Okres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, nieraz bardzo znacznie. Łatwo wówczas może rozwinąć się kwasica ketonowa i dziecko zapada w śpiączkę. W zakażeniach ostrych z reguły staje Się konieczne zwiększenie dobowej dawki insuliny, czasem także przejście ze stosowania 1 raz dziennie mieszaniny insulin o „pośrednim” okresie działania na 3- lub 4-krotne wstrzykiwanie w ciągu doby insuliny krótko działającej. Dziecko z cukrzycą i zakażeniem może być leczone w domu. Hospitalizacji wymagają te dzieci, u których zakażenie ma ciężki przebieg, jest zaraźliwe i wymaga izolacji (np. w.z.w.), występują objawy kwasicy ketonowej oraz wymioty uniemożliwiające normalne odżywianie. Umieszczenie w szpitalu jest także niezbędne wówczas, gdy rodzice lub otoczenie nie mają dostatecznego doświadczenia w postępowaniu z dzieckiem chorym na cukrzycę. W razie wymiotów posiłki uzupełnia się lub zastępuje dożylnym wlewem roztworu glukozy (5— 10%) bezpośrednio po wstrzyknięciu insuliny, przy czym objętość podawanego roztworu zależy od wieku i masy ciała dziecka, wartości energetycznej dotychczasowej diety i jego stanu ogólnego (stopnia odwodnienia). Po opanowaniu zakażenia wraca się do programu leczenia stosowanego uprzednio. Szczepienia. Stwarzają one, podobnie jak zakażenia, sytuacją stresową i wpływają niekorzystnie na przemianę węglowodanów. Czasem szczepienie jest bezpośrednią przyczyną ujawnienia się cukrzycy, powoduje skrócenie okresu remisji, może też wywołać przejściowe pogorszenie stanu metabolicznego w cukrzycy już istniejącej, które łatwo się opanowuje zwiększeniem dawki insuliny. Dzieci z cukrzycą prawidłowo* wyrównaną powinny być szczepione zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odczyny poszczepienne nie różnią się u nich od stwierdzanych u zdrowych. Rodzice powinni być zawsze powiadomieni o szczepieniu dziecka i fakt ten powinien być także odnotowany w zeszycie samokontroli. Przeciwwskazaniami do szczepienia dziecka chorego na cukrzycę są, poza ogólnie przyjętymi: kwasica ketonowa, niewyrównanie cukrzycy, okres remisji, alergia insulinowa oraz (bardzo rzadko) nefropatia cukrzycowa.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 3Spośród dużej grupy odmian tego typu cukrzycy zmiany w wyspach trzustkowych występują w zapaleniach trzustki, w hemochromatozie oraz w nowotworach trzustki, zarówno …
- Jony sodowe i potasoweWydzielanie insuliny przez komórki B zmniejsza się w razie niedoboru jonów sodowych i potasowych. Uważa się, że mechanizm tego zaburzenia sprowadza się …
Zdrowie ukryte u jabłkach.
Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, …- Przeszczepianie trzustkiWyleczenie z cukrzycy jest teoretycznie i praktycznie możliwe przez przeszczepienie choremu na cukrzycę trzustki pobranej ze zwłok „zdrowego” (nie chorującego za życia …
- Encefalopatia cukrzycowaEncefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą …
- Neuropatia układu autonomicznegoUszkodzenie nerwów układu autonomicznego w cukrzycy daje liczne i zróżnicowane objawy, co jest wynikiem rozległej funkcji regulacyjnej tego układu w organizmie. Zmiany …
- Uwagi dotyczące metody Jakuba WęgierkiDyskusja na temat, czy chorym na cukrzycę należy zabraniać spożywania cukru, czy też — odwrotnie — powinno im się to polecać, rozpoczęła …
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- Nauczanie pacjentówPodejmując szkolenie chorego na cukrzycę należy uwzględnić jego wiek, rodzaj cukrzycy, stan emocjonalny, poziom wykształcenia, zdolność przyswojenia sobie wiadomości, a także sytuację …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
- Ziarnistość komórek B w insulinieInsulina zawarta w ziarnistościach komórek B wysp trzustkowych ma budowę krystaliczną i występuje prawdopodobnie w postaci heksamerów. Przemawia za tym także obecność …
Najnowsze komentarze