grupom. Są …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych biguaniduPodobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te …
- Operacje ze wskazań nagłychWyrównanie cukrzycy i jej kontrola u chorych, którzy są przyjmowani do szpitala w trybie nagłym i wymagają natychmiastowej interwencji, jest zadaniem trudnym, …
- Kryteria oceny leczenia cukrzycyCelem prawidłowego leczenia cukrzycy jest przywrócenie chorym sprawności życiowej, możliwości pełnego uczestniczenia w życiu społecznym („zdrowie uwarunkowane”), uchronienie od następstw inwalidztwa spowodowanego …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Rozpoznanie różnicoweNa ogół rozpoznanie ketonowej śpiączki cukrzycowej nie jest trudne i można je wstępnie ustalić u osoby ze znaną cukrzycą na podstawie całokształtu …
Najnowsze komentarze