Obejmują one wszystkie rodzaje zmian naczyniowych charakterystycznych dla mikroangiopatii cukrzycowej. W okresie wczesnym (retinopathia simplex, backgiound letinopathy) następuje zwiększenie przepływu naczyniowego w siatkówce, pojawia się rozszerzenie żył, nierównomierne rozszerzenie włośniczek, zanik komórek ściennych (perycytów) i mikrotętniaki. Te ostatnie są zwykłe umiejscowione w części włośniczki pozbawionej komórek i początkowo są cienkie, utworzone z błony podstawnej, później wypełniają się masami szklistymi i zakrzepami. Nierzadko błona podstawna ulega rozszczepieniu i pomiędzy jej dwie warstwy dostaje się krew. Często dochodzi do krwawień z tych tętniaków,- początkowo są to drobne wybroczyny, które później nabierają charakteru bardziej rozległych wylewów krwawych. W dalszym okresie choroby rozwija się także obrzęk okołonaczyniowy siatkówki, która wskutek tego staje się nierównomiernie pogrubiała, mętna. W jej obrębie tworzą się żółtawe lub woskowe ogniska zwyrodnieniowe, obejmujące warstwy splotowe i warstwę komórek zwojowych, w których dochodzi do gromadzenia się substancji lipidowych, włóknika i innych białek (twarde wysięki). Są one następstwem albo rozpadu neurocytów i ich wypustek zawierających duże ilości lipidów, albo przesiąkania przez zmienioną błonę podstawną włośniczek substancji lipidowych i białek krwi. Innym rodzajem zmian są białe, puszyste, okrągłe lub owalne ogniska śródsiatkówkowe (ogniska waty, miękkie wysięki). Występują one rzadziej i nie są swoiste dla retinopatii cukrzycowej, stwierdza się je bowiem także w nadciśnieniu tętniczym, w zakrzepach żył siatkówki i w kolagenozach. W ostatniej fazie retinopatii cukrzycowej (retinopathia prolilerativa) dochodzi do nowotworzenia naczyń włosowatych w obszarze przed siatkówką i do ich wrastania od obwodu i od strony tarczy nerwu wzrokowego do ciała szklistego i do siatkówki, do dalszego zwyrodnienia i zaniku elementów nerwowych i rozrostu na ich miejsce gleju oraz do rozległych wylewów do siatkówki i ciała szklistego. Wskutek kurczenia się pasm tkanki łącznej może wystąpić odwarstwienie siatkówki. W tym okresie zaburzenie widzenia jest znaczne.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Kardiopatia cukrzycowaPod pojęciem kardiopatii cukrzycowej (cardiopathia diabetica), proponowanym przez niektórych autorów, rozumie się bardziej rozległe, a zarazem bardziej dla cukrzycy swoiste uszkodzenie serca, …
Armani Exchange – jak otworzyć sklep?
Armani Exchange to jedna z najbardziej prestiżowych i najlepiej rozpoznawalnych marek odzieżowych na całym świecie. Brand zrodził się pod skrzydłami Giorgia Armaniego, …- Cukrzyca ciężarnychCukrzyca ciężarnych (diabetes gravidarum, gestational diabetes). Jest to przejściowe zaburzenie przemiany węglowodanów, wyrażające się hiperglikemią i cukromoczem, które pojawia się u zdrowych …
- Nieprawidłowości u noworodkówDzieci urodzone przez matki chore na cukrzycę są obciążone zwiększonym zagrożeniem śmiercią lub powikłaniami w okresie okołoporodowym. Sam poród może nastąpić wcześniej; …
- Oznaczanie związków ketonowych w moczu i we krwiW moczu mogą pojawiać się wszystkie 3 rodzaje związków ketonowych, z reguły w następującej kolejności: aceton-kwas acetooctowy, kwas B-hydroksymasłowy, jednak w praktyce …
- Praca pielęgniarki.Wielu z nas przebywając w szpitalu zastanawia się na czym polega praca poszczególnych osób spotykanych w tym budynku. Najczęściej do czynienia mamy …
- Glikozuria poposiłkowaGlikozuria poposiłkowa (overilow glycosuria). Są to stany, w których po spożyciu węglowodanów następuje szybko znaczny wzrost glikemii przekraczający próg nerkowy dla glukozy, …
- Insulina we krwiW wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …- Choroba małych naczyńSwoiste dla cukrzycy zmiany w naczyniach włosowatych występują prawdopodobnie we wszystkich narządach, w których te naczynia mają błonę podstawną. Przede wszystkim jednak …
- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
Najnowsze komentarze