Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, I zapewniając jednocześnie łatwy i smaczny dostęp do wielu cennych witamin i mikroelementów osobom spożywającym jabłka.
Wartość odżywcza i zdrowotna owoców dużej mierze uzależniona jest od sposobu i technologii uprawy owoców. Współczesny przemysł rolniczy i sadowniczy wykorzystuje duże ilości produktów owadobójczych i chwastobójczych, które ułatwiają, a niekiedy umożliwiają produkcję warzyw i owoców. Z tego względu warzywa i owoce dostępne w sklepach zawierają w sobie wiele chemicznych substancji, które mogą wywoływać niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Najwięcej pozostałości tych szkodliwych substancji, gromadzi się w skórce owoce. Obierające owoce ze skórki, pozbywamy się znaczącej ilości szkodliwych pozostałości chemicznych, jednak razem z nimi tracimy dużo wartości odżywczych obecnych w produkcie.

Owoce spożywane na surowo

Wszystkie warzywa i owoce powinno się spożywać na surowe, dzięki temu dostarczamy do naszego organizmu najwięcej wartości odżywczych. Każda nawet najmniejsza obróbka cieplna, mimo że daje możliwość spożycia produktu na wiele sposobów, powoduje ubytek tych cennych składników. Aby nie pozbawiać jabłek i innych owoców cennych składników najkorzystniej jest spożywać je na surowo, a co za tym idzie wybierać również owoce z upraw ekologicznych. Niezależnie od źródła pozyskiwania, owoce przed spożyciem, zawsze powinno się umyć.

Wartości odżywcze jabłka

Jabłka są bogatym źródłem witamin, głównie witaminy A, C, K, E, witamin z grupy B, a także mikroelementów: magnezu, żelaza, wapnia, cynku.
Obecne w owocach pektyny zmniejszają wchłanianie nadmiaru cholesterolu obecnego we krwi oraz regulują prawidłową pracę jelit. Dzięki błonnikowi jabłka mają także zdolność regulacji pracy układu pokarmowego i chronią m.in. przed nowotworami.
W 100 g jabłek znajduje się 2,4 g białka. Kwas chlorogenowy obecny w jabłkach wykazuje działanie zmniejszające poziom cukru w organizmie.

Wpływ na zdrowie i znaczenie dla organizmu

Regularne spożywanie jabłek wykazuje szeroki i pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie całego organizmu. Jabłka wpływają na prawidłową pracę wielu układów, m.in. układu pokarmowego, układu krążenia. Obniżają poziom cholesterolu, usprawniają pracę serca. Regulują gospodarkę glikemiczną, zapobiegają zaćmie u osób chorych na cukrzycę, poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci.