Obejmują one wszystkie rodzaje zmian naczyniowych charakterystycznych dla mikroangiopatii cukrzycowej. W okresie wczesnym (retinopathia simplex, backgiound letinopathy) następuje zwiększenie przepływu naczyniowego w siatkówce, pojawia się rozszerzenie żył, nierównomierne rozszerzenie włośniczek, zanik komórek ściennych (perycytów) i mikrotętniaki. Te ostatnie są zwykłe umiejscowione w części włośniczki pozbawionej komórek i początkowo są cienkie, utworzone z błony podstawnej, później wypełniają się masami szklistymi i zakrzepami. Nierzadko błona podstawna ulega rozszczepieniu i pomiędzy jej dwie warstwy dostaje się krew. Często dochodzi do krwawień z tych tętniaków,- początkowo są to drobne wybroczyny, które później nabierają charakteru bardziej rozległych wylewów krwawych. W dalszym okresie choroby rozwija się także obrzęk okołonaczyniowy siatkówki, która wskutek tego staje się nierównomiernie pogrubiała, mętna. W jej obrębie tworzą się żółtawe lub woskowe ogniska zwyrodnieniowe, obejmujące warstwy splotowe i warstwę komórek zwojowych, w których dochodzi do gromadzenia się substancji lipidowych, włóknika i innych białek (twarde wysięki). Są one następstwem albo rozpadu neurocytów i ich wypustek zawierających duże ilości lipidów, albo przesiąkania przez zmienioną błonę podstawną włośniczek substancji lipidowych i białek krwi. Innym rodzajem zmian są białe, puszyste, okrągłe lub owalne ogniska śródsiatkówkowe (ogniska waty, miękkie wysięki). Występują one rzadziej i nie są swoiste dla retinopatii cukrzycowej, stwierdza się je bowiem także w nadciśnieniu tętniczym, w zakrzepach żył siatkówki i w kolagenozach. W ostatniej fazie retinopatii cukrzycowej (retinopathia prolilerativa) dochodzi do nowotworzenia naczyń włosowatych w obszarze przed siatkówką i do ich wrastania od obwodu i od strony tarczy nerwu wzrokowego do ciała szklistego i do siatkówki, do dalszego zwyrodnienia i zaniku elementów nerwowych i rozrostu na ich miejsce gleju oraz do rozległych wylewów do siatkówki i ciała szklistego. Wskutek kurczenia się pasm tkanki łącznej może wystąpić odwarstwienie siatkówki. W tym okresie zaburzenie widzenia jest znaczne.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Insuliny wysoko oczyszczonePunktem wyjścia do produkcji insulin wysoko oczyszczonych (highly puriiiecl insulins] było stwierdzenie na początku lat siedemdziesiątych przez Schlichtktrulla, że nawet kilkakrotnie krystalizowana …
- Obraz morfologiczny i patogeneza nefropatii cukrzycowejPoza przytoczonymi tam hipotezami rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej w odniesieniu do nerki podkreśla się jeszcze znaczenie zaburzeń czynnościowych, poprzedzających pojawienie się zmian morfologicznych. …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
- Zmiany składu błony podstawnej w cukrzycyWiększość przeprowadzonych dotąd na ten temat badań dotyczyła błony podstawnej kłębuszków nerkowych, która jest stosunkowo łatwo dostępna. Główną zmianą składu tej błony …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
- Ostre powikłania cukrzycyJak była o tym mowa wyżej, do ostrych powikłań cukrzycy zaliczane są pojawiające się w krótkim czasie zespoły ciężkich objawów klinicznych, będących …
- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie retinopatii cukrzycowejTrzy rodzaje zmian w oczach są głównymi przyczynami upośledzenia widzenia i ślepoty u chorych na cukrzycę: retinopatia cukrzycowa, wtórna jaskra w przebiegu …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie kardiopatii cukrzycowejObjawy udaru mózgu oraz przemijających napadów ischemicznych są takie same u chorych na cukrzycę, jak i bez cukrzycy. Jak była o tym …
- Metabolizm matki w czasie ciążyGlukoza przenika od matki do płodu przez barierę łożyskową na zasadzie ułatwionej dyfuzji. Inne główne metabolity, jak aminokwasy, glicerol, związki ketonowe i …
- Zaburzenia hemostazy osoczowej w cukrzycyGłówna nieprawidłowość dotyczy aktywności fibrynolitycznej krwi, aczkolwiek u chorych na cukrzycę stwierdzono także przyspieszenie przekształcenia fibrynogenu w fibrynę (nasilone uwalnianie czynnika płytkowego …
Najnowsze komentarze