Do charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej się insulinooponością typu receptorowego. W hemochromatozie brunatne zabarwienie skóry (diabete bronze), zależne od odkładania się hemosyderyny i większej ilości melaniny, dotyczy głównie twarzy, przedramion, grzbietów rąk, dołów pachowych i pachwinowych. Czasem brunatne przebarwienie stwierdza się na błonie śluzowej jamy ustnej, rzadziej na spojówkach. Dla wyspiaka wydzielającego glukagon obraz rozpadowego rumienia pełza- kowatego (erythema necrolyticum migrans) jest tak typowy, że większość przypadków tego rzadkiego zespołu rozpoznają dermatolodzy. Zmiany skórne występują w różnych okolicach ciała, jednak najczęściej w dole brzucha, na kroczu, pośladkach, udach, czasem także na głowie. Początkowo mają postać rumienia, w obrębie którego szybko powstają pęcherze, które po pęknięciu pokrywają się strupami. W częściach środkowych następuje wygojenie z wytworzeniem przebarwień, zaś na obwodzie tworzą się łukowate linie uformowane przez liczne drobne strupy. Przeciętnie cała ewolucja pojedynczego rzutu trwa 7—14 dni. Po usunięciu guza zmiany skórne cofają się całkowicie. Kojarzące się z rzadką postacią cukrzycy, występującej u kobiet i cechującej się bardzo dużym zapotrzebowaniem na insulinę, łagodne rogowacenie ciemne (acanthosis nigricans) jest różnie nasilonym brodawkowaniem skóry, co powoduje zmianę jej zabarwienia na kolor karmelowy do ciemnobrunatnego. Zmiany występują symetrycznie i umiejscawiają się w, fałdach stawowych, dołach pachowych i pachwinowych, a także w skórze narządów płciowych zewnętrznych. Czasem może występować ponadto rogowacenie dłoni i podeszew.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- „Suche testy" do enzymatycznego oznaczania glikemiiSą one przeznaczone dla chorych na cukrzycą, którzy mogą w ten sposób w domu — w ramach samokontroli — oznaczyć dość dokładnie …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- Zmiany anatomopatologiczne innych narządówPoza opisanymi wyżej, w cukrzycy występują charakterystyczne zmiany morfologiczne w wątrobie, skórze, kościach i stawach, zębach i przyzębiu oraz w soczewce. Zmiany …
Dlaczego pijemy? Standardowe mechanizmy uzależnienia od alkoholu
Alkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. …- Epidemiologia encefalopatii cukrzycowejOblicza się, że choroba naczyniowa nóg, doprowadzająca do zgorzeli stopy, jest przeciętnie 20 razy częstsza wśród chorych na cukrzycę aniżeli w populacji …
- Mechanizm cybernetycznyMechanizm wpływu stężenia glukozy w płynie zewnątrzkomórkowym na wytwarzanie i wydzielanie insuliny jest prawdopodobnie podwójny. Pierwszy z nich można nazwać mechanizmem cybernetycznym, …
- ProstaglandynyWpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
Najnowsze komentarze