W cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być specyficzne dla tej choroby zmiany zwyrodnieniowe oraz zanik komórek zwojowych i gleju, została później oceniona krytycznie. Natomiast charakterystyczne zmiany morfologiczne stwierdza się w nerwach obwodowych. Najczęściej spotykanym obrazem jest odcinkowa demielinizacja włókien osiowych, powiększenie, a później zwyrodnienie, skurczenie się i zanik komórek Schwanna oraz obrzęk ruchowej płytki końcowej złączy nerwowo-mięśniowych. Rzadziej stwierdza się zmniejszenie liczby komórek zwojowych w rogach tylnych i — w mniejszym stopniu — w rogach przednich, jak również w zwojach korzeni tylnych. Występuje także zmniejszenie liczby bezrdzennych włókien nerwowych zaopatrujących narządy jamy brzusznej. Z nowszych badań przeprowadzonych głównie na zwierzętach z cukrzycą doświadczalną (alloksanową, streptozotocynową) i samoistną (szczury BB/W) wynika, że najwcześniejszą zmianą jest uszkodzenie neuronów i zanik włókien osiowych, natomiast odcinkowa demielinizacja (iremielinizacja) tych włókien oraz zwyrodnienie komórek Schwanna następuje później. W sumie jednak zmiany histologiczne w nerwach obwodowych, aczkolwiek wyraźne, są stosunkowo mało nasilone mimo częstych i dokuczliwych dolegliwości spowodowanych neuropatią cukrzycową (neuropathia diabetica). W tłumaczeniu patogenezy tych zmian przytacza się kilka hipotez i jest prawdopodobne, że w poszczególnych postaciach klinicznych neuropatii cukrzycowej mechanizmy doprowadzające do tego powikłania cukrzycy są różne.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca steroidowaTym mianem określa się zaburzenia przemiany węglowodanów występujące w chorobie i zespole Cushinga, w ektopowym wytwarzaniu ACTH (w niektórych nowotworach), a także …
- Rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejDynamiczny rozwój sieci poradni cukrzycowych, jaki obecnie obserwuje się w wielu krajach, stwarza jednak problem, który wymaga racjonalnego rozwiązania. Jest nim przesunięcie …
Uzależnienie od hazardu objawy. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?
Hazard to silne uzależnienie, które inaczej jak alkoholizm czy narkomania, nie jest związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Nie należy go jednak bagatelizować, …- Próchnica zębówObecnie próchnicę zębów (caiies dentium) stwierdza się rzadziej wśród chorych na cukrzycę aniżeli w ogólnej populacji. Ta różnica jest szczególnie widoczna u …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- Przekształcenie proinsulinyProinsulina ulega przekształceniu przez odłączenie peptydu C i aminokwasów, stanowiących dwupeptydowe połączenie łańcucha C z łańcuchami A i B, w wyniku kolejnego …
- Interakcja z innymi lekamiNajczęściej występuje i ma największe znaczenie interakcja pochodnych sulfonylomocznika z lekami, które nasilają i przedłużają ich działanie hipoglikemizujące. Mechanizm tej interakcji jest …
Wybieramy mąkę: mąka jaglana,mąka gryczana,mąka z ciecierzycy,mąka z kasztanów jadalnych
W dzisiejszych czasach w wielu polskich sklepach można kupić różne rodzaje mąki. Oczywiście wybór zależy tutaj od upodobań danej osoby, ale trzeba …- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
- Wyspiak wydzielający glukagonHormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci …
- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
Najnowsze komentarze