W przeszłości zakażenia były częstym powikłaniem cukrzycy i niejednokrotnie w dużym stopniu przyczyniały się do niekorzystnego w niej rokowania. Od czasu odkrycia insuliny, a zwłaszcza wprowadzenia do leczenia zakażeń sulfonamidów i antybiotyków, sytuacja się bardzo poprawiła i dzisiaj obserwuje się w tej chorobie znaczne zmniejszenie zarówno częstości zakażeń, jak i śmiertelności z ich powodu. O ile jeszcze na początku lat dwudziestych co piąta osoba z cukrzycą umierała z powodu zakażenia, to obecnie infekcje stanowią w krajach rozwiniętych zaledwie kilka procent wszystkich przyczyn zgonów. Trzeba zarazem wyraźnie stwierdzić, że częstość występowania zakażeń wśród tych chorych zależy przede wszystkim od poprawności leczenia cukrzycy i organizacji opieki nad nimi. W krajach rozwijających się, mających trudności z zapewnieniem takiej opieki, liczba osób z cukrzycą umierających z powodu zakażeń jest ciągle jeszcze duża. Także w krajach rozwiniętych problem ten nie jest w pełni opanowany, co zresztą wiąże się z ogólną epidemiologią zakażeń w tych krajach (przykładem zakażenia śródszpitalne). Jak wynika z analizy badań pośmiertnych przeprowadzonych w Łodzi, w latach sześćdziesiątych wszystkie infekcje (dróg moczowych, układu oddechowego, dróg żółciowych, gruźlica, i inne) stanowiły 17% przyczyn zgonów chorych na cukrzycę. Jeżeli nawet ta liczba jest zawyżona wskutek selekcji badanych, to i tak dowodzi ciągle jeszcze dużego wpływu zakażeń na losy chorych na cukrzycę w naszym kraju. W innym zestawieniu — pochodzącym z Australii — stwierdzono obecność zakażenia (nie zawsze będącego bezpośrednio przyczyną śmierci) u połowy badanych pośmiertnie chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
- Teoria hormonalnaZakłada ona, że przyczyną rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej jest nadmierne wytwarzanie hormonów przysadkowych, głównie hormonu wzrostu. U chorych na cukrzycę, zwłaszcza typu 1, …
- Stwardnienie tętniczek i tętnic typu MonckebergaStwardnienie tętniczek. Polega ono na zwłóknieniu i odkładaniu się pomiędzy śródbłonkiem naczyniowym a zanikłą błoną środkową substancji szklistej, która powoduje pogrubienie ścian …
Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego Szczecin
Na świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Cukrzyca insulinozależna (typu 1)Etiologię tej postaci cukrzycy pojawia się ona najczęściej w dzieciństwie i wieku dojrzewania, znacznie rzadziej w późniejszym okresie życia. Masa ciała chorych …
Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cena
Na rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …- Leczenie, rokowania i zapobieganie kardiopatii cukrzycowejJest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej …
- Zaburzenia hemostazy osoczowej w cukrzycyGłówna nieprawidłowość dotyczy aktywności fibrynolitycznej krwi, aczkolwiek u chorych na cukrzycę stwierdzono także przyspieszenie przekształcenia fibrynogenu w fibrynę (nasilone uwalnianie czynnika płytkowego …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- Rokowanie i zapobieganie encefalopatii cukrzycowejRokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje …
Najnowsze komentarze