Poza opisanymi wyżej, w cukrzycy występują charakterystyczne zmiany morfologiczne w wątrobie, skórze, kościach i stawach, zębach i przyzębiu oraz w soczewce. Zmiany w wątrobie, natomiast zmiany morfologiczne w innych tkankach i narządach omówiono w rozdziale G łącznie z klinicznym opisem przewlekłych powikłań cukrzycy dotyczących skóry, narządu ruchu, jamy ustnej i soczewki. Powiększenie wątroby jest częstym objawem spostrzeganym w cukrzycy. Jego przyczyną jest odkładanie się lipidów w cytoplazmie hepatocytów, zaś glikogenu w jądrach tych komórek. Stłuszczenie wątroby występuje najczęściej w cukrzycy typu 2 skojarzonej z otyłością i jest raczej następstwem otyłości i nasilonej lipogenezy. W cukrzycy typu 1 natomiast, zwłaszcza niewyrównanej, powiększenie wątroby jest wywołane przede wszystkim, odkładaniem się glikogenu w komórkach tego narządu. Gromadzenie tego wielocukru jest z kolei następstwem zwiększonej resyntezy glukozy spowodowanej niedoborem insuliny. Podaniu dostatecznej ilości insuliny i wyrównaniu metabolizmu towarzyszy z reguły zmniejszenie wątroby. Nie wydaje się, aby cukrzyca sama prowadziła do wystąpienia marskości wątroby. Częste kojarzenie się obu tych stanów chorobowych jest wynikiem większej zapadalności chorych na cukrzycę na wirusowe zapalenie wątroby oraz faktu, że marskość wątroby jest stanem sprzyjającym ujawnieniu się cukrzycy (typu 2) u osób genetycznie do tej choroby predysponowanych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Zespół rakowiakaW przypadkach tego guza (carcinoid), dającego mnogie przerzuty i powodującego charakterystyczne objawy kliniczne, może wystąpić zaburzenie przemiany węglowodanów. W pojedynczych przypadkach stwierdzano …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Zatrzymanie wodyU niektórych chorych, u których w okresie poprzedzającym leczenie doszło do znacznego odwodnienia, po zastosowaniu insuliny — zwłaszcza dużych dawek — i …
- AkromegaliaW przebiegu hormonalnie czynnego guza wychodzącego z komórek kwasochłonnych części gruczołowej przysadki, dającego u dorosłych obraz akromegalii, cukrzycę stwierdza się w około …
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Neuropatia układu krążeniaUkładowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa …
Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkowe
Błonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …Zrób to sam – masło klarowane
Coraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …
Najnowsze komentarze