Do charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej się insulinooponością typu receptorowego. W hemochromatozie brunatne zabarwienie skóry (diabete bronze), zależne od odkładania się hemosyderyny i większej ilości melaniny, dotyczy głównie twarzy, przedramion, grzbietów rąk, dołów pachowych i pachwinowych. Czasem brunatne przebarwienie stwierdza się na błonie śluzowej jamy ustnej, rzadziej na spojówkach. Dla wyspiaka wydzielającego glukagon obraz rozpadowego rumienia pełza- kowatego (erythema necrolyticum migrans) jest tak typowy, że większość przypadków tego rzadkiego zespołu rozpoznają dermatolodzy. Zmiany skórne występują w różnych okolicach ciała, jednak najczęściej w dole brzucha, na kroczu, pośladkach, udach, czasem także na głowie. Początkowo mają postać rumienia, w obrębie którego szybko powstają pęcherze, które po pęknięciu pokrywają się strupami. W częściach środkowych następuje wygojenie z wytworzeniem przebarwień, zaś na obwodzie tworzą się łukowate linie uformowane przez liczne drobne strupy. Przeciętnie cała ewolucja pojedynczego rzutu trwa 7—14 dni. Po usunięciu guza zmiany skórne cofają się całkowicie. Kojarzące się z rzadką postacią cukrzycy, występującej u kobiet i cechującej się bardzo dużym zapotrzebowaniem na insulinę, łagodne rogowacenie ciemne (acanthosis nigricans) jest różnie nasilonym brodawkowaniem skóry, co powoduje zmianę jej zabarwienia na kolor karmelowy do ciemnobrunatnego. Zmiany występują symetrycznie i umiejscawiają się w, fałdach stawowych, dołach pachowych i pachwinowych, a także w skórze narządów płciowych zewnętrznych. Czasem może występować ponadto rogowacenie dłoni i podeszew.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowegoZaburzenia świadomości, jakie występują w śpiączce ketonowej, a także w okresie ustępowania typowych dla tego stanu nieprawidłowości metabolicznych, rozpatruje się pod kątem …
- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
- Insulina we krwi ludzi zdrowychU ludzi zdrowych stężenie insuliny (IRI) we krwi (surowicy, osoczu) na czczo wynosi od 10 do 25 mj. w 1 1, nieco …
- SomatostatynaPoza hamowaniem wydzielania hormonu wzrostu i różnych funkcji przewodu pokarmowego polipeptyd ten zmniejsza czynność wydzielniczą komórek wysp trzustkowych, w szczególności zmniejsza wydzielanie …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
Rola psychiki w mechanizmie powstawania uzależnienia – czynniki psychiczne.
Podłoże powstawania uzależnienia jest niezmiernie skomplikowane. Zaplatają się tu różnorodne czynniki, prowadzące człowieka w szpony nałogu. Spośród najważniejszych wyróżnia się czynniki psychiczne, …- Rozpoznanie różnicowe i leczenie nefropatii cukrzycowejRozpoznanie różnicowe. Nastręcza ono duże trudności z tego względu, że z cukrzycą kojarzą się często różne choroby nerek. Najczęściej różnicuje się nefropatię …
Zdrowie ukryte u jabłkach.
Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, …- Problemy socjalne chorych na cukrzycęMimo że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, trwającą całe życie i stanowiącą niewątpliwie upośledzenie somatyczne, a nieraz i psychiczne, to jednak właściwe jej …
Najnowsze komentarze