Zmiany te dają charakterystyczny obraz cukrzycowego stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis diabetica), któremu odpowiada kliniczny zespół nefropatii cukrzycowej. Nerki są powiększone lub prawidłowej wielkości, zaś zmniejszenie jest najczęściej wynikiem współistnienia odmiedniczkowego ich zapalenia (pyeonephritis). We włośniczkach główną zmianą jest wybitne pogrubienie błony podstawnej oraz proliferacja śródbłonków, co doprowadza do niedrożności i zarośnięcia naczyń kłębuszka, a następnie do jego zwłóknienia. Zgrubieniu ulega także błona podstawna przylegająca bezpośrednio do mezangium, zewnętrznej warstwy torebki kłębuszka (Bowmana) oraz cewek nerkowych. Zmiany mogą mieć charakter rozlany (glomeiuloscleiosis diabetica diliusa) lub guzkowy (glomeiuloscleiosis diabetica nodosa), rzadko wysiękowy. W mikroskopie świetlnym zmiany w kłębuszkach uwidaczniają się w postaci linijnego pogrubienia błony podstawnej i mezangium, dającego dodatnią reakcję p.a.S. Postać guzkową obserwuje się znacznie rzadziej, chociaż to właśnie te zmiany stanowiły substrat anatomiczny zespołu opisanego przez Kimmelstiela i Wilsona w 1936 r.. W mikroskopie świetlnym stwierdza się zwykle w obwodowym płaciku kłębuszka guzki o średnicy 20—100m, utworzone z substancji szklistej, dającej silnie dodatnią reakcję p.a.S., często z rozszerzonym naczyniem włosowatym w najbliższym otoczeniu. W mikroskopie elektronowym struktura guzków przypomina strukturę błony podstawnej. W postaci wysiękowej — również rzadkiej — w obrębie torebki kłębuszka (Bowmana) pomiędzy błoną podstawną a komórkami nabłonka stwierdza się wysięk utworzony przez substancję jednorodną, kwasochłonną, uformowaną w postaci skupień sferycznych lub kropli. Barwi się charakterystycznie dla fibrynoidu, zawiera cholesterol, triglicerydy i polisacharydy, ale nie zawiera kolagenu. Podobną substancję stwierdza się wewnątrz włośniczek, w których jest ona otoczona przez komórki śródbłonka. Zmiany w naczyniach włosowatych nerek kojarzą się często ze stwardnieniem tętniczek, niekiedy także z miażdżycą tętnic nerkowych i ich rozgałęzień. Z czasem doprowadzają do niewydolności tego narządu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Oznaczenie hemoglobiny glikozylowanej i białek glikozylowanych surowicyW diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów wykorzystuje się zjawisko glikozylacji białek, a w szczególności hemoglobiny i białek surowicy (albuminy). W krwince czerwonej dorosłego …
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
Dlaczego pijemy? Standardowe mechanizmy uzależnienia od alkoholu
Alkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. …- Dermatozy złogoweW cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy …
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Mechanizm działania somatostatynyreceptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Autoprzeciwciała przeciw receptorom insulinowymWystępowanie autoprzeciwciał skierowanych przeciw receptorom błonowym komórek znane jest w kilku chorobach, takich jak: nadczynność tarczycy (przeciw receptorom TSH), możliwość mięśni (przeciw …
- Rodzaje pochodnych sulfonylomocznikaZnaczenie praktyczne w leczeniu cukrzycy mają związki o następującym wzorze ogólnym: —S02 — NH — CO — NH — R, w którym …
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
- ZaćmaU chorych na cukrzycę występują 2 rodzaje zaćmy: cukrzycowa i starcza. Zaćma cukrzycowa. Ten typ zaćmy, zwanej także metaboliczną (cataiacta diabetica vel …
Najnowsze komentarze