Zmiany tętnic w cukrzycy obejmują miażdżycę (atheromatosis), stwardnienie tętniczek (aiteiiolosclerosis) i, rzadziej, stwardnienie typu Mdnckeberga. Miażdżyca tętnic. Proces aterogenezy przebiega w cukrzycy podobnie jak u osób bez zaburzeń przemiany węglowodanów, przez fazę obrzęku błony wewnętrznej, odkładania się w niej lipidów i substancji szklistej, martwicy, doprowadzając do powstania ognisk kaszowatych i owrzodzeń. W tych miejscach następuje agregacja płytek i tworzą się zakrzepy, które zwężają lub wręcz zamykają światło tętnicy. W późniejszej fazie występuje dystroficzne wapnienie przejawiające się odkładaniem zwapniałych płytek i klamer. Uważa się, że ogniska kaszowate w cukrzycy zawierają większą ilość glikozaminoglikanów. Do cech wyróżniających zmiany miażdżycowe w cukrzycy zalicza się ich wcześniejsze pojawienie się, znacznie większe nasilenie oraz występowanie w tym samym niemal stopniu u kobiet i u mężczyzn. Podkreśla się ponadto, że u chorych na cukrzycę miażdżyca obejmuje równomiernie cały układ dużych i małych tętnic, podczas gdy w miażdżycy powszechnie występującej zmiany mają charakter bardziej seginentarny, są umiejscowione bardziej proksymalnie i ich nasilenie jest największe w miejscach, w których dochodzi do tworzenia się wirów i zwiększonego lokalnego ciśnienia (miejsca rozgałęzień, np. aorty brzusznej, miejsca odejścia i początkowe odcinki odgałęzień). Konsekwencje miażdżycy tętnic w cukrzycy są jednak takie same jak u osób bez tej choroby. W obrazie klinicznym ujawniają się zmiany miażdżycowe tętnic wieńcowych, tętnic mózgu i tętnic kończyn dolnych. Stopień ich zaawansowania w cukrzycy jest jednak większy i na ogół odpowiadają one zmianom miażdżycowym ludzi bez cukrzycy o 10 lat starszych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- KatecholaminyHormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne …
- Nadwrażliwość typu komórkowegoW tym typie nadwrażliwości pojawiają się — wskutek proliferacji limfocytów pomocniczych (TH) — uczulone limfocyty, które w dalszym kontakcie z antygenem (insuliną) …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych biguaniduPodobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te …
- Teoria immunologicznaTłumaczy ona występowanie mikroangiopatii cukrzycowej, głównie nefropatii, odczynem immunologicznym błony podstawnej wobec heterologicznej (egzogennej) insuliny i odkładaniem się w niej kompleksów immunologicznych. …
Zakupoholizm terapia, leczenie. Jak można pohamować żądzę zakupów?
Zakupoholizm to jeden z największych problemów współczesnych społeczeństw. Jeszcze niedawno niektórzy specjaliści traktowali niekontrolowane kupowanie jako problem natury społecznej, jednak coraz mocniej …- Hormon wzrostuWbrew swej nazwie hormon wzrostu odgrywa ważną rolę w kontroli przemiany materii także po zakończeniu wzrostu, zarówno przez pobudzanie syntezy białek, jak …
- Cykl glukoza — kwasy tłuszczowePod pojęciem tego cyklu rozumie się zależność pomiędzy utlenianiem kwasów tłuszczowych a zużytkowaniem glukozy w tkankach, przede wszystkim w mięśniach. W mięśniach …
- Polipeptyd trzustkowyPolipeptyd trzustkowy (pancrealic polypeptide, PP) odkryto najpierw jako domieszkę konwencjonalnych preparatów insuliny, a dopiero potem przekonano się, że jest on wytwarzany przez …
- Zmiany skórne w cukrzycach wtórnychDo charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
- Oznaczenie glukozy we krwiObecnie oznacza się glukozę we krwi (osoczu) 6 metodami dającymi porównywalne wyniki. Są to: 2 metody enzymatyczne (w jednej stosuje się oksydazę …
Najnowsze komentarze